Анатолій Будовіцький: “Співробітники Управління СБ України у Хмельницькій області вшановують пам’ять героїв Революції Гідності”

Рік тому в Україні відбулися доленосні зміни. Про виклики, які сьогодні стоять перед українським суспільством з точки зору захисту національної безпеки, розказав “Незалежному громадському порталу” начальник управління Служби безпеки України у Хмельницькій області Анатолій Будовіцький.

Країна перебуває в стані неоголошеного військового конфлікту, складовою частиною якого є інформаційна війна. Як можна охарактеризувати ситуацію у цьому напрямку на Хмельниччині.

— Сьогодні регіональний сегмент Інтернет-мережі нерідко  використовується  зацікавленими  структурами,  громадянами  Російської Федерації, а також сепаратистами так званих «ЛНР/ДНР» для розміщення  антиукраїнських матеріалів. Найбільше їх викладається в соціальних мережах «Однокласники» та «ВКонтакте».

Прикро, що ці соціальні мережі  підтримують і окремі наші громадяни, які створюють та адмініструють  відповідні групи користувачів.

Так, в минулому році були спроби використання сторінок у «ВКонтакте» для пропаганди ідей федералізації України та створення окремих суб’єктів федерації – так званих «Подільської народної республіки» та «Хмельницької народної республіки» у складі теперішніх Хмельницької та Вінницької областей.

За результатами контррозвідувальних заходів слідчим відділом Управління розпочато досудові розслідування за ч. 2 ст. 110 КК України (розповсюдження матеріалів із закликами до зміни меж території або державного кордону України).

Також активізувалась діяльність російських спецслужб в мережі Інтернет, спрямована на поширення нібито проукраїнських матеріалів, які інспірують протестні та панічні настрої серед мешканців регіону, на кшталт «мобілізація провалюється», «забезпечення у військових відсутнє», «командування некомпетентне», «російська армія от-от буде наступати», «керівництво країни – корумповане» тощо.

Дані матеріали, які не відповідають дійсності, активно підхоплюються окремими патріотично налаштованими громадянами і таким чином відбувається  несвідома допомога агресору.

При ознайомленні з подібними матеріалами не варто сприймати їх за «чисту монету», усвідомлювати, що вони є складовою інформаційної війни, яку веде Росія проти України.

Управлінням постійно здійснюється профілактична робота серед місцевих активних учасників та дописувачів антиукраїнських груп в соцмережах шляхом оголошення їм офіційних застережень від імені органів СБ України  про неприпустимість протиправної поведінки, яка може призвести до настання кримінальної відповідальності за ст.ст. 109 (дії, спрямовані на насильницьку зміну, повалення конституційного ладу)  та 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність) Кримінального кодексу України.

Думаю, переважна більшість наших громадян погодиться з твердженням, що інформаційна політика України повинна бути спрямована на вжиття упереджувальних заходів, а вітчизняні ЗМІ – системно створювати  ефективну  інформаційну завісу від російської пропаганди.

Фото ngp-ua.info

Фото ngp-ua.info

Одним із головних пріоритетів, які визначила держава, є боротьба з корупцією. Що для подолання цього ганебного явища робиться у нас в регіоні? Чи є відкриті справи проти корупціонерів?

— Це справді болюча тема для України, і тому робимо все для того, аби хабарників і корупціонерів ставало менше. В Службі загалом та  управлінні зокрема розроблені і вживаються заходи, спрямовані на попередження, виявлення та недопущення проявів корупції з боку осіб, уповноважених на виконання функцій держави, а також (у разі вчинення такої протиправної діяльності) притягнення винних до відповідальності за скоєні правопорушення.

Протягом 2014-2015 років Управлінням складено та передано до суду 29 протоколів про корупцію, з них 21 – відносно службових осіб органів державної влади і управління, в тому числі 2 протоколи – стосовно державних службовців 3-ї категорії. У результаті їх розгляду 16 осіб судовими органами області притягнуто до адміністративної відповідальності, 15 – оштрафовані.

Лише з початку  року співробітники відділу по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Управління  у взаємодії з прокуратурою викрили та припинили протиправну діяльність низки чиновників різного рівня. Зокрема, спільно зі слідчими обласної прокуратури задокументовано  протиправну діяльність посадовця Ярмолинецького районного відділу Держземагентства.

Він вимагав та одержав 12 тисяч доларів США за надання земельної ділянки площею 40 га для ведення фермерського господарства. Також у січні цього року  затримано інспектора Державної архітектурно-будівельної інспекції. За пособництва посередника посадовець ДАБІ вимагав від місцевого мешканця 3 тисячі доларів США неправомірної вигоди. У таку суму він «оцінив» дозвіл на будівництво автостоянки. Після отримання грошей посередник держінспектора передав йому 2 тисячі доларів, а решту залишив собі.

Наразі обом повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.368 (одержання неправомірної вигоди за попередньою змовою групою осіб, поєднане з вимаганням) та ч.5.ст.27 ч.3 ст.368 (сприяння в одержанні неправомірної вигоди) Кримінального кодексу України.

Також викрито схему одержання неправомірної вигоди начальником  одного з міських відділів управління державної міграційної служби.

А днями співробітники СБУ на гарячому взяли члена військово-лікарської комісії, який одержав від призовника 10 тисяч гривень за визнання останнього непридатним для військової служби.

Супротивник веде проти українців потужну диверсійну війну. Чи зачепила вона далеку від фронту Хмельниччину?

—Як Ви правильно вказали, наш регіон географічно віддалений від зони проведення АТО, проте, це не означає, що ми забули про пильність. Управлінням у взаємодії з іншими державними та правоохоронними органами реалізується системний комплекс заходів, спрямованих на попередження, своєчасне виявлення та припинення можливих диверсійних  проявів. Так,  при обласній державній адміністрації створено оперативний штаб з питань забезпечення безпеки громадян і захисту найважливіших об’єктів в регіоні. Для забезпечення його роботи в Управлінні також створено позаштатний штаб з числа представників оперативних підрозділів Управління та регіональної групи Антитерористичного центру. За результатами участі в роботі штабу Управлінням надані конкретні пропозиції щодо реалізації спільних заходів із посилення антитерористичного та антидиверсійного захисту важливих об’єктів та населення області, які включені в розпорядження в.о. голови обласної держадміністрації, та на даний час реалізовуються.

Крім того активізовано оперативно-розшукові та контррозвідувальні заходи в напрямку отримання упереджувальної інформації про підготовку до здійснення протиправних дій диверсійного чи терористичного характеру на території області. Нами організовуються додаткові заходи щодо протидиверсійного захисту об’єктів інфраструктури державного та місцевого значення (водо-, газо- та електропостачання), місць масового скупчення людей. Налагоджено взаємодію з органами внутрішніх справ в плані  оперативного отримання інформації від посилених патрулів на вулицях населених пунктів. Забезпечено невідкладне реагування на повідомлення про протиправні прояви та вжиття дієвих контррозвідувальних, оперативно-розшукових та профілактичних заходів відповідно до вимог чинного законодавства.

Водночас, мають місце випадки т.зв. “анонімного телефонного тероризму”, які вчиняють як місцеві мешканці, так  і мешканці інших областей України з метою дестабілізацію обстановки, відволікання уваги сил і засобів суб’єктів боротьби з тероризмом, а також поширення панічних настроїв в українському суспільстві в умовах військово-політичної агресії Російської Федерації.

Упродовж 2014 року зафіксовано 17 неправдивих анонімних телефонних повідомлень з погрозами замінування уразливих у терористичному відношенні об’єктів.

Загалом зазначу, що проукраїнська патріотична позиція  наших земляків сприяє виконанню поставлених перед Управлінням завдань і завдяки нашим спільним зусиллям ситуація на Хмельниччині наразі є стабільною та контрольованою.

Дотримання владою та громадськими організаціями державної таємниці. Чи відслідковує служба цей аспект.

— Захист секретної інформації, витік якої створює загрозу  національній безпеці України, – одне з головних завдань Служби, особливо у такий складний період, фактично у період воєнних дій. Тож Управлінням здійснюється постійний контроль за  порядком забезпечення охорони державної таємниці в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях, що отримали від СБ України спеціальний дозвіл на провадження такої діяльності, запобігання розголошенню секретної інформації та втратам її матеріальних носіїв.

Управління також займається оформленням, за запитами підприємств, установ і організацій, допуску громадянам до державної таємниці.

На даний час на території області діяльність, пов’язану з державною таємницею, провадять понад 190 підприємств, установ і організацій. Передбачено надання допуску до державної таємниці  близько 8,5 тисячам громадян.

У 2014 році комісіями Управління проведено 87 перевірок стану охорони державної таємниці та спеціальних експертиз, на предмет наявності умов, необхідних для провадження такої діяльності. Їх результати свідчать, що більшістю спецсуб‘єктів вживаються передбачені законодавством заходи з охорони державної таємниці, недопущення розголошення секретної інформації та втрат її матеріальних носіїв. Водночас, є факти порушень вимог законодавства про державну таємницю.

За результатами їх документування:

–  15 осіб притягнуто до адміністративної відповідальності відповідно до ст. 212-2 КУпАП;

– двом установам місцевих органів влади відмовлено в наданні (переоформленні) спеціального дозволу на провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею, на підставі ст. 20 Закону України «Про державну таємницю»;

3м громадянам скасовано допуск до державної таємниці у зв’язку зі створеними загрозами витоку секретної інформації;

– 10 громадянам відмовлено у наданні допуску до державної таємниці у зв’язку з повідомленням про себе недостовірних відомостей.

– до підприємств, установ і організацій, державних органів, органів влади і місцевого самоврядування та інших органів управлінь, які провадять діяльність, пов’язану з державною таємницею,  надіслано 11  інформувань з проблемних питань охорони державної таємниці.

Чи зачепила хвиля люстрації Хмельницьке управління СБУ?

— Так, розпочате в країні очищення  влади торкнулось  й співробітників  регіонального органу СБУ.  Зокрема,  двоє керівників Управління  звільнені із займаних посад  та внесені до відповідного  реєстру Міністерства юстиції України.

Відповідно до наказу Голови СБУ, опублікованого на офіційному  сайті Служби, у  березні  поточного року   ця робота буде продовжена  стосовно  першої  ланки середнього рівня, а у вересні – торкнеться усього особового складу Управління.

Крім того фахівці Управління здійснюють опрацювання запитів державних органів щодо переліку питань, віднесених до компетенції СБУ, стосовно корупційних правопорушень, причетності до незаконної діяльності громадян України, які підлягають перевірці за законом про очищення влади.

Фото Віталія Тараненка

Фото Віталія Тараненка

Не можна обійти увагою й трагічні події річної давності довкола штурму управління. Чи можна сьогодні дати правову та моральну оцінку цим подіям? Чи встановлені особи, які фактично розікрали частину майна Служби?

— Оскільки, під час штурму  приміщення УСБУ загинули двоє людей, а ще декілька осіб отримали тілесні ушкодження різного ступеню  тяжкості, до Єдиного реєстру досудових  розслідувань було  внесено відомості щодо кримінальних правопорушень, передбачених ст. 124 (заподіяння тяжких тілесних ушкоджень у разі перевищення меж необхідної оборони, або у разі перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця ), ч.1ст.119  та ч.3 365 (перевищення влади або службових повноважень, яке спричинило тяжкі наслідки)  Кримінального кодексу України. Досудове розслідування за даним фактом здійснюється слідчим  відділом прокуратури Західного регіону  з нагляду за додержанням  законів у воєнній сфері.

Трагічний збіг обставин звів нанівець усі спроби попередити штурм приміщення Управління, в результаті якого загинули люди. Трагізм ситуації полягав у тому, що ми також підтримували та погоджувались з тими, хто прийшов під стіни Управління висловити свій протест проти існуючого режиму. Однак співробітники були зобов’язані захищати 25-тонний арсенал зброї, щоб попередити його потрапляння до радикально настроєних осіб, що, безперечно, призвело б до сотень, а можливо і тисяч смертей.

Ми висловлюємо глибоке співчуття та розділяємо горе втрати близьких та рідних загиблих. Вшановуючи пам’ять та подвиг учасників Революції Гідності, співробітники Управління візьмуть участь у заходах, які відбудуться в області 19-20 лютого, із увічнення великої людської, громадянської і національної відваги та самовідданості громадян, завдяки яким змінено хід історії нашої держави.

Що ж стосується другої частини Вашого запитання, то відповідно до  вимог Закону України «Про недопущення  переслідування  та покарання осіб з приводу подій, які  мали місце  під час проведення мирних зібрань, та визнання такими, що втратили  чинність, деяких законів України», кримінальне провадження за фактом підпалу будівлі  Управління СБ України у Хмельницькій області було закрито 27 лютого 2014 року.

Міліція нині активно реформується, переймаючи західний досвід. Чи зачеплять реформи спеціальну службу?

— Проведення  реформи СБУ пов’язано, насамперед, з проведенням люстрації, з очищенням та оновленням.

Які поради можна дати громадськості, аби уникнути проблемних ситуацій, пов’язаних з війною?

— Сьогодні кожен громадянин повинен усвідомлювати, що в сучасних умовах нових викликів і загроз нашій державі лише спільними зусиллями усіх правоохоронних органів, місцевої влади та при взаємній підтримці громадян вдасться і надалі забезпечувати в області спокій і безпеку кожного громадянина.

Якщо вам стало відомо про наміри або вчинення небезпечного злочину, то зволікання з повідомленням про нього правоохоронним органам може призвести до людських жертв.

В нашому Управлінні цілодобово діє телефон довіри 65-12-57. Найактуальнішою сьогодні є інформація стосовно фактів і осіб, які:

–        висловлюють сепаратистські погляди та виношують наміри скоєння терористичних чи диверсійних дій;

–        проводять пропагандистську та вербувальну діяльність серед населення області для участі у бойових діях в складі терористичних організацій «ЛНР» та «ДНР»;

–        здійснюють публічні заклики до зміни меж державного кордону України, автономізації окремих регіонів України, а також поширюють матеріали із закликами до вчинення таких дій;

–        проявлять необґрунтований інтерес до військових об’єктів, систем та режиму охорони об’єктів підвищеної небезпеки, місць з масовим перебуванням людей;

–        виношують наміри придбати зброю, боєприпаси, вибухівку;

–        поширюють анонімні повідомлення про загрозу безпеці громадян, зокрема, мінування будівель, транспортних засобів, закладення вибухових пристроїв в громадських місцях, погрози на адресу учасників антитерористичної операції.

Наразі, ми рекомендуємо проявляти постійну пильність у повсякденному житті, зокрема:

–         звертати увагу та повідомляти правоохоронні органи про підозрілі предмети, які тривалий час перебувають без нагляду у місцях з масовим перебуванням людей;

–         негайно повідомляти про осіб, у яких виявлені вогнепальні поранення;

–         при появі підозрілих сусідів  звертати увагу на відповідність меті їх прибуття.

Як зазначив  Голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко, “громадськість має бути партнерами правоохоронців і в боротьбі з тероризмом, і в наведенні порядку на вулицях, в безумовній довірі між владою на місцях і людьми”.

Редакція Незалежного громадського порталу.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментарів: 8

  1. ХОТІЛОСЯ Б ЩОБ СЛУЖБА СБУ ЗАЙМАЛАСЯ ПО – СПРАВЖНЬОМУ ФАКТАМИ КОРУПЦІЇ ТА ІНШ А НЕ ТІЛЬКИ НА СЛОВАХ !!! ЯК СКАЗАЛА ОДНА МОЯ ЗНАЙОМА – ЗАРАЗ РОБИТЬСЯ ТАКЕ ЩО “янукович ВІДПОЧИВАЄ”!!! Хочеться щоб перевірили медицину на факти корупції!!! Адже щоб оформити групу інвалідності на 1 рік- треба дати хабар в розмірі 600 у о !! ПАНЕ АНАТОЛІЙ ЗАТЕЛЕФОНУЙТЕ ГАЛИНІ ВІКТОРІВНІ ТА ВОНА ВАМ ВСЕ САМА РОЗПОВІСТЬ!!!

  2. Уважаемая аяврик! В тексте интервью указан номер телефона, куда нужно обращаться в подобных случаях, описанных Вами. Если Вам положена группа по причине приобретения болезни, Вы получите группу и за это взятку платить не надо. Если Вы хотите купить, тогда да, это стоит денег и корупционеры этим пользуются. Поэтому нас призывают давать информацию туда куда нужно, а не сплетничать на кухнях и кричать в троллейбусах. Давайте начинать с себя. Задайте себе вопрос: “Что я сделал для того, чтобы это изменить?” Мы все хотим изменений, но не хотим меняться сами! Ничего не будет без этого, никто не прийдет и не сделает нам лялю.

  3. Я знаю этого человека лично, приходилось работать. Уверен, что хорошие изменения не за горами. Надо только время. Трудно, но надо набраться терпения.

    • Руководить управлением СБУ, это ж не автомобили продавать в автосалоне ….

  4. Нарешті, нормальний керівник нашого СБУ. Не ведіться на такі коментрарі, як Аяврик! Аяврик, вам потрібна група і у вас вимагають хабар? – ви звернулися з відповідним зверненням ? Якщо ні , то зверніться, у керівника такого маштабу, мабуть багато є інші важливі справи державного маштабу, а вашою справою займуться відповідні працівники.

  5. якби Будовіцький був головою СБУ рік назад, тих подій би не було. це справжній керівник і спеціаліст.

  6. На яку електронну адесу можна повідомити про підозрілих осіб та факти закликів до сепаратизму у м. Хмельницькому?

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.