Уроки з-під СБУ

Минає рівно рік, як у Хмельницькій області відбулися трагічні події. 19 лютого 2014 року під стінами обласного Управління СБУ були вбиті двоє протестувальників: 72-річна Людмила Шеремет і 21-річний Дмитро Пагор.

Перша загинула абсолютно по дурниці, отримавши рикошетну кулю, яка мала відлякати гарячі голови від прориву в приміщення. Хлопець віддав життя під час палаючої будівлі есбеушників за спробу потрапити на територію стратегічної державної установи. Говорять, що у цьому випадку також мав присутність рикошет.

Як безпосередній очевидець революційних подій на Хмельниччині, у тому числі й підпалу СБУ, спробую дати відповідь: “За що поплатилися життям ці люди?”

DSC_0134

Урок перший. Патріотизм чи сепаратизм? Ранок 19 лютого 2014 року у Хмельницькому нічого погано не передвіщав. Щоправда, багатьох збурила вечірня телекартинка з київського Євромайдану, де влада Януковича застосувала до мирних демонстрантів водомети зі спробую відтиснення їх з центральної площі.

Хмельницький Майдан збирався кволо —не було єдиного лідера і чіткого розуміння, що далі робити. Майже з голосу прийняли рішення блокувати рух транспорту на вулиці Кам’янецькій. Це давало змогу виграти час для підтягування людських “резервів” (маються на увазі, передовсім працівники тутешніх ринків, котрі є рушійною силою масових протестних акцій. Згадайте 10-тисячний податковий Майдан — авт.).

Приблизно опівдні Майдан біля облдержадміністрації вже нараховував кілька тисяч людей. Одразу поступили пропозиції щодо подальшого плану дій. Серед екзотичних, яку озвучив поважний народний депутат, було перекриття залізничного сполучення. Хтось заперечив і запропонував розділити на дві колони невдоволених мітингувальників та йти “викурювати банду” з приміщень обласної прокуратури і СБУ.

Ось тут і виникає важливе питання. Чому з поля зору випало обласне міліцейське відомство, яке було не меншим, користуючись термінологією майданівців, “оплотом зла режиму Януковича”. Адже виглядав би логічнішим масовий протест саме під стінами УМВС, з огляду на незаплановане відрядження 30 хмельницьких беркутівців до столиці на захист тодішньої влади. До речі, приміщення міліції також мало гарний післяремонтний стан, як і обласне СБУ.

DSC_0135

Приціл на Управління СБУ вибирався не з позиції, як повалення зловісного фантому КДБ, а більше, як будівля, що начинена арсеналом зброї. Ще з радянських часів у цих схронах зберігалося стільки боєприпасів, яких ударною хвилею виставило б на знесення кількох багатоповерхівок у центрі Хмельницького. Інша річ, а навіщо мирним демонстрантам зброя, котрі вийшли на вулиці за проєвропейську ідею і подолання корупції?

Якби щось подібне відбувалося зараз, то правоохоронці гарантовано зверстали ряд кримінальних справ за захоплення державних будівель і сепаратизм. Бо дуже ця витівка перегукується з донбаськими “народними республіками”, які виникали за таким же сценарієм після падіння влади Партії регіонів: групами невідомих осіб прибиралися до рук силові будівлі (СБУ, міліція, прокуратура), захоплювалася вся наявна зброя і брався контроль над містом. То, можливо, ще у лютому Західній Україні нав’язувалася дестабілізація, здеригована ефесбешними посіпаками?

Урок другий. Кров на погонах Крайтора. Через два дні після вбивств під СБУ я написав замітку для агенції УНІАН “Кров на погонах СБУ”.  Публікація хоч і вийшла емоційною, але все ж таки мала сіль: ситуація вийшла з-під контролю, коли з’явилися перші жертви. Відповідальність за це мав би понести бувший начальник Управління Служби безпеки України в Хмельницькій області Віктор Крайтор. Саме він віддав накази на стрільбу. Це особисто було підтверджене Крайтором на Майдані та у сесійній залі обласної ради, де його ледь “не лінчував” розлючений натовп.

Однак, за традицією “християнського прощення”, справу проти Крайтора закрили за відсутністю доказів. Він залишився без посади, але у резерві служби безпеки.

Не меншу відповідальність за трагічні події мали б розділити провокатори, котрі наразили беззбройних людей на вогонь. Та їм, як і Крайтору, “відпустили гріхи”, застосувавши закон про амністію.

Урок третій. Зіпсоване майно громади. Очоливши обласну раду, голова ради і активний учасник Революції гідної Іван Гончар, почав отримувати “листи щастя” від керівництва Управління СБУ. Погорільці просили виділити з обласного бюджету понад 20 мільйонів гривень (!) на ремонт обгорілого приміщення. Рада змогла відшукати тільки 2 млн. грн.

DSC_0002

У скрутне становище після закидання СБУ“коктейлями Молотова” потрапило й комунальне підприємство “Хмельницькелектротранс”. Два тролейбуси цього підприємства протестувальники зняли з рейсів і кинули, як “троянського коня”, під стіни есбеушників. Згодом ці машини вщент знищив вогонь.

За словами керівництва “Хмельницькелектротрансу”, вони втратили більш-менш нові одиниці транспорту (1994 і 2006 років випуску). Натомість міська рада не довго побивалася — у міському бюджеті віднайшли “зайвих” 3,5 млн. грн на придбання двох сучасних тролейбусів.

Таким чином, “у трубу” вилетіло, щонайменше, 5,5 млн. грн. бюджетних коштів!

Урок четвертий. “Герої не вмирають!” Це гасло як і рік тому, сьогодні українці говорять на адреси тих співгромадян, котрі поплатилися життям, виборюючи краще майбутнє для своєї країни. Небесна сотня, небесний батальйон учасників Антитерористичної операції — скільки ще хоробрих формувань покладуть голови насамперед за мир і порядок в Україні? І наскільки є виправданим ціна людського життя реальному стану речей в країні? Питання риторичні.

Віталій Тараненко.

Всі фото автора.

Теги: , , , ,
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Тараненко

Віталій Тараненко

Журналіст сайту "Незалежний громадський портал".

Коментарів: 70

 1. Вже не небесний батальон,а БРИГАДА АТО.

 2. Автор, на такому не спекулюють і те, що ви представили загалу – це не уроки. Це іронічно-викручений, у вашому стилі текст, у якому, навіть на перший погляд понад третину фактів невірні і неточні. Це вам теж, не лише я, як очевидець, а й більшість думаючих та аналізуючих людей скаже. Ще раз переконуюся, що ви не журналіст, а просто, пробачте, емоційний писака.
  В мене лише одне запитання: а чому ви не назвали імені того “поважного нардепа”, бо він зі “Свободи”?

  • не з Свободи, а з Батьківщини. це Бірюк кричав про перекриття залізниць.

  • Той випадок, коли коментарі більш варті за саму мазанину “мастєра”.

  • Віталію , це той випадок коли треба вивчити матчасть перед тим як писати.

   • а мат часть говорит, что нападение на военную часть незаконно и солдаты должны защищать военный объект даже ценой своей жизни. Караульный – лицо неприкосновенное и действует согласно воинского устава. Если Вы влезли на охраняемую территорию, то Вас минимум задержат максимум застрелят либо при попытке убежать, либо при попытке напасть. Все Крайтор сделал правильно и бойцы у него превосходные. Вы просто потеряли берега допустимого и это и стало причиной потери Крыма и войны в Донецке. Вы дискредитировали ВСЕХ силовиков и деморализовали армию. Наказывать надо было виновных, а не по совковому – кого попало. А Крайтор, в отличии от Крымских “офицеров” сделал то, что должен был сделать любой командир или начкар.

 3. Все в дусі НГП.

 4. Віталік, молодець)))

 5. Частина людей організовано прийшла під стіни СБУ з метою захоплення стрілецької зброї для озброєння радикальної частини майдану. У них був чіткий план штурму будівлі. Більша їх частина була спеціально завезена в Хмельницький з сусідніх областей.
  Для масовості вони привели собою юрбу місцевих мешканців, підбурених демагогічними гаслами, чисельність яких мала паралізувати спроби співробітників СБУ протидіяти нападникам.
  Полковник Крайтор доволі незграбно, бо він та його люди не мали чітких команд з боку керівництва, захистив арсенал управління від розграбування.
  Місцева міліція, прикордонна академія та 8 полк спецпризначення могли прийти на допомогу колегам з управління СБУ та зробити коридор для вивезення зброї і виведення працівників СБУ з під удару, проте посилаючись на відсутність команд залишилися спостерігачами погрому своїх колег.
  Особисто я вдячний Крайтору та його колегам, що збройний арсенал СБУ не потрапив до рук таких радикальних екстремістів як Сашко Білий та відморожених клоунів типа Скоробогатого, Смаля та Бурлика.
  Співчуваю невинним жертвам облоги та штурму СБУ, бо їх просто використали у якості «живого щиту».
  Вважаю, що з часом слід відновити слідство по відношенню до тих терористів, які спланували захоплення збройного арсеналу управління СБУ та організували кровавий штурм його будівлі.

  • ніхто не йшов до режимного об’єкта. люди йшли до МВС на Зарічанську, зайшли до СБУ, щоб почути позицію начальства, до людей не вийшов ніхто. потім постріли, поранення, вбивства і вже далі був штурм, кримінал і так далі.

   • А двері вибивати почав розбивати Скоробагатий, аби краще почути Крайтора?

   • Яка цинічна нісенітниця, а не стаття… Це ж придумати таке “захоплення арсеналу зброї”, та в управлінні МВС простіше було арсенал захопити, але такої мотивації не було. І сепаратизм приплів, і завезених, – прямо уривки зі 112 каналу з виступів Герман і Ко.

   • У крымских “офмцеров” была такая же отмазка. Открыли ьы они огонь на поражение сразу. Погибли бы, но стали героями и, вероятно, Донецка бы не было. А они обгадились и нарушили устав.

  • Який ти на хрен капітан.?! В кращому випадку байкар, а в гіршому- провокатор.

   • Міщук може повернеш бензин по 8 гривен, чи тобі твоє фермерство вже не потрібно. Патріот …….

 6. Стаття бездарна. Ніякого аналізу. Таке враження, що її писав автор в старі совдепівські часи. Мені хотілося б автора вияснити: а що він, будучи керівником, робив би у випадку захоплення режимного обєкта, де зберігався арсенал зброї. Свою безданість тоді показав Семчишин О.С., який привіві до управіління майданівців, За таку безданість його і призначили на керівнку посаду в облдержадміністрацію.
  Та й враженням від тодішніх подій таке, що присутні біля управління СБУ майданівці підтримували тих же сепаратистів, які сьогодні вбивають наших військових на Донбасі.То чи не нагадують Вам подіїї річної давності сьогоднішню ситуацію під Дебальцевим і Маріуполем?

  • тут вже багато разів писали Симчишин і свободівці пішли під прокуратуру.

   • Симчишин бів і під СБУ. Є безліч фотодоказів.

    • під СБУ були всі майданівці. Але дивіться відео на початку. Нема там нікого з Свободи. Бо Свобода пішла на прокуратуру, на обласне телебачення. Після стрілянини прийшли всі. І Симчишин ходив на переговори.

     • Саша Симчмшин був всюди – і біля прокуратури, але більшість часу провів біля СБУ. Є багато фоток. Він нормальна людина, але саме в той день добре перегнув палку, люди йому повірили і пішли по його вказівці. А деякі пішли назавжди…

     • Якої вказівки? Люди вимагали щось робити, він запропонував, розділитись і піти мирно пікетувати СБУ та прокуратуру, громити вікна Скоробагатого ніхто не просив

   • Симчишин з Майдану закликав усіх людей – піти під прокуратуру, під СБУ, перекрити дороги і так далі. Цьому також є безліч відеодоказів. Я як очевидець добре памятаю, як він у своїй червоній курточці кричав це на Майдані. А люди, як стадо овець повелись. Частина пішла до прокурорів, частина ще кудись, але більшість до будівлі СБУ. Там, до речі, їх вже очікували псевдопатріоти із українськими гаслами та палаючими сумішами у пакетах. Ці особи вже чекали підмогу і користуючись масовкою (люди навіть і не підозрюзави, що їх саме так і використовують) робили свої справи. Так що хочу сказати – що свободівці добре “паработалі” в цей день, вони добре знають психологію впливу на людську особистість.

    • давай відео. бо це все пусті слова

     • кричав на майдані і організував штурм чи стріляв – це трохи різні речі. але якщо і так, то давайте відео?

     • Зараз можна що завгодно писати і казати, але якби Крайтор вийшов до людей як це зробили прокурор, начальник міліції, нічого б цього не було. Крапка!

     • Ті, хто пише хто винен. хто ні, ви хоч раз були на майдані???
      А от ті, хто там був – знають, хто закликав йти на СБУ і повірте це не Міщук, не Скоробагатий і далеко не Симчишин.

 7. Відпаовідальність за втрачені людськіжиття мають нести у першу чергу гарлапани Скоробагатий, Бірюк, Симчишин,Смаль, дурачок Рохов, що скакав на тролейбусі і т.д. Крайтор обрав не найкращий варіант (про це говорять й його колеги), однак хвала йому у тому, що не дав можливості озброїтись дебілам типу Смаля.
  Стаття хоч і не аналітична, однак питання поставлені досить вірно, хоч і не всі.
  Напівспалене приміщення СБУ німий докор усім хмельничанам, котрі сояли осторонь і нічого не зробили, аби приптнити це варварство.
  Це німий докір “колегам” працівників СБУ з інших правоохороних органів, котрі не прийшли на виручку колегам.
  І головний урок – ніколи не можна йти на поводу усфляких симчишинів, скоробагатих, міщуків. Це погань, котра вилазить на поверхню, колм у країні розруха. Вони нічого створити не можуть, працюють лише на руйнування.
  Історія ще дасть свою оцінку усім, хто був причетний до цього позору

  • дурень ти, а не патріот. якраз ці люди зараз коли розруха і війна ці люди працюють, тримають ситуацію, допомагають армії.

   • Реально працюють і допомагають армії не ура-гарлапани аля-алім, а волонтери-бізнесмени, котрих на щастя у Хмельницькому багато і котрі просять не афішувати їх діяльність і не лізуть до влади.

  • а де була Стебло?

  • Це не докір хмельничанам, а УРОК всій корупційно-кримінальній структурі “СБУ, МВС, ГПУ, …” Що може бути, якщо люди обуряться …

  • Все правильно. Підтримую на сто відсотків. Кров під стінами СБУ й на руках вищезгаданих людей. Час усе розставить на свої місця.

   • Зараз можна що завгодно писати і казати, але якби Крайтор вийшов до людей як це зробили прокурор, начальник міліції, нічого б цього не було. Крапка!

 8. що це, переписування історії? На Майдані тоді йшла справжня бійня війна, а не поливання водою. Звідки переконання про бажання мирного протесту, коли третина суспільства готова була на збройне повстання?

  А загалом стаття – замилювання очей і мозку – але провінційно-бездарне.

  • Це у Хмельницькому на Майдані була бійня? Це у Хмельницькому лютував Беркут, а сбушники розстрілювали безбройних на Майдані?
   Навіщо було провокуавти конфлікт, який призвів до смерті? Яку свободу виборювали штурмом управління?
   Це не переписування історії, а потреба дати відповідь на питання: кому вигідно було захоплення зброї, чому псевдогерої револбції не контролювали ситуацію, чи контролювали?

 9. мене не цікавлять думки помічників депутатів та їхніх ласомордих приживал. Розкажіть свій коментар своїй глухій бабусі.

  ваш автор написав, що багатьох збурила вечірня телекартинка з київського Євромайдану, де влада Януковича застосувала до мирних демонстрантів водомети.

  шкода ваше місто Хмельницький – це вічний джокер

  • Дурню київськмй, коли не знаєш як відбувались події не коментуй!

   • ))))))))))))))) я живу у Хмельницьку вже 15 років і знаю про що говорю

    • Тим паче, дивує така необізнаність. Шановний, а може ви провокатор?

     • необізнаність у чому?

     • необізнаність у чому – у тому, що вашого “героя” турчинова поранили з водомета))) чіпляйтесь до когось іншого

 10. Прочитав стаю, прочитав коменти – статя ніяка ( я маю наувазі начиння) вісі факти перекрученні. Тільки коментар Саші Майстра, вартують уваги. В реальності було все зовсім по іншому чим надумано в статї, Віталій ти знаєш і мій тел. і Симчишина перезвони і розпитай. А відносно Смаля яким боком його туди приплели він взагалі був біля прокуратури.
  Віталій я тобі пораджу ти лучше займись журналіським розслідуванням і знайди документи які в прокуратурі поцупили.

  • Які факти перекручені?
   Анатолій Будовіцький:”Трагічний збіг обставин звів нанівець усі спроби попередити штурм приміщення Управління, в результаті якого загинули люди. Трагізм ситуації полягав у тому, що ми також підтримували та погоджувались з тими, хто прийшов під стіни Управління висловити свій протест проти існуючого режиму. Однак співробітники були зобов’язані захищати 25-тонний арсенал зброї, щоб попередити його потрапляння до радикально настроєних осіб, що, безперечно, призвело б до сотень, а можливо і тисяч смертей.”
   Серьожа, то хто ж п….ть?

  • Слышиш Скоробогатый, ты ответь на один вопрос: КАКОГО ЧЕРТА ТЫ ПОЛЕЗ БИТЬ СТЕКЛА????

 11. Зараз можна що завгодно писати і казати, але якби Крайтор вийшов до людей як це зробили прокурор, начальник міліції, нічого б цього не було. Крапка!

 12. Завжди пишу під своїм ім

 13. Цитата: “Хлопець віддав життя під час палаючої будівлі есбеушників за спробу потрапити на територію стратегічної державної установи. Говорять, що у цьому випадку також мав присутність рикошет”.

  мій мозг зламався. автор, шо ви курите? одсипте, чи шо….

 14. Основна причина Трагедії загибелі людей є неадекватні дії Крайтора. ДОВЕДУ,бо знаю краще анонімних писак. Так от.: Напередодні в 22 годині нам (хто діжурив на Майдані) прохожі сказали ,що до СБУ збігаються службовці.і буде відправка альфи на Київ. нас біля 10 чол( в тому числі 5 жінок) прийшли до Сбу і по 5 стали біля ворітЩоб блокувати і кликати на підмогу якщо альфа виїзджатиме.Ми визвали таксистів які заблокували автобус пустий біля енергозбуту через дорогу. Крайтер передав на київ що намічається штум. І отримав команду палити документи. Палили всюніч тонами. Коли зранку десь о 6 підійшли люди я пішов спати. А вже о 7 мені подзвонив дехто з СБУ. І попросив зустрічі. Зустрілись о 8. Він сказав що за дорученням Крайтере і просить якщо буде Майдан не йти на них. Я йому сказав : ” Ви дурні всю ніч ватру палили і самі на себе накликали увагу. Тому напевно будуть бажаючі прийти”. Він спитав що тоді робити. Якщо все ж люди прийдуть хай вийде Голова і візьме кілька мітингувальників в середину і покаже що Альфа на місці. І громадськість з міліцією виставлять спільні пости біля двох виїздів ,щоб альфа не їхала в Київ. Це заспокоїть лбдей. Так сказав я .

 15. Розстались. А на Майдані Рохов ,саме Рохов закликав йти на СБУ.Я стояв біля Симчишина і попросив щоб той сказав не штурмувати. Про що Симчишин і закликав людей. Коли підійшли я не знаю яка шлея Скоробагатому під хвіст попала ,що вінприєднався до молодих хлопців бити скло. До речі хлопці виявились Хмельничанами і після поранень в тамбурі досі лікуються. До пострілів я не менше 5 раз по телефону просив Щоб Крайтер вийшов до нас. До речі в момент автоматної черги я розмовляю по телефону з ними. Є відео. Та СБУ мало якусь інфу що в ХМ їде група з Зах України. . На момент пострілів їх не було в місті . Це мені потім сказали СБУшники. НЕ буду описувати дальше хоч знаю море їнфи. Лише скажу те що мені сказав один з керівників СБУ.: “Крайтер по посаді знав що буде штурм МАйдану В Києві і він буде розгромлений. І Крайтер хотів долучитись до “перемоги” і отримати погони”. Все могло бути мирно!!! Але разом зтим : ПОДІЇ БІЛЯ НАШОГО СБУ ,СБУ В ІНШИХ ОБЛАСТЯХ СКЛАЛИСЬ В МОЗАЇКУ РУХУ РЕВОЛЮЦІЇ ПО РЕГІОНАХ. ДОДАЛИ СТРАХУ ЯНИКУ. І ТИМ МОЖЛИВО СПАСЛИ СОТНІ ЖИТТІВ У КИЄВІ. ВСЕ ВІДНОСНО.

  • а можливо і тисячі, без другого фронту в регіонах, Янек би втопив майдан в крові і жертв було би не Сотня, а тисячі.
   Слава Героям!
   Вічна память Героям!
   а гниди писали і будуть писати. це їх робота.

  • Так, виходить Крайтор не віддав наказ?

   • Наказ Крайтора після його ради з заступниками. Крайтор це визнав іне здав того що стріляв. Стріляв в підлогу .Рекошет

 16. В жодному разі не згідний з провокаторами та місцевою ВАТОЮ ,яка порівнює події з СБУ на заході України і в Луганську. МИ йшли за вигнання бандитів при владі з України , а донбас- за відділення від УКраїни і збереження тих бандитів. Ми не сепаратисти, а за кращу УКраїну. Вони за владу бандитів. Та це не до провокаторів, а до нормальних людей. Дякую тим кого я не втомив.

  • І ще. Якби в Крайтера жила сім’яв в Хмельницькому ,він тричі би подумав перш ніж стріляти. Керівники силовиків в областях ПОВИННІ БУТИ З МІСЦЕВИХ, а не зальотні безбатченки.

   • Згоден з Вами на всі 100%, хоч і не майданівець і Вас, особисто не знаю.
    А пишуть дебільні коменти не тільки тролі, боти, вата, а й інші люди, що не вміють думати.
    70-80% населення цієї країни, так і ніколи не зрозуміють, що у всьому, що зараз відбувається – винні тільки вони самі.

   • Як він міг віддати наказ, коли Ви з ним розмовляли в той момент по телефону?

    • Наказ віддав безпосередньо Крайтер ,перед тим порадившись з заступниками.Пізніше він про це після затримання сказав. Того Що стріляв він не назвав. Стріляв в бетонну підлогу в фойє. Шеремета вбита від рекошета кулі від бетону. Розмоаляв я в цей час не з Крайтером а з людиною що до мене від нього вранці приїзджала.

 17. Тi, хто помер рiк назад- померли дурнями . A за що? Щоб бути в Европi? Так сама Европа каже що УкраIна не потрiбна iй.
  Щоб зруйнувати режим Януковича? Так тодi Крим був украiнський, долар коштув 8 гр., не було вiйни на Сходi та всякого криминалу.
  Шановнi , одумайтесь!!!

  • дебіл московський згтинь звідси

  • цікаво, як кріпаки влаштовувала коліївщину, також були такі придурки, які тараторили, оо треба було не скидати панів, як ми тепер працювати будемо, з панами краще було

  • Стас , ви і є зразком вати: ГОтові сидіти в клітці аби просо давали. Та то ваша справа. А я гордий тим що навколо мене не раби а люди.

 18. Автор безграмотний, йому не статті писати із власними роздумами, а фарбувати стіни, бо рівень його грамотності відповідає рівню першокурсника ПТУ.

 19. У Рівному в СБУ запустили 8 чоловік, показали Альфу і люди пішли геть до податкової. Я була всередині. Все пройшло спокійно і тихо. Але рядові працівники, яких керівник відпустив додому, потім розказували, як ці майдануті ламали двері, ґрати на вікнах. Ці ж самі люди і досі працюють в усусіх сбу України і тихенько ненавидять народ, безпекою якого мають опікуватись. Бо порушилась їхня стабільність, підкреслюю їхня. Саме тому ці ж сбушники і пишуть вище, що події річної давнини це те саме, що було на сході. А щодо втрати Криму, то з такими захисниками безпеки, які тільки по беззбройних людях вміють стріляти, ми його все-одно втратили б. Точно так само здали. На цей сайт зайшла, хоч і рівнянка, бо серед Гериїв Небесної сотні почула їм’я загиблої пані Людмили, хотіла дізнатись чи покараний хтось за позбавлення ЖИТТЯ двох людей. І чомусь не здивована що ні. Більше того ще читаю виправдання для того, хто віддавав наказ. Його всього навсього звільнили. Кров цих людей на руках цього кар’єриста і пристосуванця. Він би і путіна хлібом-сіллю зустрічав.

 20. ПЕРЕБОР!!!!

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.