Уже третій рік поспіль наша журналістська команда підбиває підсумки пройдешніх 365 днів суспільно-політичного життя Хмельницької області. Як ніколи, рік, що минає, був насичений драматичними подіями загальноукраїнського масштабу: Революція гідності, беззбройна втрата півострова Криму, неоголошена війна на Донбасі. Хмельницька область разом з рештою обласними центрами писала ці трагічні сторінки новітньої історії.
На зміну хоробрих Герої Крут ми отримали безстрашних Героїв Небесної сотні — відчайдух, котрі у двобоях зі снайперами, віддали Богу душу за кращу Україну. Згадаймо їх персонально: 52-річний Сергій Бондарчук (Старокостянтинів), 56-річний Микола Дзявульський (Шепетівка), 37-річний Віталій Васильцов (с.Гаврилівці, Кам’янець-Подільський р-н), 53-річний Анатолій Корнеєв (с.Гаврилівці, Кам’янець-Подільський р-н), 26-річний Артем Мазур (Хмельницький), 71-річна Людмила Шеремет (Хмельницький), 21-річний Дмитро Пагор (с. Хропотова Чемеровецького району). Двоє останніх були застрелені під час штурму Управління СБУ у Хмельницькій області.
Крім цього, “Незалежний громадський портал” не зміг обійти стороною інші події, які мали чималий резонанс в області. Тож пропонуємо традиційну сатиричну добірку мемів-2014.
Рукоприкладна люстрація року — намагання представників нової влади вичистити Авгієві/Ядухові стайні. Хвиля Євромайдану блискавично вимила владну верхівку — замість регіонала Василя Ядухи Хмельницьку область очолив “ударівець” Леонід Прус. При цьому громадський сектор вимагав більш радикальних змін облич, впритул аж до оновлення керівного складу структурних підрозділів облдержадміністрації.
Про це публічно було заявлено членами ВО “Свобода” у кабінеті нового губернатора, куди було викликано старих кадрів. Під неприродну люстрацію потрапили чотири чиновники: керівниця ОДТРК “Поділля-центр” Олена Павлюк, начальник управління культури, національностей та релігій облдержадміністрації Ірина Трунова, перший заступник директора департаменту агропромислового розвитку ОДА Володимир Кальніченко і тодішній директор обласного департаменту освіти і науки Віктор Очеретянко.
Їх спочатку змушували писати заяви на звільнення “за власним бажанням”. Для тих, хто не скорився, застосували чоловічі фізичні вправи на кшталт натягнули чуприну Очеретянку і взяли за барки Кальніченка.
Люстраційна репетиція закінчилася пшиком — пані Павлюк залишилася біля телевізійного керма до середини листопада; Трунова продовжує піднімати культуру Хмельниччини; Кальніченко підріс до заступника голови Хмельницької ОДА. Без портфеля не залишився навіть пан Очеретянко — нині він сидить у кріслі першого заступника ректора обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.
Стрибок року — губернатор Прус взяв висоту першого поверху облдержадміністрації. За іронією долі, Леонід Прус сів у губернаторське крісло через Майдан і через кілька місяців уже Майдан спробував його звідти турнути. Зробили це екстраординарно: потравили “патрона” Хмельниччини сльозогінним газом та порвали піджак. Після чого у пана Пруса залишався єдиний порятунок — вистрибнути у вікно першого поверху. Відтак “маленький рекорд” Леоніда Івановича потрапив у російські новини під соусом не сприйняття влади на Західній Україні, яку призначила “київська хунта”.
Відігратися за публічну ганьбу пан Прус намагався через правоохоронні органи і суд. Останні швиденько зверстали кримінальне провадження проти двох свободівців Ганни Литвинюк і Віктора Бурлика за фактом побиття Пруса.
Амністія року — син депутатки і бізнесмена уник 5-річного ув’язнення за збитого на смерть пішохода. Колегія суддів Апеляційного суду Хмельницької області проявила гуманізм до 20-річного сина депутата Хмельницької облради Дмитра Червонюка, який минулого року автомобілем збив на смерть 26-річного пішохода Олега Крушельницького. Феміда застосувала закон про амністію на підставі присудження третьої групи інвалідності обвинуваченому Червонюку та утримання малолітньої доньки. Це дозволило йому уникнути 5 років в’язниці з позбавлення правом керувати автомобіль на три роки.
Бідність року — рівень інфляції на Хмельниччині перевищив 20%. Ціни на товари у 2014 році зіграли “похоронний марш” для більшості подолян. За 11 місяців рівень інфляції становив 20,4% до початку року. Так гласять дані Головного управління статистики в області. Востаннє “схуднення” гаманців наших мешканців відбулося у 2008 році — тоді річна інфляція була 22,7%!
“Гречка” року — на позачергових виборах до Верховної Ради від Хмельниччини перемогли троє політиків, котрі голосували за “диктаторські закони” 16 січня. Перезавантаження парламентської машини не виправдало очікувань багатьох свідомих громадян. Мандат нардепа знову отримали слуги народу, які на початку 2014-го голосували за антинародні закони Януковича, що потім призвели до вбивств людей на Майдані.
Між іншим, гречана крупа також здивувала “приємною” ціною, підскочивши з 10 до 16 гривень за кілограм. Обласна влада і ціновий регулятор всю провину повісили на спекулянтів, які досі “на волі” і продовжуть “накручувати” ціни.
“Вишита” і одіозна бруківка року — досвід Кам’янця-Подільського і ганьба Хмельницького. Як виявилося, від банального вміння викладати тротуарну плитку залежить не тільки репутація самого міста, а й місцевої влади. У той час, коли мерія Кам’янця-Подільського купається у компліментах центральних телеканалів за “вишите” в українському колориті перехрестя і “націоналізовану” пішохідну доріжку, хмельницька влада продовжує отримувати на горіхи за безгосподарські рішення. Приблизно з вересня і до цього часу на центральних тротуарах обласного центру киплять ремонтні роботи — зривається асфальт і авральними темпами стелиться нова тротуарна плитка. Таким чином, іде освоєння 5 мільйонів гривень державних коштів. Мало кого хвилює сама якість виконання цього підряду. Як підмітив один з депутатів облради, “косо-криво, аби живо”.