Експеримент з об’єднання ДАЇ та ППС у місті Хмельницькому показав, що оформлення дрібних автопригод забирає у патрулів занадто багато часу.При цьому українське законодавство дозволяє оформляти такі ДТП без участі працівників міліції шляхом укладання європротокола.
В Україні 16% ДТП відбувають без жертв. І в 90% ДТП сума збитків не перевищує 25 тис. грн. Саме відсутність жертв і збитків, а також за відсутності розбіжностей між сторонами може бути складений європротокол. У Європі 90% аварій оформлюються саме так. В нашій країні лише 7,5%.
Сьогодні керівники експерименту зустрілися з представниками страхових компаній з тим, щоб знайти способи переконати водіїв складати протоколи при ДТП, де сума збитків менша 25 тис. грн.
В ході обговорення з’ясували, що водії не складають європротоколи з кількох причин:
– не вміють це робити;
– невпевнені, що оформлять правильно;
– більше покладаються на ДАЇ;
– не можуть розрахувати суму збитків.
Боротися з цими причинами вирішили наступним чином:
– оформлення європротоколу буде включено в програму навчання водіїв;
– у старших класах шкіл та коледжах будуть проводити аналогічні уроки;
– працівники міліції будуть допомагати складати такі протоколи, щоб наступного разу водії могли обійтись без них. Можливо, що у майбутньому за виклик міліції на дрібне ДТП водіїв будуть карати штрафами, як це робиться у Європі.
Ці рішення поки що існують лише у формі пропозицій. Яким буде остаточний варіант програми боротьби за европротоколи, ще невідомо. Але правоохоронці налаштовані повністю перейти в цьому питанні на європейську практику.
До речі, за статистикою страхові компанії рідше відмовляють у відшкодуванні по європротоколам, ніж по ДТП, оформленими ДАЇ. І такі відшкодування швидше виплачуються.
Ксенія Орлова