На початку 90-х років на Хмельниччині започаткував свою діяльність державний курорт Сатанів. Основним його природним оздоровчим і лікувальним ресурсом є Збручанське родовище мінеральної води, яка віднесена до категорії «унікальна».
Однак за роки незалежності неконтрольований водовідбір з несанкціонованих «тимчасових» свердловин в зоні формування родовища сягнув до 500 кубів на добу. Як результат – визначений Державною комісією по запасах корисних копалин вміст органічного вуглецю понизився від 30 до 12 одиниць.
В серпні 2013 року Перший заступник Голови Державної служби геології та надр України Олексій Падалко в листі № 9266/02/10-13 до Хмельницької обладміністрації запропонував фахову допомогу в питаннях контролю за використанням та охороною надр, вирішення питань в сфері регулювання гірничих відносин. “З метою недопущення виснаження та забруднення Збручанського родовища мінеральних вод, забезпечення водопостачанням санаторно-курортних закладів, Хмельницькій облдержадміністрації та Хмельницькій обласній раді доцільно вжити заходів щодо дотримання висновків Міжвідомчої комісії визначених Протоколом від 21.1 1.2006 року, у тому числі не проводити жодних дій щодо збільшення техногенного навантаження на родовище” – зазначено в листі.
Однак на сесії Хмельницької обласної ради 16 жовтня 2014 року підприємець Альона Гуменюк, дочка Віталія Гуменюка Головного державного екологічного інспектора-начальника екологічної інспекції в Хмельницькій області хотіла отримати спеціальний дозвіл на користування надрами саме у зоні Збручанського родовища мінеральних вод.
Аби забезпечити свій санаторій «Перлина Поділля» мінеральною водою, Альона Гуменюк в порушення статті 19 Кодексу України «Про надра» збудувала експлуатаційну свердловину без погодження проекту буріння; та реєстрації робіт із буріння свердловини.
Свердловина, що розкриває водоносні горизонти родовища, лікувальні води якого занесені до Державного каталогу як “унікальні”, збудована в тісному дворику між спальними корпусами та їдальнею в центрі господарської зони, де проходять каналізаційні комунікації, пішохідна зона, відсутнє водовідведення поверхневих вод. Все це унеможливлює створенняпершого поясу (суворого режиму) зони санітарної зони та будівництвоспостережної свердловини. До того ж будівництво здійснено за 200 метрів від питтєвого лікувального бювету курорту та в кількасот метрах від експлуатаційної свердловини №1650, яка повністю забезпечує потреби у лікувальній воді.
Не звертаючи увагу на усі ці численні порушення частина депутатів обласної ради все ж таки проголосували «ЗА».
Ось список
Рішення зрештою не прийняли. Однак радіти за екологію Поділля ранувато. На наступну сесію, котра відбудеться 26 грудня 2014 року це питання винесли знову. Чи вистачить совісті народним обранцям його підтримати? Час покаже.