Хмельницька ОПОРА розповіла про тенденції й типові порушення напередодні голосування

Прес-конференцію про підсумки свого спостереження за виборчим процесом в області провело регіональне представництво Громадянської мережі ОПОРА. В діалозі з журналістами взяли участь заступник начальника УМВС у Хмельницькій області Роман Гаврилюк та та заступник начальника управління громадської безпеки УМВС Тарас Гуменюк.

Регіональний координатор ОПОРИ Андрій Попик розповів про тенденції виборчої кампанії:

– актуалізувалося використання технічних партій при формуванні виборчих комісій,

– виборчі комісії не встигають виконати ряд передбачених законом процедур через стислі терміни позачергових виборів і недостатню кваліфікацію членів,

– гостра конкуренція серед кандидатів і «чорний піар»,

– використання брендів незалежних громадських організацій ОПОРА, «Чесно» тощо у контрагітації,

– непрямий підкуп виборців,

– маніпулятивні технології, що вписуються у рамки законодавства (наприклад, кандидати-двійники).

На позачергових виборах Верховної Ради України позначилися стислі терміни передвиборних процедур і послаблення адміністративного ресурсу в умовах старого виборчого закону. За цих умов комерціалізувалося використання технічних партій при формуванні виборчих комісій. Так, у складі окружної виборчої комісії № 187 у Хмельницькому працює троє членів, які за основним місцем роботи – є членами трудового колективу комунального підприємства «Хмельницькелектротранс». Суб’єкти подання їхніх кандидатур – Партія Зелених України, Партія Наталії Королевської «Україна – Вперед!» політична партія «Українська платформа «СОБОР». У складі окружної виборчої комісії № 188 відбулось шість змін членів на мешканців Києва, частина з яких є працівниками різних екологічних державних установ.

Про імовірну технічність Партії Зелених України говорить і те, що її голова (відповідно до інформації на партійному сайті) є висуванцем партії «Блок Петра Порошенка» по виборчому округу № 191 з центром у Старокостянтинові. І хоча на сайті Центральної виборчої комісії він зазначений як безпартійний кандидат (зареєстрований 27 вересня), довіреності на подання членів дільничих комісій він підписав 2 жовтня як голова Партії Зелених України.

ОВК № 189 (включаючи деякі технічні посади) укомплектована з декількох працівників місцевого професійного училища, де заступником голови окружкому – директор училища Леся Маланчак (суб’єкт подання – партія «Українська платформа «СОБОР»). Також напруженою є робота окружної комісії округу № 193 з центром у Кам’янці-Подільському.

Хоча окружні комісії утворені у відповідності з законом, їхня робота вимагає пильної уваги як у напрямку організації виборів, так і в напрямку визначення результатів волевиявлення і у використанні бюджетних коштів.

Загалом перебіг передвиборної боротьби при мінімізованому адміністративному ресурсові став не конкуренцією програм і платформ, а швидше протиборством кандидатських штабів із втягуванням засобів масової інформації, використанням суперечливих рейтингів на основі соціологічних досліджень, проведених без дотримання усіх вимог, передбачених законом. «У зв’язку з цим я прошу журналістів не використовувати сказаного на цій прес-конференції у контексті передвиборної боротьби тих чи інших кандидатів, – зауважив Андрій Попик. – Мережа ОПОРА відстоює тільки сторону закону і рівності усіх суб’єктів виборчого процесу».

Зокрема, набули розголосу антиагітаційні заходи «Автомайдану» проти кількох кандидатів, які у складі парламенту чинного скликання працювали у складі фракції Партії регіонів і голосували за «диктаторські закони» 16 січня цього року. Маючи право спонукати виборців не голосувати за певного кандидата (частина 1 статті 68 Закону «Про вибори народних депутатів України»), учасники акції порушують норми і правила благоустрою – розмальовують стіни і наклеюють листівки у невизначених спеціально для того місцях (на стінах і дверях приймальні депутата). Порушення правил благоустрою при поширенні агітаційної поліграфічної продукції – свідчення недостатньої правової культури виборчих штабів багатьох кандидаті і партій. На жаль, до них належать і чинні депутати як парламенту, так і місцевих рад, котрі мали б показувати приклад дотримання цих правил.

Доводиться констатувати факти агресивної поведінки представників виборчих штабів і кандидатів відносно опонентів та простих громадян. Так, розголосу набуло застосування сили відносно громадян під час зустрічі з виборцями у Макові кандидата у народні депутати.

Заступник начальника обласного управління МВС Роман Гаврилюк зазначив, що стало жорсткішим законодавство про правопорушення, пов’язані з виборчими процедурами. «В області зареєстровано п’ять злочинів, скоєних під час передвиборної кампанії – завдання тілесних ушкоджень, крадіжка у кандидата, порушення техніки безпеки, внаслідок якої загорівся автомобіль, – сказав він. – По них проведено перевірки, і судячи з того, що факти правопорушень не потягли значної шкоди, кримінального провадження по них, швидше всього, не буде».

За словами заступника начальника управління громадської безпеки Тараса Гуменюка, до охорони правопорядку в день виборів та підрахунку голосів буде залучено до трьох з половиною тисяч активістів і членів громадських формувань. «З вулиць прибирають агітаційні матеріали, і до нас звертаються зі скаргами про порушення прав кандидатів. Але насамперед комунальні служби прибирають ті матеріали, які розміщені на території населених пунктів із порушенням правил благоустрою, за які передбачено адміністративну відповідальність», – доповнив Тарас Гуменюк.

Теги: 
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Один коментар

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.