Судова справа Дмитра Червонюка отримала новий виток у розвитку. Згідно з матеріалами експертизи, що була ініційована стороною захисту та підтримана судом, Дмитро Червонюк на момент забору крові (дві години після ДТП) не перебував у стані алкогольного сп’яніння.
У ДУ “Головному бюро судово-медичної експертизи МОЗ України” – найвищому органі, що проводить подібні експертизи – вивчили матеріали кримінального провадження, дослідили експертні висновки та дійшли до висновку, що у крові, відібраній під час судово-токсикологічної експертизи, було 0,42 етанолу.
“Відповідно до спеціальної літератури, така кількість етанолу в крові може бути обумовлена прийомом пшеничного хліба, кефіру, квасу та інших продуктів. Виходячи з вищевикладеного, у комісії немає підстав для твердження, що гр. Червонюк О.Д ”… на час забору у нього крові 21 серпня 2013 року”… знаходився в стані алкогольного сп’яніння”, – написано у підсумку експертизи.
Відповідаючи на запитання свого адвоката, Дмитро Червонюк зізнався, що в день ДТП пив квас, кефір та їв хліб “як всі люди”. Адвокати Червонюка і сам підозрюваний з висновком експертизи згодні.
“Колегія суддів заборонила давати відповідь на запитання, чи могла бути така кількість промілле в результаті вживання хлібо-булочних виробів, і, не зважаючи на це експерти все ж таки написали у висновках експертизи про можливість вживання таких продуктів. Без будь-якого пояснення, яку кількість потрібно вжити, скільки часу повинно пройти після вживання, для отримання 0,42 в крові та ,0.79 – в повітрі”, – обурується брат загиблого Богдан Крушельницький.
Також на засіданні був присутній завідувач відділу судово-медичної експертизи трупів обласного бюро судово-медичної експертизи, експерт Олександр Каплевський (проводив огляд тіла загиблого Крушельницького та інших речових доказів потерпілого – НГП). Він зазначив, що для того, аби вміст алкоголю у крові був на рівні 0,42 проміле необхідно випити 80 літрів звичайного кефіру з магазину.
“В кефірі, що вироблений по ГОСТу, міститься 0,023 проміле етилового спирту, у порівнянні з горілкою, де 40 проміле. Тобто 0,4 проміле – це 50 грам горілки. Шляхом простих математичних підрахунків можна з’ясувати, що для того, аби вміст у крові був 0,42 проміле, необхідно випити 80 літрів кефіру” – сказав експерт.
Також панКаплевський заявив, що у всій літературі рівень від 0,4 до 0,5 проміле не дається як незначне сп’яніння, а є ознакою повноцінного сп’яніння. А вплив кефіру може бути зареєстрований лише неточними методами дослідження. Наприклад, алкотестером «Драгер».
Окрім того Дмитро Червонюк розповів суду, що після аварії він випив з пляшечки корвалол та валокордин, оскільки має проблеми з серцем. Це також могло вплинути на рівень етанолу в крові, вважає він.
Судові засідання по справі Червонюка продовжуватимуться.