Голова Шаровечківської ОТГ: “Сьогодні булава Хмельницького на першому місці”

З кінця осені минулого року Шаровечківська сільська об’єднана територіальна громада опинилася на роздоріжжі децентралізації. З одного боку, її не бачать як самодостатньою і спроможною у Хмельницькій облдержадміністрації (у цій будівлі кипіла робота над версткою нового проєкту Перспективного плану формування територій громад — НГП) та автоматично віднесли до меж поки що нествореної Хмельницької міської ОТГ. З іншого — Шаровечківська ОТГ з усіх сил продовжує стукати у чиновницькі двері, як області, так і столиці, доводячи їм просту математичну істину: громада має 2,4 рівень спроможності, що за Методикою Кабміну від 24 січня 2020 року, дорівнює середньому рівню спроможності. Простими словами, громада з бюджетом 27 млн грн здатна себе не лише прогодувати, а й залишити гроші на розвиток.

Кинули оком на Шаровечківську ОТГ й у Хмельницькій міській раді. Віцемер Володимир Гончарук на засіданні міжвідомчої обласної робочої групи з розробки Перспективного плану заявив, що обласний центр цікавить Шаровечківська ОТГ, але без сіл Малашівці і Волиця. Тут треба наголосити, що сільська тергромада утворена 29 квітня 2018 року з двох сільських рад: Шаровечківської, до якої входять населені пункти Шаровечка і Мацьківці, а також Малашовецької з селами Малашівці і Волиця.

Якщо би влада Хмельницького офіційно звернулася щодо приєднання, Шаровечка не відмовлялася б категорично. Створили б робочу групу з числа депутатів і почали вести діалог з хмельницькими депутатами і керівництвом міста. Далі пішли би до людей, думаю, що знайшли би консенсус, змоделював ситуацію сільський голова Шаровечківської ОТГ Болеслав Бондар.

Такий сценарій, додає пан Бондар, міг бути реалізований у 2014-2015 роках, коли тільки стартував процес добровільного обєднання. Сьогодні ж усе інакше. Практично в останній вагон заскочила Водичківська сільська рада Хмельницького району, яка дала добро на приєднання до Шаровечківської тергромади.

Незалежний громадський портал зустрівся з сільським головою у його службовому кабінеті. Робоче місце доволі скромне, на столі розкладено безліч документів. У кутку стоїть сейф з трьома прапорцями: України, Європейського союзу і Польщі. Присутність останнього біло-червоного стягу Болеслав Йосипович пояснює давнім польським корінням мешканців Шаровечки, яких він назвав “українцями польського походження”.

Тут така культура адже понад 300 років у Шаровечці мешкає польська громада. Їх понад 70% від загальної чисельності населення. Але всі вони українці, твердить Бондар.

— На перших місцевих виборах до новоствореної Шаровечківської ОТГ Вас підтримала партія Свобода. До речі, на сайті націоналістів збереглася світлина, на якій Ви і мер Хмельницького Олександр Симчишин тиснете одним одному руки. Нам цікаво ж, яким спочатку був діалог між Шаровечкою і Хмельницьким і яким він став після того, як хмельницька влада остаточно вирішила, що Ваша тергромада має бути у складі міста?

— Ніколи не перебував у жодній політичній силі, у тому числі й “Свободі”. Але є прихильником ВО “Свобода”, ми разом пройшли Майдан, а тому в певних моментах чимось пов’язані. Що стосується процесу децентралізації, то влада Хмельницького офіційно жодного разу не зверталася не лише до нас, а й до інших сільських рад з позицією приєднання населених пунктів. Вони стояли на тому, що, якщо хтось захоче ввійти до обласного центру, то місто розгляне це питання. Яскравий приклад — це Давидковецька сільська рада Хмельницького району. Її сільський голова тривалий час вагався, оскільки думав, що буде створено Копистинську ОТГ. В результаті Давидківці заявили про приєднання до Хмельницького.

На сьогодні закон про добровільне об’єднання територіальних громад продовжує діяти. При цьому у нового керівництва облдержадміністрації і в особі окремих народних депутатів від “Слуги народу” Миколи Стефанчука і Сергія Мандзія, котрі, до речі, є хмельничанами, з’явилася думка — приєднати до Хмельницького 17 населених пунктів! Це почалося у листопаді 2019 року. Між іншим, перед тим, як озвучувати цю пропозицію, не порадилися ані зі мною, ані з нашою громадою.

— Тобто до цього Ви не знали, що готується подібний сценарій?

— Більше того вони не повідомляли нас про графіки засідань робочої групи, яка напрацьовувала пропозиції до проєкту Перспективного плану. Також у якийсь момент обласна влада почала послуговуватися методичними рекомендаціями Мінрегіону, які датовані 2019 року, але не були затверджені. Ми ж, коли створювали Шаровечківську ОТГ, керувалися діючими на той час рекомендаціями, затверджені постановою Кабміну 2014 року. “Родзинкою” так званих методичних рекомендацій зразка 2019 року стала вимога, що на території громади має бути школа потужністю не менше 250 учнів. І в Шаровечки з’явилася проблема у вигляді школи.

Щодо позиції керівництва Хмельницького, то вони її також не приховують. Для них привабливими є Олешин, Шаровечка, Копистин — великі населені пункти з чималими бюджетами та інфраструктурою. Питання з можливим приєднанням Шаровечки до обласного центру мусується з 2015 року. Але місцеві мешканці проти цього. Чому?

По-перше, це представництво депутатів від нашого села у міській раді. Якщо виходити з розрахунків, що один обранець на 10 тис. населення, то сьогодні ми навіть не зможемо натягнути на одного представника громади (в ОТГ проживає 4700 людей). З іншого боку, левова частина депутатів Хмельницької міськради насамперед вболіватиме за своїх мешканців, а не за периферійні населені пункти, котрі захочуть доєднатися до міста.

Таке опитування серед населення проводила місцева влада Шаровечки перед об’єднанням у тергромаду у 2018 році

По-друге, нині для ОТГ немає потреби у створенні додаткових спеціальних підрозділів. Так, маємо укладені договори з пожежною службою міста, яка розміщена від села на відстані близько двох кілометрів; комунальним підприємством по будівництву, ремонту та експлуатації доріг Хмельницького, яке взимку посипає дороги ОТГ…

— Тоді відреагуйте на слова нардепа Сергія Мандзія, котрого Ви згадали. Він під час одного із засідань робочої групи ОДА по децентралізації сказав: “Я вважаю, що ситуація з об’єднанням, була спотворена під час виборів 2014-2015 років. Замість того, щоб працювати з селами задля розширення і отримання перспективи розвитку, влада Хмельницького керувалася політичною мотивацією”. І чи взагалі вважаєте цей процес політичним?

— Він не те, що політичний, він — власний. Тобто є люди, котрі безпосередньо зацікавлені саме у такому розвитку подій. Тому що, булава міста Хмельницького на першому місці. Але мене це не обходить, мене більше хвилює, як далі розвиватиметься Шаровечківська тергромада. Для порівняння: у 2015 році, коли вперше обрався сільським головою Шаровечківської сільської ради, наш бюджет становив 1,5 млн грн. Теперішній бюджет об’єднаної тергромади сягає 27 млн грн. Є ж різниця? А якщо доплюсувати Водичківську сільську раду, то разом матимемо 35 млн грн.

— Минулої осені в ефірі одного з телеканалів Хмельниччини Ви зауважили, що Малиницька і Водичківська сільські ради Хмельницького району не бажають ні з ким об’єнуватися. Однак на початку 2020 року Водички через свою сесію провели рішення про приєднання до Шаровечківської ОТГ. Це рішення було продиктовано нестабільною політичною ситуацією довкола Вашої тергромади?

— Поясню. З самого початку мешканці Малиницької сільської ради бачили центр громади саме у своєму населеному пункті. Таке бачення, мабуть, було пов’язано з подіями радянської доби, коли на території цієї сільради діяв потужний колгосп, відання якого розповсюджувалося навіть на Шаровечку і Мацьківці.

Коли ж почалися консультації щодо створення Шаровечківської ОТГ, вони відмовилися з нами об’єднуватися. Ба більше — керівництво Хмельницької райдержадміністрації і районної ради всіляко створювало нам перепони. Вони бачили Шаровечку у складі Розсошанської ОТГ або взагалі виношували іншу конфігурацію, мовляв, на весь Хмельницький район має бути одна об’єднана тергромада. До речі, центр цієї ОТГ малювали у будівлі Хмельницької РДА!

Крім цього, райдержадміністрація мала і досі зберігає вплив на керівництво Малиницької сільської ради. Тепер її “сватають” до Розсошанської ОТГ. Однак парадокс, — щонайменше, тричі депутати Розсошанської громади відмовили у такому союзі.

По Водичках була неординарна історія — їхній сільський голова категорично не сприймав реформу децентралізації, казав, що будь-яке створення ОТГ є незаконним. Ближче до кінця 2019 року він різко змінив точку зору. Очевидно зрозумів, що восени 2020 року завершиться реформа децентралізації після проведення місцевих виборів і новообрані керівники ОТГ уже працюватимуть за новими правилами. Тому було ухвалено рішення жителів Водичківської громади на зборах а пізніше їхніми депутатами про приєднання до Шаровеківської ОТГ.

— Якщо ж усе вирішиться таким чином, що у затвердженому варіанті Перспективному плані Шаровечківська ОТГ таки ввійде до складу Хмельницького, якими будуть Ваші дії?

— Підемо до суду. Наразі залучили адвоката, яка направила запити до облдержадміністрації з вимогою надати інформацію, хто формував і за яким принципом відбувався відбір членів обласної робочої групи з децентралізації.

Також нам відомо, що Хмельницька ОДА разом із проєктом Перспективного плану надіслала до Мінрегіону супровідний лист, в якому показала нашу громаду у негативному світлі з недостовірною інформацією.

Розмовляв Віталій Тараненко, Вадим Олексюк.

Фото НГП.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментарів: 3

  1. В мене створилося стійке враження, що Хмельницька ОДА “со товаріщі” (депутатами Верховної зРади від “Слуги народу” М.Стефанчуком і С. Мандзієм) хоче знищити деякі села: в Шаровечківській ОТГ – Малашівці і Волицю, в Копистинській – Колибань та Малу Колибань тощо.

  2. ось і підтримував діючий свободу на виборах догрався бля…. думали самі хитрі і розумні

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.