Як довго квартири в Хмельницькому ростимуть у ціні?

6

Починаючи із середини літа, на ринку нерухомості Хмельницького спостерігається суттєве пожвавлення. Зі слів більшості ріелторів, у серпні-вересні було продано приблизно вдвічі більше квартир, ніж у червні-липні. Зростання попиту на квартири спричинило незначний ріст цін – в середньому на 3-5 %. Особливо це стосується житла економ-класу. Цьому є декілька пояснень:

  1. Сезонний фактор. Червень-липень – це період відпусток. Ці місяці традиційно є не дуже «хлібними» для більшості ріелторів. Цілком можливо, що цього літа ми були свідками найнижчих цін на квартири в Хмельницькому за останні років 15. Але тут все буде залежати від курсу долара. Якщо долар, приміром, до Нового року підніметься хоча б до 28, то падіння цін на квартири в доларовому еквіваленті не уникнути.
  2. Декларування доходів. Зараз по місту ходять страшилки, що найближчим часом при купівлі квартири потрібно буде повідомляти державі де саме ти взяв на це грошей. Звичайно, що всі цього бояться, тому кожен старається затаритися квартирами чим по-швидше. «Диму без вогню не буває» – подивимося чим найближчим часом «порадує» нас держава.
  3. Низькі ціни на нерухомість, порівняно із сусідніми обласними центрами. Масова розбудова Хмельницького за останні років 5 призвела до того, що середня ціна квадратного метра у нас на 20-30 % дешевша, ніж в сусідніх обласних центрах. Відповідно, приїжджі покупці найчастіше обирають саме Хмельницький.
  4. Фактор заробітчан. Більшість заробітчан кажуть, що цього року в Польщі заробити можна було більше, ніж у минулому. Зараз хороший спеціаліст навіть у Польщі цілком може за 8-10 місяців заробити собі на квартиру економ-класу в Хмельницькому. До того ж зараз збільшився потік заробітчан в інші країни, де платять ще більше.
  5. Забудовники ввели в експлуатацію багато нових будинків. Покупцям цього літа справді було із чого обирати в плані новобудов. Таким чином вони «розгребли» більшість зданих новобудов з комунікаціями. Так як на зиму комунікації в нові будинки майже ніхто не запускає, то зростання пропозиції доводиться чекати аж в квітні-травні 2018 р.
  6. Підвищення якості співпраці забудовників із ріелторами. Забудовники зрозуміли, що ріелтори можуть дати велику частку продажу квартир, тому стараються максимально їх зацікавити. Рядовому покупцю значно цікавіше, купуючи квартиру в новобудові, працювати з ріелтором. Бо на кожному відділі продажу їм розповідають, що комунікації будуть із дня на день і що їх будинок найкращий. А з досвідченим ріелтором покупець за день може подивитися 5-6 варіантів квартир, що максимально відповідатимуть його запиту, отримати неупереджену експертну оцінку кожного варіанту і при цьому всьому ще й нічого ріелтору не платити, якщо мова йде про купівлю квартири саме від забудовника.
  7. Підвищення якості співпраці власників нерухомості із ріелторами. Останнім часом в Хмельницькому поступово набуває популярності цивілізована практика підписання так званих «ексклюзивних» договорів між власниками житла і ріелторськими організаціями. Практика показує, що квартири з підписаними «ексклюзивними» договорами продаються вдвічі швидше і на 5-10 % дорожче, ніж без цього договору. Детальніше про «ексклюзивний» договір я писав в одній із попередніх публікацій на НГП.
  8. Зменшення часу на сам процес вибору нерухомості. Більшість практикуючих експертів ринку нерухомості відзначають, що зараз активна фаза пошуку квартири складає в середньому 3-10 днів. Трапляються випадки, що люди купують вже 2-3 оглянуту квартиру, тоді як раніше їм потрібно було подивитися мінімум 7-8 варіантів, щоб прийняти рішення. Про причини такої активності варто буде написати в одній із наступних публікацій.

2

Поради продавцям нерухомості:

1) Не варто сподіватися швидкого зростання цін на нерухомість. Наступної весни забудовники запустять комунікації ще мінімум у 400 квартир, що може сильно вдарити по цінах. Тому зараз саме час вигідно продавати нерухомість.

2) Не торгуватися «до зубів» за кожні 100-200 доларів. Дуже часто трапляються випадки, коли власники нерухомості принципово не хочуть опускати ціну одному із перших покупців на 500 доларів, а потім вимушені через кілька місяців опустити ціну на 2000-3000. Ще й потім докоряють ріелтору, що він не переконав їх поторгуватися.

3) Не виходити на ринок із завищеною ціною. Часто власники спочатку виставляють сильно завищену ціну в надії на «випадкового дурного» покупця. Але на практиці таких покупців такий мізер, що їх навіть не варто сприймати серйозно: десь 1 до 2000. Всі інші перед покупкою квартири як мінімум заглянуть в Інтернет і поцікавляться актуальними цінами. Таким чином власник даремно втрачає час, нерви і гроші. Бо відомо, що квартира найбільш приваблива для покупця і ріелторів у перший місяць, а потім всі її вже вважають «висяком».

4) З професійним ріелтором Ви продасте квартиру швидше і дорожче. Навіть самі ріелтори продають свої квартири через інших ріелторів і платять їм комісійні. Це вже про багато чого говорить. Але я не радив би працювати одразу зі всіма. В такому випадку Ви нічого не виграєте у вартості і в часі. Лише отримаєте зайву головну біль. Більше 90 % всієї нерухомості у цивілізованих країнах продається через «ексклюзивні» договори. Приємно, що Хмельницький сьогодні впевнено йде до цього. Але тут варто обрати справді сильну ріелторську компанію і досвідченого ріелтора, що в ній працює.

Вдалого Вам плавання по безмежних просторах ринку нерухомості Хмельницького!!!

Спеціально для НГП – Олександр Романюк, Центр Продажу Квартир Professional

Редакція сайту не впливає на зміст блогів і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють на сторінках "Незалежного громадського порталу"

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Олександр Романюк

Олександр Романюк

Регіональний експерт аналітичної групи "Левіафан", Директор "Центру нерухомості Романюка Олександра" Асоціація випускників Програми стажування у Верховній Раді України та центральних органах виконавчої влади – ГО «Ліга інтернів», Email: romool@i.ua

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.