На Хмельниччині Держгеокадастр необгрунтовано відмовляє у виділенні землі, прикриваючись учасниками АТО

Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області продовжує практику, безпідставно відмовляючи заявникам у виділенні 2 га земель.

Про це свідчать рішення Хмельницького окружного адмінсуду, винесені протягом вересня.

Мешканка області Лідія Козак ще у березні звернулася до земельників із клопотанням надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної форми власності для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, яка розташована за межами населених пунктів Новосільської сільської ради Ізяславського району. Натомість їй письмово відмовлено, оскільки ця земля зарезервована для учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції.

У січні Олександр Заграй просив надати дозвіл виділити 2 га під ОСГ із числа земель, що розташовані за межами населених пунктів Веснянської сільської ради Старокостянтинівського району. Земельники відмовили, аргументуючи тим, що у Старокостянтинівському районі зарезервовано 834,7282 га для учасників АТО та членів сімей загиблих учасників АТО.

У листопаді 2016 року Володимир Скавронський в інтересах малолітніх дітей звернувся до ГУ Держгеокадастру з клопотанням надати дозволи на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянки орієнтовною площею 2 га з метою подальшої передачі у власність для ведення особистого селянського господарства, розташованих за межами Соломянської сільської ради Волочиського району. У відповідь земельники повідомили, що ці ділянки “забиті” для учасників АТО.

Анатолій Янулик у листопаді 2016 року просив надати дозвіл на виготовлення проекту з виділення 2 га під ОСГ за межами населених пунктів Гуменецької сільської ради Кам’янець-Подільського району. Натомість йому було відмовлено через те, що земля прибережна для учасників АТО.

Практично в усіх земельних суперечках окружний адмінсуд визнав протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та скасовував такі відмови. Аргументи суду полягали у тому, що за Конституцією України усі суб’єкти права власності рівні перед законом (частина 4 статті 13); право власності на землю гарантується, воно набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону (частина 2 статті 14).

Згідно з пунктом “б” частини 1 статті 121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах для ведення особистого селянського господарства – не більше 2 гектара.

В свою чергу, відповідно до статті 12 (пункт 14) Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, учасникам бойових дій надаються, серед інших, такі пільги: першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва. Надання у власність земельних ділянок здійснюється у порядку, визначеному статтею 118 ЗК України, за умови, що учасник бойових дій не скористався своїм правом на безоплатне отримання у власність земельної ділянки та надав відповідний документ, що посвідчує його участь в антитерористичній операції (посвідчення, довідка, наказ тощо).

У багатьох випадках, як з’ясував суд, земельники під час відмови фізичним особам у виділенні 2 га керувалися наказами свого керівництва “Про включення земельних ділянок до переліку земельних ділянок зарезервованих для учасників АТО”. При цьому на момент звернення позивачів із заявами про надання дозволів на розроблення проекту землеустрою спірні земельні ділянки не були зарезервовані для забезпечення потреб військовослужбовців – учасників АТО і членів родин військовослужбовців.

Як писав НГП, влітку спалахнув земельний скандал довкола 184 га землі на території Кадиєвецької сільської ради Кам’янець-Подільського району. Держгеокадастр хотів ці гектари виставити на аукціон з продажу прав оренди. Натомість учасники АТО пропонувалии рівномірно розділити землю між бійцями, котрі воюють на сході України.

Як варіант виходу з ситуації, перший заступник голови ОДА Володимир Кальніченко доручив обласним земельникам сформувати перелік ділянок для учасників АТО і зарезервувати.

Довідково. На початок вересня на Хмельниччині учасники антитерористичної операції та члени родин загиблих військовослужбовців отримали 13598 дозволів на розроблення проектів землеустрою. У відповідності з прийнятими рішеннями у власність відведуть земельні ділянки, загальна площа яких становить 21 тис. 592,6 гектарів.

Військові використають 11 тис. 146 ділянок для ведення особистого селянського господарства, для садівництва – 2452 ділянки.

Найбільшу кількість заяв отримали у Хмельницькому – 2382, Кам’янець-Подільському – 1850 та Волочиському –  1193 районах області.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Один коментар

  1. Зміни до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” стосовно надання землі учасникам АТО популістські, Вони протирічять іншим положенням чинного законодавства України і реально не можуть бути виконані в необхідному обсязі.

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.