Земельний конфлікт, в який вмонтовані учасники АТО, влада, Держгеокадастр та прості селяни, більше тижня не вирішується на Хмельниччині. Символічне протестне наметове містечко, встановлене бійцями під вікнами Головного управління Держземагентства, успішно перебазувалося під будівлю обласної влади. Промовисті лозунги на наметах “Сім’я голови обласної ради володіє 102 га”, “Сім’я голови ОДА володіє 120 га – Корнійчук віддай землю людям” підливають масла у вогонь.
Боротьба точиться за 184 гектари, які на території Кадиєвецької сільської ради Кам’янець-Подільського району обробляє приватне підприємство “Кочубіївське” (Чемеровецький район). Виявлося, що цьогоріч в агропідприємства завершується договір оренди (в рік він платить 200 тис. грн податків підзвітній сільській раді – НГП), і власник Валентин Волосецький вирішує відмовитися від чорноземів на користь учасників АТО. Останні ж розпочали справжній “хрестовий похід” за гектарами, які їм гарантувала сама ж держава.
За словами вояків-мітингарів, вони неодноразово зверталися до обласних земельників з проханням виділити їм законних 2 га. Натомість у відповідь чули: вільної землі немає, шукайте самі ділянки.
“Ми знайшли вільні землі у Кадиївській сільській раді. Відповідно, підготували 97 заяв від учасників АТО на отримання її у власність. Натомість обласне управління Держгеокадастру відмовило в оформленні документації, заславшись, що продаж прав оренди цієї землі буде виставлено на аукціон”, – повідомив керівник громадської організації “Учасників бойових дій – АТО” Андрій Павлюк.
Виконувач обов’язків начальника обласного управніння Держгеокадастру Олександр Вжешневський публічно підтвердив таку відмову. І навів цікаву статистику. Із 97 заяв на 184 га чотири звернення надійшли від добровольчого українського корпусу “Правий сектор”, 12 заяв – від учасників бойових дій 1996-2012 років (на цих людей не розповсюджується статус “учасники АТО” – НГП), 8 заяв – від інвалідів війни II-III груп, 30 заяв – від бійців, котрим держава вже виділила 2 га, 40 заяв – від людей, по яких рішення земельники не приймали.
Крім цього, 27 червня до Головного управління Держгеокадастру звернулося двоє чоловіків з прізвищем Васильчук. Вони заявили, що невідомі їм особи підготували від їх імені заяви щодо передачі у власність земель, розташованих за межами населених пунктів Кадиївської сільської ради. Натомість у 2016 році Васильчуки вже отримували земельні ділянки.
З цього приводу пан Вжешневський направив звернення в обласну поліцію для відповідного реагування.
Голова Кадиївської сільської ради Валентина Мартинюк вважає, що передача 184 га земель запасу і резерву для ведення особистого селянського господарства ставить під загрозу існування сільської амбулаторії та дитячого садочка. Ці заклади, за її словами, фінансуються з податків, сплачених двома агроформуваннями, котрі орендують землю.
На запитання пані Мартинюк, чому бійці так вхопилися за гектари її сільської ради, хлопці пояснили, що інших варіантів їм не запропонували земельники.
Заступник голови облради Валерій Лесков долучився до дискусії і запропонував першочергово розглянути заяви тих солдатів, котрі ще не забезпечені ділянками. Тим паче, як виявилося, обласне управління Держгеокадастру зарезервувало 1700 гектарів для учасників АТО.
Також пан Лесков поділився інформацією з присутніми, що у Хмельницькій області земля роздається учасникам АТО з інших областей.