Олуйко пропонує винести на громадське обговорення понаднормову експлуатацію енергоблоку №1 ХАЕС

Депутат Хмельницької обласної ради і голова Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України Віталій Олуйко вважає, що питання продовження експлуатації старих енергоблоків Хмельницької АЕС необхідно винести на громадське обговорення.

Таку позицію обранець висловив в статті, яка надійшла на елетронну пошту редакції НГП.

За його словами, цьогоріч спливає термін проектної експлуатації енергоблоку №1 Хмельницької АЕС, однак уряд продовжує його експлуатацію на 10-20 років.

“При експлуатації реакторів більше нормативного терміну ризики виникнення радіаційної аварії значно зростають щороку. Наслідком старіння атомних станцій є збільшення кількості порушень через поступове зменшення міцності матеріалів реакторів, через вплив іонізуючого випромінювання, механічних навантажень, корозії, що є неприпустимим для суспільства… В той же час, за останніх 4 роки уряд не профінансував цільову субвенцію на розвиток та компенсацію втрат для жителів 30-ти кілометрової зони спостереження. Віри немає. Це не партнерські відносини”, – вважає Олуйко.

“Звертаюся до керівництва Хмельницької обласної державної адміністрації та Хмельницької обласної ради розпочати консультації з Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, компанією НАЕК «Енергоатом», Державною інспекцією ядерного регулювання в Україні та спільно з керівництвом Хмельницької АЕС провести громадське обговорення процесу продовження експлуатації енергоблоку №1, як це було зроблено під час продовження експлуатації енергоблоків Рівненської АЕС”, – наголосив депутат.

Як писав НГП, Програма підготовки енергоблоку №1 Хмельницької АЕС до експлуатації у понаднормовий термін доопрацьована і направлана на погодження до Держатомрегулювання.

Відповідно до Програми, заплановано узгодити 36 рішень щодо продовження терміну експлуатації елементів і конструкцій енергоблоку (з них погоджено 11). Роботи йдуть за графіком, крім елементів реакторної установки через відсутність договору.

Довідково. З 15 діючих в Україні енергоблоків АЕС термін експлуатації 4 вже було продовжено. Це 2 блоки Рівненської АЕС та 2 блоки Південно-Української АЕС відповідно на 20 і 10 років.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментарів: 11

 1. Оно конечно в громаде специалистов-атомщиков навалом.

  • Особенно под подъездом на лавочке и за столом домино. Солнце пригрело, пора начинать общественные прения!

   • Хлопці, не “дуркуйте” і не друкуйте ваші “остроумності” (в даному випадку “це не сміх, а сльози”). Ця проблема набагато важливіша за “Холуйка” (читайте нижче), і, хочете ви чи не хочете, у випадку не вирішення її може “дістати” вас і усіх нас так, як ще нікого і ніколи не доставало. Ще раз кажу про те, що тоді ніхто не втече (навіть можемо не встигнути до лавочки дійти).

    • В нынешней цивилизации, либо верите специалистам, либо сидите в пещере. Всесторонние гении средних веков сейчас не возможны. Личные поиски истин дали опыт, что это длинно, трудно и достижимо не для всех. Ну а в буржуазную демократию верить – Ваше право, а не всеобщая обязанность.

 2. Дуже вірно,але ми,ще пропонуємо винести олуйка з антимонопольного відділення у Хмельницькій області.Це буде правильне рішення.

  • Ну і Олуйко, як кажуть, «тримає ніс за вітром», і підняв дійсно дуже важливу і нагальну для вирішення тему, про яку я, в т.ч. і в Хмельницькому НГП, пишу вже протягом майже 2-ох років. Правда, я впевнений, що основною причиною цього є підняття його вже досить підупалого рейтингу, і дуже боюсь, що він дискредитує цю тему.

   • А проблема дійсно архісерйозна, наслідки термінового невирішення якої можуть бути фатальними не тільки для України (набагато небезпечнішими за т.з. «гібрідну війну»), а і для усього світу, але про яку навіть не здогадується переважна більшість народонаселення, нажаль, вже напівзруйнованої нашої держави. Це може бути катастрофа, «якої світ ще не бачив», і не одна. Пропоную прочитати якраз в Хм.НГП на цю тему допис від 22.03.2017р. (там вперше коментують фахівці). МАГАТЕ про цю небезпеку знає, але у нас про цемайже не пишуть, як і про багато що інше.
    Точніший приклад: У нас збираються без відповідних досліджень, проектування та інших конче необхідних дій (ремонту/реконструкції/заміни) продовжити експлуатацію І-го блоку Хмельницької АЕС, гарантований термін безпечної експлуатації якого (30 років) закінчується в поточному році. І в подібному стані (закінчується вказаний термін) у нас всі блоки АЕС, за виключеннм 2-ох.
    Я про це пишу вже протягом майже 2-ох років, але ніхто не звертає уваги. Наводжу свій текст (останній варіант):
    Ще раз звертаю увагу на справжню проблему, яка стосується не тільки ядерної енергетики, а і безпеки (ядерної техногенної, економічної…) нашого та інших народів планети, а саме:
    На даний час за офіційною статистикою вже більше 60 % електроенергії на Україні виробляється на АЕС (це в зв’язку з катастрофічним зменшенням постачання вугілля з Донбасу та тим, що там в «зоні ризику» розташовані значні потужності ТЕС, а раніше було приблизно 50 %).
    Гарантований термін безпечної експлуатації (приблизно 30 років) змонтованих на наших АЕС блоків ще радянського виробництва закінчується, а єдиний пострадянський бдок був закінчений монтажем на початку 2000-их років на Хмельницькій АЕС теж з агрегатів ще радянського / російського виробництва (введений в експлуатацію в першій половині 90-их на Запоріжській АЕС агрегат можна взагалі вважати радянським).
    Нічого реального стосовно розбудови на Україні нових потужностей АЕС не робиться (контракт с Росією щодо співпраці у будівництві нових реакторних блоків на АЕС розірваний, конкретних дій з іншими партнерами не має).
    Також припинені роботи (співпраця з Росією) з будівництва на Кировоградщині (де є відповідна сировина) потужностей з виробництва (передбачався майже повнийо цикл) паливних елементів для АЕС.
    Отже через деякий час ми, експлуатуючи старі потужності АЕС, будемо, або суттєво ризикувати стосовно настання техногенної катастрофи світового маштабу, або… сидіти при свічках (на Україні навіть гасових ламп вже не можуть виробляти).
    Крім вказаного дуже велика вірогідність виникнення наступного дуже суттєвого ризику, а саме: Одержуючи паливні елементи для АЕС з Росії «відроблені» елементи ми повертали туди ж. А тепер, розірвавши з Росією відповідні відносини, де ми їх будемо утилізовувати та / або «захоронювати» (за останньою інформацією планують це робити в т.з. «Чорнобильській зоні», тобто недалеко від Києва)?

 3. Які аварії? Твелові труби з часом деформуються – одеого разу тупо не заглушать розгін реактора і Чорнобиль -2 гарантовано. А враховуючи стан нашої гордої і європейської країни(з сміттям не можемо вправитись) то навіть людей не вивезуть. Є така агенція МАГАТЕ – ось її висновки і потрібно читати. Особисто я буду звертатись до міжнародних інститутів щоб заблокували продаж палива на українські аес в разі продовження роботи реактора без відповідних обстежень.

 4. ЖУЛИК !!!

 5. Олуйко, як завжди БРЕШЕ!
  1. Термін промислової експлуатації ХАЕС-1 закінчється у грудні 2018 року.
  2. Громадські слухання з продовження терміну експлуатації ХАЕС-1 будуть ОБОВ’ЯЗКОВО проведені не на підставі зверненя Олуйка, а на виконання ПОСТАНОВИ Кабміну від 29 червня 2011 р. № 771 “Про затвердження Порядку залучення громадськості до обговорення питань щодо прийняття рішень, які можуть впливати на стан довкілля”
  3. Громадські слухання з продовження терміну експлуатації блоків Рівненської АЕС НЕ ПРВОДИЛИСЬ, небуло вище вказаної постанови.

 6. Олуйко не на тій темі вирішив попіаритися. Громадськість регіону однозначно підтримує продовження терміну єксплуатації 1-го енергоблоку і добудову ще 2-х, адже це робочі місця і доходи в місцеві бюджети.
  В дев”яностих дякюючи “Зеленим” уже були заморозили добудову 2- го блоку на довгі роки.

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.