Депутат Хмельницької обласної ради і голова Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України Віталій Олуйко вважає, що питання продовження експлуатації старих енергоблоків Хмельницької АЕС необхідно винести на громадське обговорення.
Таку позицію обранець висловив в статті, яка надійшла на елетронну пошту редакції НГП.
За його словами, цьогоріч спливає термін проектної експлуатації енергоблоку №1 Хмельницької АЕС, однак уряд продовжує його експлуатацію на 10-20 років.
“При експлуатації реакторів більше нормативного терміну ризики виникнення радіаційної аварії значно зростають щороку. Наслідком старіння атомних станцій є збільшення кількості порушень через поступове зменшення міцності матеріалів реакторів, через вплив іонізуючого випромінювання, механічних навантажень, корозії, що є неприпустимим для суспільства… В той же час, за останніх 4 роки уряд не профінансував цільову субвенцію на розвиток та компенсацію втрат для жителів 30-ти кілометрової зони спостереження. Віри немає. Це не партнерські відносини”, – вважає Олуйко.
“Звертаюся до керівництва Хмельницької обласної державної адміністрації та Хмельницької обласної ради розпочати консультації з Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, компанією НАЕК «Енергоатом», Державною інспекцією ядерного регулювання в Україні та спільно з керівництвом Хмельницької АЕС провести громадське обговорення процесу продовження експлуатації енергоблоку №1, як це було зроблено під час продовження експлуатації енергоблоків Рівненської АЕС”, – наголосив депутат.
Як писав НГП, Програма підготовки енергоблоку №1 Хмельницької АЕС до експлуатації у понаднормовий термін доопрацьована і направлана на погодження до Держатомрегулювання.
Відповідно до Програми, заплановано узгодити 36 рішень щодо продовження терміну експлуатації елементів і конструкцій енергоблоку (з них погоджено 11). Роботи йдуть за графіком, крім елементів реакторної установки через відсутність договору.
Довідково. З 15 діючих в Україні енергоблоків АЕС термін експлуатації 4 вже було продовжено. Це 2 блоки Рівненської АЕС та 2 блоки Південно-Української АЕС відповідно на 20 і 10 років.