Хмельницький міськрайонний суд визначився з мірою запобіжного заходу для двох громадських активістів Хмельницького, які проходять у рамках провадження за ч. 2 ст. 189 ККУ (“Вимагання”).
Згідно з матеріалами справи, уповноважений так званої територіальної громади Хмельницького Григорій Дерев’янчук і заступник голови ГО “Хмельницький майдан” Анатолій Кравець протягом березня 2017 року шляхом погроз та залякування вимагали і отримали кошти у директор КП обласної ради “Облпаливо” Михайла Блідного 600 дол. за нестворення штучних перешкод у вигляді громадських протестів щодо недопущення призначення останнього на посаду очільника комунального підприємства.
У судовому засіданні пан Дерев’янчук свою причетність заперечував. При цьому, визнав: добре знає Блідного, який, між іншим, у показах назвав його “Григорієм Григорійовичем”, зазначивши, що не пам’ятає прізвища.
Цю справу підозрюваний назвав помстою СБУ за свою громадську діяльність. На уточнююче запитання слідчої судді Світлани Данькової, до якої організації належить Дерев’янчук, він почав згадувати події недавнього пікету під службою безпеки.
– Під СБУ я тримав плакат з написом “Ні – репресіям, – сказав підозрюваний.
– А під час затримання правоохоронцями Ви також тримали цей плакат?” – уточнила суддя.
– Ні, у руках були кошти”, – відповів Дерев’янчук.
Для інформації додамо, що Григорій Дерев’янчук входить до так званої територіальної громади Хмельницького. Слідство пов’язує виникнення цієї організації з іншим Громадським рухом «Український вибір-Право народу», що контролюється одіозним Віктром Медведчуком, кумом президента Росії.
За версією Дерев’янчука, до нього звернувся Блідний за допомогою звести його з активістами ГО “Хмельницький майдан”. Зокрема, з Анатолієм Кравцем. Зустріч відбулася в одному з хмельницьких кафе, де “майданівець” намалював на аркуші паперу запитувану суму.
З показів директора комунального підприємства “Облпаливо” Михайла Блідного з’ясовується, що пан Кравець пообіцяв залагодити питання кадрового призначення до сесії за 500-600 доларів, які начебто мали піти “на бензин”. У розмові називалося прізвище й керівника “геошки” Аліма Міщука, з яким начебто Кравець мав узгодити це питання.
Під час засідання сам Кравець відкинув всі закиди, наголосивши, що це розправа силовиків з громадськістю. Як аргумент, навів “профілактичні бесіди” з ним співробітників СБУ після затримання на вимаганні грошей.
У промові підозрюваний почав “валити” на Дерев’янчука, мовляв, той спілкувався телефоном з директром КП, ходив до нього на підприємство та отримав безпосередньо гроші.
Водночас Кравець заявив, що його як волонтера, який допомагає воякам в АТО, готові підтримати інша волонтерка і колишня чиновниця Леся Стебло та діючий мер Хмельницького Олександр Симчишин.
Прокурори наполягали, аби суд арештував обох активістів на два місяці з альтенативою призначення грошової застави у розмірі 2 млн. грн кожному.
– Це винятковий випадок, який набув широкого суспільного розголосу, – пояснив у суді один з прокурорів своє обгрунтування.
– Мабуть, шкодують усі, що Кравець – не Насіров, – парирував захисник Дмитро Андрєєв.
Суддя Світлана Данькова винесла ідентичні ухвали стосовно Дерев’янчука та Кравця, обравши їм запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 26 травня включно. Розмір застави був визначений – 100 тис. грн.
“У статті 182 КПК України визначена застава щодо особи, яка обвинувачена у скоєнні тяжкого злочину, яким передбачено від 20 до 80 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Тому при винесенні ухвали керувалася винятково нормами закону”, – пояснила служитель Феміди у коментарі “Незалежному громадському порталу”.