Агенцію створили. Розвиток не пішов

“Зараз в Україні уже реально розпочались дії щодо створення в областях нових інституцій — Агенцій регіонального розвитку, про які багато років говорили, які уже пробували створювати ще в часи Леоніда Кучми і все щось з цим не виходило. Тепер ніби має вийти? Можливо? Чому немає певності? Є підстави так думати”. Це слова земляка з Хмельниччини і директора з питань науки та розвитку Інституту громадянського суспільства Анатолія Ткачука, сказані рік тому. Якщо звернути увагу на останнє речення поважного експерта, то він тричі використав “знак запитання”, тим самим дав підстави сумніватися у щирості намірів тих, хто стоїть у керма цих процесів.

Законодавчим гуру виявився уряд Арсенія Яценюка, який підготував маяки у вигляді затвердження Типового положення про агенцію регіонального розвитку у лютому 2016 року. Вийшла своєрідна дорожня карта, реальне наповнення якої мало робитися на місцях.

На Хмельниччині цю звістку сприйняли дуже оптимістично. Першим відкоментував урядову ініціативу голова обласної ради Михайло Загородний, назвавши створення цієї агенції певним “виготовленням вудочок, які годуватимуть хмельницьку громаду у майбутньому”.

— Ми маємо створити агенцію регіонального розвитку, найняти фахівців в команду, яка буде модерувати, генерувати та створювати програми для новостворених громад, для області. А також своєю діяльністю демонструватиме, що можемо ефективно використовувати грандові кошти та бюджетні кошти, — заявив він ЗМІ у квітні минулого року.

Високопосадовець стримав слово, і вже на черговій сесії обласної ради 21 квітня Хмельницька облрада офіційно стала засновником Агенції регіонального розвитку. У рішенні сесії депутати уповноважили Загородного представляти інтереси засновника, тобто облради при вирішенні організаційно-правових питань щодо затвердження установчих документів, обранні (призначенні) органів управління тощо.

Повноцінно Агенція викристалізувалася у червні минулого року. За даними бізнес пошукового ресурсу “Youcontrol”, її співзасновниками стали 7 органів: вищезгадана Хмельницька облрада, Хмельницька облдержадміністрація, Хмельницька торгово-промислова палата, Хмельницький національний університет, Хмельницький університет управління і права, Асоціація об’єднаних громад Хмельницької області і Благодійна організація “Зміцнення громад”. Директором обрали Сергія Яцковського, більш відомого по роботі обласного Офісу реформ та радника голови облради.

Нас зацікавила поява серед засновників двох останніх організацій. Асоціацію об’єднаних громад Хмельницької області у травні 2016 року створили голова Гуменецької об’єднаної територіальної громади Інна Абдулкадирова і вже знайомий Сергій Яцковський. Очевидною метою молодої “геошки” є лобіювання процесів децентралізації.

Що до появи організації “Зміцнення громад” в Агенції, то великою ймовірністю прослідковується певні політичні інтереси. Її заснували корпорація “Сварог вест груп” з кіпріанином Хрістофору Константіносом. Директором фонду зазначається депутат Хмельницької облради від Аграрної партії Тетяна Василик.

За інформацією “Незалежного громадського порталу”, “Сварог вест груп” готовий був надати 1 млн. грн. на запуск Агенції регіонального розвитку. Не вистачало ще близько 2 млн. грн, аби повноцінно запустити роботу новоствореного органу.

— Агенція мала би напрацювати цікаві проекти, які потім ними теоретично могли скористатися інші. Або той же “Сварог”. “Халяви” не вийшло, оскільки не знайшлося людей, котрі на волонтерських засадах приступили б до реалізації з написання проектів, — розповіло джерело в облраді.

Взагалі-то, однією з головних причин, чому не були реалізовані грандіозні сподівання, покладені на Агенцію, став брак коштів. Це підтвердив сам Яцковський.

Сергій Яцковський. Фото облради

Сергій Яцковський (крайній зліва). Фото облради

— Агенція більше діяла на папері, аніж у дійсності. Спочатку говорили у Мінрегіоні, що ці агенції запустять в усіх областях, а міжнародні донори забезпечать фінансове наповнення. Не так сталося, як гадалося. У Києві змінилася позиція — нам сказали самостійно шукати гроші та людей, які писатимуть проекті. До речі, таких фахівців не багато у Хмельницькому, — зазначив він.

Разом з тим, Яцковський наголосив, що ця Агенція не мала би стати панацеєю для розвитку Хмельницької області, а саме 1320 населених пунктів.

— Це не та організація, завдяки якій міг або повинен наступити комунізм чи соціалізм. Її головне завдання — навчити інших людей проекти, проводити тренінги. Справді за рік створення ми зробили кілька проектів за сприяння швейцарських інституцій. Зокрема, випустили книжку про особливості роботи об’єднаних територіальних громад Хмельницької області, — додав він.

НГП надіслав Мінрегіону листа, в якому запитав, чи передбачався супровід цього Міністерства у пошуку фінансових донорів для запуску Агенцій регіонального розвитку, зокрема, і хмельницької. Відповідь, що надійшла, містила багато “водички”. Більшу частину інформації складали посилання на Типове положення від уряду, яке ми згадували на початку публікації. Тобто можна зробити висновок, що Мінрегіон дав “вудочку”, а на наживку та інші риболовні снасті мають знайти безпосередньо зацікавлені особи на місцях.

Мінрегіон

Мінрегіон2

Таким чином, робота обласної Агенції фактично заморозилася, оскільки у грудні 2016 року заяву про складання повноважень директора написав Яцковський.

— Нехай знайдуть розважливішого керівника саме у проектному менеджменті, оскільки на меті стоїть не лише написання проектів, а й залучення інвестицій в інфраструктуру, органи місцевого самоврядування, — коротко пояснив він.

Голова Хмельницької облради у коментарі НГП визнав: сьогодні результативної робити Агенції немає. Ректору Хмельницького національного університету Миколі Скибі доручено відібрати людину з числа науковців, який може очолити організацію замість Яцковського.

— Я також пропонував очолити Агенцію Олегу Демчуку (ще один радник голови облради, громадський діяч — НГП), але він не погодився. Знаєте, є категорія людей, котрі підуть працювати, коли дадуть фінансування. А коли необхідно проявити ініціативу, бажаючих немає. Зі свого боку, обласна рада готова надати безкоштовне приміщення для роботи Агенції, — сказав Загородний.

І додав, що не втрачає оптимізму, бо вірить, що напрацювання таких організацій буде видно, як мінімум, через два роки.

“Незалежний громадський портал” звернувся за коментарем до Олега Демчука. Він зазначив, що стояв біля витоків з підготовки та запуску Агенції регіонального розвитку Хмельницької області. Проте в один момент його усунули від процесу, а керівником обрали Яцковського.

Олег Демчук. Фото НГП

Олег Демчук. Фото НГП

— Не можу ствердно сказати, чи існували тоді кулуарні домовленості, самому цікаво, що відбулося. Через певний період часу мені поступила пропозиція від Михайла Загородного очолити Агенцію регіонального розвитку. Однак, я відмовився, оскільки не розумію, хто на сьогодні готовий фінансувати цей проект, оскільки частина людей, котрі готові були спочатку дати кошти, сьогодні втратили до агенції інтерес, — заявив Демчук.

Як бачимо, довго страждальна гонка за пошуком фінансових донорів перетворила Агенцію регіонального розвитку у черговий орган на папері.  Чи є в запасі два роки, про які каже керівництво облради, питання риторичне. З іншого боку, зважаючи на відтік прямих іноземних капіталовкладень в економіку Хмельниччини (за даними облстату, у 2014 році цей показник становив 224,5 млн. дол., у 2015 році — 166,8 млн. дол), боротьба за кожного інвестора повинна стати визначальною.

Віталій Тараненко,

Вадим Олексюк.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментарів: 5

 1. Маю просте запитання: що робить обласна рада і обласна державна адміністрація? Який толк від цих органів влади? Що вони реально зробили за останні 2 роки? 5-6 заслуг і здобутків?

  • А скільки заслуг і здобутків треба зробити, щоб у Вас не виникало таких простих питань?

   • треба просто написати, що зробила обласна адміністрація та обласна рада для області, для мене, як її мешканця. Що зробили: 5-6 позицій.

 2. Що Яцковський, що Демчук, два чобота – пара. Люди які відчули смак дармових грантових грошей з цієї голки вже злізти не можуть.

  • Просиділи в оФісі реформ – бабло європейське гребли.
   Коли прийшла суть до того, щоб шукати гроші – то тікає.
   У Яцика був колектив – то давайте шукайте грантодавців. Набирали молоденьких дівчат – працюй з ними, домовляйся з іноземцями. На готове розумний прийшов, а тепер що?

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.