З третьої спроби представникам фермерських господарств і великих коропрацій Хмельницької області вдалося поспілкуватися з менеджментом ТОВ “Агрохолдинг 2012″ (контролюється нардепом Олександром Герегою – НГП) на предмет дотримання добросовісної конкуренції в агросекторі регіону. На зустріч з’явилися гендиректор Василь Мороз і депутати облради від партії “За конкретні справи”, що також належить політику-мільярдеру.
За словами пана Мороза, “Агрохолдинг 2012″ при формуванні цінових пропозицій з оренди селянських паїв узяв за основу кращий досвід агрогосподарств України. Що стосується 5 тис. грн за пай, яких “герегівці” пропонують селянам у вигляді одноразового заохочення перед укладання з ними договорів оренди землі, то це гроші Олекандра Гереги.
“Ці гроші одержані з дивідендів і з них сплачені податки”, – пояснив Мороз.
Водночас ТОВ “Агрохолдинг 2012″ не зміг дати ствердної відповіді, хто стоїть за цим підприємством.
Поза тим більшість присутніх аграріїв обурив факт роздачі 5 тис. грн. Вони переконані, що цим Герега ставить їх у неконкурентне становище.
“Настав час переукладати договори з пайовиками. А деякі з них кажуть: “Давай п’ять тисяч гривень”. А де ж їх взяти, коли собівертість одиного гектара посівів становить 18 тис. грн і стільки ж коштів я на ньому заробляю? Тобто виходжу в нуль”, – заявив один з фермерів Чемеровецького району.
Ще занопокоєння викликала орендна ставка 10% або 1,3 т зерна за кожний гектар середнього паю по сільській раді, яку пропонує ТОВ “Агрохолдинг 2012″. На думку депутата обласної ради від Аграрної партії Сергія Іващука, вона завищена і не відповідає фактичним затратам. Як аргумент, навів розмір середніх орендних ставок по областях: у Рівненській – 3%, Вінницькій – 3,3%, Львівській – 4,1%, Хмельницькій – 4,3%.
“Маю приклад з життя, як інший агрохолдинг “Мрія”, коли заходив на Хмельниччину і пропонував неймовірні умови, довів до банкуртства фермеське госопдарство на Білогірщині. “Мрія” пропонувла втричі більше селянам, ніж фермер, який був змушений вирізати всю худобу, бо від нього відвернулися пайовики”, – зазначив Іващук.
Інший фермер з Красилівщини наголосив, що готовий платити сьогодні 10% орендної плати, але тоді його господарство не матиме за що розвиватися.
Голова постійної комісії з питань с/г, продовольства і земельних відносин, директор ТОВ “Святець” Василь Мастій закликав “герегівців” перестати роздавати селянам по 5 тис. грн, а всіх інших аграріїв – підвищити оренду плату за паї до 6%.
“Найкраща війна – це мир”, – додав він.
У підсумку обидві сторони конфлікту домовилися створити робочу групу, яка має напрацювати спільні пропозиції щодо сталого розвитку сільськогосподарського комплексу Хмельниччини.
Довідка НГП. ТОВ “Агрохолдинг 2012″ створено 24 вересня 2015 року. Засновником і бенефеціаром є Ірина Лутковська з Городка Хмельницької області. Керівником зазначається Василь Мороз.
Пан Мороз раніше очолював хмельницькі ТОВ “Поділля хлібопродукт” і “Стіомі-Холдінг”, які належали колишньому депутату Хмельницької обласної ради Михайло Стадніку, який емігрував до Швейцарії.
На Хмельниччині ТОВ “Агрохолдинг 2012″ пов’язують з народним депутатом, співзасновникам партії “За конкретні справи” Олександром Герегою. Зокрема, його партійний сайт розмістив відеозвернення іншого народного депутата Андрія Шиньковича (входить до орбіти впливу Гереги), який зі стін Верховної Ради 8 грудня заявив, про запровадження нової аграрної доктрини на Хмельниччині. Фактично над впровадження доктрини працюватиме ТОВ “Агрохолдинг 2012″.