Агроінтеграція Гереги на Хмельниччині: чого боїться решта аграріїв?

Поява нового гравця на ринку орендних сільськогосподарських земель Хмельницької області — ТОВ “Агрохолдинг 2012” — не на жарт посіяла паніку в аграрному колі. Навіть “зубри” й ті відчули, що й з них можуть спустити шкуру і хутчій організували тракторний вертеп під стінами облдержадміністрації. Вийшло масштабно, але не дуже продумано.

Представники плугів та борон не зуміли провести через сесію обласної ради, де вони мають перевірене лобі в особі фракції Аграрної партії, необхідне звернення до центральної влади з вимогами приструнити новачка з драконівськими апетитами. Лишень виграли час, домовившись про хитке “перемир’я”.

Фото "Є"

Фото “Є”

Той, кого так бояться агрохолдинги та фермери Хмельниччини, має фактично монопольне становище на ринку гуртового продажу будматеріалів країни. А його будівельно-господарський гіпермаркет “Епіцентр” віднедавна ще й просунув інший “сімейний” бренд, щоправда, на політичну арену місцевого розливу. Все правильно, людина, яка стоїть за ТОВ “Агрохолдинг 2012” — це народний депутат і мільярдер Олександр Герега.

Якщо ж представлення Гереги у будівельному бізнесі має якесь пояснення і свою історію становлення, то чим займатиметься Герега-аграрій — невідомо. Його раптова земельна переорієнтація змусила нас проаналізувати резерви Хмельницької області і, власне, те, на що він може розраховувати.

Багатоходівки перед ринком землі

Не секрет, що на українські чорноземи давно позирають, як на спосіб швидкого збагачення. Формальним юридичним шлагбаумом служить мораторій на продаж сільськогосподарських земель, який кожна влада продовжує на визначений термін. Щоправда, селянська земля давно поділена між різними суб’єктами господарювання, котрі тримають її в оренді і наближають час X, як тільки можуть.

Близькою до повноцінного запуску ринку землі в Україні була влада Віктора Януковича. Біло-блакитні крок за кроком верстали відповідні законопроекти, що проходили перше читання. Зокрема, “Закон про ринок землі” авторства регіонала Григорія Калетника у 2011 році одержав 245 “за”. А Закон про внесення змін до Земельного кодексу України (щодо обігу земель сільськогосподарського призначення) іншого нардепа від Партії регіонів Юрія Мірошниченка у 2012 році пройшов друге читання і набрав 269 “за”.

Ідею вільного обігу землі підхопила “революційна” влада в особі Петра Порошенка і коаліції з Прем’єром Арсенієм Яценюком. Скасування мораторію на продаж земель сільгосппризначення є однією з вимог ключового кредитора України — Міжнародного валютного фонду та прописано в коаліційній угоді.

До речі, в угоді прописано, що до 1 січня 2016 року слід завершити інвентаризацію та розмежування земель сільськогосподарського призначення державної, комунальної та приватної власності. А це, по суті, розчищає дорогу до продажу паїв.

Однак гора народила мишу. Максимум, на що спромоглися майданні “більшовики”, — це черговий мораторій на продаж с/г земель. Варто зауважити, що цей документ народжувався важко, але у підсумку зібрав 309 голосів. Мораторій продовжили до 1 січня 2017 року, щоб “зняти соціальну напругу, яка виникла у суспільстві на фоні політичних спекуляцій з даного питання та надасть певний час для розроблення чіткого правового механізму запровадження з часом прозорого ринку земель сільськогосподарського призначення”.

Жінкам — квіти, дітям — морозиво

Разом з тим, на Хмельниччині активізувалися процеси, пов’язані з можливим перерозподілом аграрного сектора. Все замкнулося на ТОВ “Агрохолдинг 2012”, яке створилося 24 вересня 2015 року і прописалося у Городку. У керма світиться три особи: Ірина Лутковська (засновник), Василь Мороз (директор) і Юрій Коваль (підписант).

2

Натомість обласна податкова на кінець листопада цього року вказала, що на с/г підприємстві Гереги працює одна особа!

Промо-кампанія “Агрохолдинга 2012” нафарширована грошима і ще раз грошима. Складається враження, що першочерговою метою стоїть якомога більше сколотити пайових земель за рахунок потужних фінансових вливань.

До прикладу, фірма Гереги декларує вести розрахунки з селянином за орендною ставкою 10% (досі діє 3-відсоткова ставка, яку визначив екс-президент Віктор Ющенко — авт.), або 1,3 т зерна за кожний гектар середнього паю по сільській раді. В якості заохочення за укладання договору оренди новостворений орендар готовий платити 5 тис. грн. за пай!

3

Серед інших привабливих “родзинок” ТОВ “Агрохолдинг 2012” — для пайовика передбачається допомога при народженні дитини у розмірі 3 тис. грн; подарунки дітям до 1 вересня і Нового року — 500 грн на учня; допомога сім’ям бійців, які загинули в АТО — 5 тис. грн; допомога на поховання пайовика — 2 тис. грн; привітання жінок-пайовиків до 8 Березня; оранка городів, культивація за пільговими цінами тощо.

— Ми не боїмося стати конкурентно неспроможними. Справа в тому, що розповсюджується неправдива інформація — селянам обіцяється 1,3 т зерна на гектар. Однак ніхто не хоче математично доказати, що це ніщо інше, як утопія. Дивіться: з гектара посіву у середньому збирається 50 ц збіжжя. Відмінусовуємо тих 1,3 т на гектар, ще тонна зерна йде на посів, тонна витрачається на підживлення, тонна — на пальне, 300 кг відійде на насіння. А ще купівля гербіцидів та виплата заробітних плат і податків. Так що орендна плата у розмірі 10%, або зерном по 1,3 т/га від “Агрохолдингу 2012” є нереальною, — вважає голова Асоціації фермерів і приватних землевласників Хмельниччини Анатолій Мендрик.

Попри неймовірні апетити Гереги, якому не складно проковтнути середнього фермера, Мендрик зберігає доволі камінний спокій. Адже дружина Людмила Мендрик володіє СФГ “Віта”, яке на території Михайлівської сільської ради (Ярмолинецький район) обробляє 1,5 тис. га сільськогосподарських земель. Він впевнений: селяни віддадуть перевагу сталому орендареві, незважаючи, що це є парламентською вотчиною нардепа-олігарха.

Питання з Мендриком — спірне. За даними “Незалежного громадського порталу”, на 10 грудня органи юстиції у Городоцькому районі розглянули і задовольнили 25 заяв з укладання договорів оренди земель, поданих ТОВ “Агрохолдинг 2012”. На розгляді знаходиться 46 заяв.

Дунаєвецьке районне управління юстиції розглянуло та задовольнило 16 заяв на оренду від ТОВ “Агрохолдинг 2012”.

Також реєстратори погодили 5 заяв на оренду від ТОВ “Аграрна інвестиційна компанія – Ярмолинці” — “дочки” агрохолдинга Гереги. За даними ЄДР, цю компанію зареєстрували 25 листопада 2015 року ті ж троє людей, що й ТОВ “Агрохолдинг 2012”.

1

За інформацією Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, вплив двох герегиних фірм поширився на територію чотирьох сільських рад: Жищинецької Городоцького району, Стріховецької, Сутковецької і Томашівської Ярмолинецького району. Всі угоди оренди укладаються з пайовиками на 7 років з правом пролонгації.

strikh

 

gorodok

 

tomash

 

tomash2

 

У Гереги є два законних шляхи, щоб претендувати на оренду с/г земель Хмельниччини. Про це доступно у листах до аграріїв пояснив гендиректор ТОВ “Агрохолдинг 2012” Василь Мороз. Це — купівля у фермерів чи агрохолдингів корпоративних прав на оренду паїв або укладання нових угод з селянами, в яких закінчився попередній термін оренди.

Наскільки відомо, ТОВ “Агрохолдинг 2012” не купувало корпоративних прав в інших аграріїв. Тому, швидше за все, спрацювала програма “бонус-підтримки” і відкупні 5 тис. грн за пай у випадках, де закінчуються договори оренди.

Якщо повернутися до згаданих сільських рад, куди зайшов Герега, то ці території оброблялися ТОВ “Енселко-Агро” (підприємство входить до орбіти холдинг “Кернел”, контрольований екс-регіоналом Андрієм Веревським) і ТОВ “Сатанов Аграр” (заснували вінничанин Станіслав Тизунь та івано-франківець Роман Гоцалюк. Ця агрофірма обробляє до 1 тис. га землі).

Директор ТОВ “Герром-Інвест Україна” Дітріх Трайс розповів НГП про наміри “герегівців” перехилити на свій бік його пайовиків у селі Рідкодуби Хмельницького району. Там підприємство з німецькими інвестиціями понад 7 років обробляє майже тисячу гектарів землі.

— Вони хотіли робити пропозиції нашим пайовикам, але потім передумали. Хоча договори оренди з більшістю селян вичерпуються у 2017 році. Я вважаю, що пайовики, коли їм надходять схожі пропозиції, добре розуміють ті переваги, які вони мають зараз. Це і вирішення соціально-побутових питань, стабільна виплата зерна за паї, створення робочих місць… А якими прикладами може похвалитися нова компанія, яка тільки-но створилася? Сьогодні кожен може обіцяти, але чи реалізуватиметься це на практиці через рік-два, немає гарантій, — сказав Трайс.

“Незалежний громадський портал” кілька разів пробував зв’язатися з нардепом Андрієм Шиньковичем (в минулому, працював заступником голови ТОВ “Епіцентр К”) щодо питання роботи ТОВ “Агрохолдинг 2012”. Та марно. Саме пан Шинькович під час одного з брифінгів у ВР просунув ідею реалізації нової аграрної доктрини на Хмельниччині, під яку, очевидно, планують підв’язати “агродітища” Гереги. Нас, зокрема, цікавило, які напрямки сільського господарства розвиватиме ТОВ “Агрохолдинг 2012”, в якого наразі немає техніки; як шукатимуться землі для обробітку; які інвестиції вкладає Олександр Герега у сектор АПК Хмельницької області.

Між іншим, маємо підказку для власників ТОВ “Агрохолдинг 2012”. В області діє з десяток с/г підприємств області, якими розпоряджається Міністерство аграрної політики України і Національна академія аграрних наук України. По суті, вони економічно-неактивні, подекуди з боргами, однак із перспективними землями для оренди. Приміром, ДП “Дослідне господарство Зоря” (с. Пирогівці Хмельницького району) має земельний банк 1,8 тис. га, ДП “Понінківське” Полонського району — 1,1 тис. га, молочно-товарна фірма СВК “Поляна” (Ярмолинецький район) — 1,1 тис. га.

Чи перемир’я закінчиться миром?

За даними джерел “Незалежного громадського порталу”, ТОВ “Агрохолдинг 2012” дав усну домовленість, що не відбиратиме у фермерських господарств Хмельниччини орендовану землю. Водночас підприємство Гереги залишає діючими 5 мобільних пунктів підтримки, які зосередилися у чотирьох базових районах нардепа (Городоцькому, Ярмолинецькому, Чемеровецькому, Дунаєвецькому) і смт Летичів, який належить до парламентської вотчини нардепа з партії “Відродження” Віктора Бондаря.

Чи обмежиться цими територіями програма максимум політика-аграрія Олександра Гереги, невдовзі дізнаємося.

Віталій Тараненко.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Тараненко

Віталій Тараненко

Журналіст сайту "Незалежний громадський портал".

Коментарів: 9

 1. А почему не дать возможность собственнику пая получить больше за аренду? Ведь своя рубашка ближе телу. С/г рынок поделен давно, все знают где и кто обрабатывает землю, а тут появился вдруг Герега и начал ломать устоявшуюся схему, предложил лучшую цену за тот же товар. Вот и засуетились…… Рада Майдана, в лице бездарного с/г руководителя Алима, тоже тут. А слабо существующим арендарям подтянуться к % Гереги, в договорах прописать ежегодную оценку стоимости пая(в соответствии с коэффициентом индексации) и НАРОД в селе расправит спину. Если мы хочем этого…………….. (про народ).

 2. Тупий ти 1111, або козачок Гереги. Мова йде не про конкуренцію чи задоволення потреб селян. Мова йде про скупку декількох паїв і нарізки шахматки по полях , для створення непридатних умов для обробітку. Орендар сьогоднішній розориться а Герега за копійки скупить в селян , про яких ти бідкаєшся , землю. І насрати Герезі на людей чи державу. Схоже тобі теж. А за Аліма тобі в селі очі вицарапають.

  • Интеллекта ноль, знаний тоже, льёшь воду на мельницу существующих арендарей. Народу поясню: 1. На сегодняшний день рынка земли нет, Вы заключаете договора на более выгодных для себя условиях.
   2. Проекты розпаювания имеют дороги до каждого участка(которые кстати розпаханы и за них прибыль получает только арендари).
   3. А тебе “Ната Воля” нужно знать – проще всего написать “тупой”, чем выучить законы и правильно консультировать народ.

 3. Ната Воля, а що скажи будь ласка зробив це Алім і де цікаво за нього очі вицарапають??? Його вже призначали головою РДА Волочиська вигнали з позором. Герега робить правильні речі і за 3 роки доказав діями, а не словами як можна змінювати нашу державу. А ці горе аграрії просто не хочуть втрачати своїх над прибудків. Я ще на бачив бідного аграрія а ВИ?

 4. А почему вообще паника. Если завтра в село придёт новый перевозчик и будет возить из села в город людей по 7гр. а не по 10гр. как старый перевозчик, то его автобус будет забит!!! Так и тут!!! Пришёл чувак которому при урожае, как говорит Мендрик Толик, 50 центнеров с га, достаточно чистой прибыли 15 центнеров, а не 35, которые имеют сегодняшние “орендари”. Вся эта акция раздута жлобами, которые не хотят платить селянину достойную цену за пай. Есть РЫНОК, и правила РЫНКА. Каждый собственник пая сам решает кому отдать предпочтение. И нефиг брехать, что что Герега скупает земли. Он её берёт в АРЕНДУ и готов платить больше, а не как некоторые нардепы, цыкать по килограмму за пай.

 5. А що бля тут москалі -горожанє роблять? Ви які знання в агробізнесі маєте? Тупой-ещьо тупєє. Білоручки уєві.

 6. Переполох Хмельницьких аграріїв це показуха. Як перед виборами, то стягнули дорогу сучасну техніку (по 150000-250000$ за шт.), а як появився конкурент, то ми бідні нещасні і працюємо собі в мінус. Цифри 50ц з га досить застарілі (або працюють по застарілій технології), зараз ця цифра складає 70-80ц з га, а вдеяких випадках і більше. Виплати селянам по області в середньому 1т зерна або 3500 грн, або іншими товарами (наприклад цукром). Селянам не доплачують за оренде, так як не має живої конкуренції. А більшість виликих фермерів домовились між собою, щоб не платити більше, а хто хтів платити більше селянам (а я такких знаю) підпалювали трактори, комбаїни. Хоча я сам герегу не підтримую, так як за гарними гаслами прикрита підла чіль.

 7. Всі дописувачі праві по різному. Все таки треба сідати за стіл переговорів і дійти до правельного порузуміння. Нас пайовиків можуть обдурити не тільки на договірних схемах , які складені юристами Герег. Сідати і обговорювати все з економістами, агрономами і механізаторами, які працюють на Вашій пайовій землі. Треба обрахувати від планової врожайності до отриманої, відняти всі затрати , податкові взноси, Економіст дасть інформацію по над прибудку Агрохолдінгу, а потім нехай проведуть розрахунок з людьми. Буде видно скільки повині отримати люди за Га поя, чи коштів за 1т зерна, ціна ринку вже сягнула до 6 тис. грн.

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.