Програми кандидатів на хмельницького мера: багато “водички”, мало конкретики

За тиждень до мерських виборів у Хмельницькому Незалежний громадський портал проаналізував передвиборчі програми претендентів на крісло №1. Ми були надто здивовані, побачивши у кандидатів, яким пророкують перемогу, формальний підхід до вирішення проблем 260-тисячного обласного центру.

Успішні бізнесмени та громадські діячі, котрі торують шлях на мерство, думають, що ковзанкою чи дитячим майданчиком більше або менше вдасться покращити соціально-економічну привабливість Хмельницького. Мусимо розчарувати — функції міського голови полягають у дещо глобальніших підходах.

За останні десять років Хмельницький задихається від непродуманої забудови. Протягом цього року навіть дійшло до маразму, коли мінімальні клаптики землі, переважно у центрі міста, відходять до рук сміливців, котрі чхали на Генеральний план та дотримання архітектурного стилю. Місто почало нагадувати класовий мурашник, де квадратні метри конвертуються у валюту.

Аналогічна історія на ринку пасажирських перевезень. Погоду і тарифну політику диктують кілька людей, яким має підкорятися влада і вся громада. Якість і безпека перевезень чомусь залишилася на задвірках.

Хмельницький, асоційований у більшості базарним містом, потихеньку скочується до рівня скляних “терцешок” із захмарною орендою і цінами на товари та хот-догниць на кожному закутку. До речі, малі архітектурні форми (МАФи) — це гостра проблема для того ж Києва, що передається у спадок кожній новій владі. Невідомо з яких мотивів хмельницька влада цьому потикає.

Отже, як бачите, у місті є до чого засукати рукави новому меру. А тепер співставимо програми кандидатів на міського голову з реальними викликами для них.

Фото Віталія Тараненка

Фото Віталія Тараненка

Програма кандидата і паралельно виконувача обов’язків мера Костянтина Чернилевського розбита за напрямками. З конкретизованого можна відзначити: а) закінчити реконструкцію міської набережної (грішок попереднього мера. Шкода, що Чернилевський не зазначив, протягом якого терміну завершаться роботи — НГП); б) покласти край “економічним” війнам серед підприємців-перевізників (він це почав, будучи тимчасовим мером, але невідомо, чим оголошена “війна” закінчиться після виборів — НГП); в) реконструювати парк у відповідності з вимогами ландшафтного дизайну, прибрати з нього сторонні об’єкти (перші паростки боротьби з МАФами, однак не пояснюється сама суть  реконструкції і назва парку — НГП); г) публічна інвентаризація комунального майна (що заважило Чернилевському це робити протягом 2015 року? — НГП).

image

Із кумедного, над чим пропонує працювати потенційний мер Чернилевський, виокремимо: а) сприяти добудові аквапарку (це приватний об’єкт, який планують здати до кінця жовтня 2015 року — НГП); б) створити сприятливі умови щодо діяльності усіх політичних, партійних і громадських організацій (дивно, оскільки жодна партія чи ГО досі не робила заяв з ущемлення її прав — НГП); в) усунути безпритульних собак з вулиці (як? Відстрілювати чи виловлювати? — НГП).

Провладний кандидат (висунуванець БПП “Солідарність”) Сергій Мандзій написав програму з трьох блоків: сильна економіка, майбутнє покоління і екологія і комфорт. Виразних моментів є кілька. Це — будівництво нових дитячих садочків в мікрорайонах Озерна, Ружична, Лезневе; будівництво сміттєпереробного заводу; облаштувати парк “Молодіжний” як сучасну рекреаційну зону (саме на цій території екс-мер Мельник, який підтримує Мандзія, у 2013 році планував масштабну забудову — НГП); оновити рухомий склад тролейбусів за рахунок державного і частково міського бюджетів.

DSC_0272

DSC_0273

Передвиборча програма Мандзія пронизана загальними фразами, а логіка деяких ініціатив просто вражає. Як-от: а) презентувати ринок (що на Львівському шосе — НГП) в Україні та за кордоном (Білорусь, Молдова) (до відома Сергія Володимировича, на хмельницькій “тучі” активно затарюються українці, білоруси, молдавани, а представники Туреччини тут є основними гуртовими постачальниками килимів і тканин — НГП); б) збудувати ковзанку (а чого саме одну? Давайте запровадимо програму “Ковзанку у кожен мікрорайон” — НГП); в) створити систему запису до лікаря через Інтернет (а як же бути бабцям та дідусям, котрі, в силу поважного  віку, не можуть перебувати в онлайні? — НГП); г) проводити не щорічний ямковий, а повний капітальний ремонт основних доріг (перед тим, як записувати цей пункт програми, пан Сергій мав би порадитися з дорожником №1 Хмельниччини Сергієм Лабазюком на предмет, скільки коштуватиме бюджету міста здерти зіпсований асфальт і застелити новий. В Укравтодорі вивели калькуляцію: орієнтовна нормативна вартість реконструкції 1 км автомобільної дороги першої категорії коливається в межах 40-80 млн. грн, капітального ремонту – 20-30 млн. грн, поточного середнього ремонту – 8-12 млн. грн — НГП).

Кандидат в мери від “Батьківщини” Олег Лукашук написав програму з 13 пунктів. Серед конкретних — добудувати другу чергу Чернелівського водогону (по суті, це справа честі кандидата, що червоною нитку йде у його виборчій кампанії — НГП); побудувати школу у мікрорайоні Озерна (якщо скинуться з іншим кандидатом Мандзієм, який також хоче збудувати там школу, буде дешевше — НГП); побудувати завод з переробки твердих побутових відходів і вторинної сировини.

DSC_0271

Також у Лукашука прописано багато загальних ініціатив, які й так має робити будь-яка влада на кшталт надавати щорічну допомогу малозабезпеченим, асфальтувати тротуари, встановлювати дитячі майданчики, залучати у місто інвестиції (не сказано, які галузі будуть пріоритетними та не названі хоча б приблизні суми інвестицій — НГП).

Висунавець на мерство від ВО “Самопоміч” Юрій Самойлюк балотується з, по суті, командною передвиборчою програмою. Якщо у неї вчитатися, то вартими уваги є не так багато.

Зокрема, у разі обрання він обіцяє розробити і втілити в життя програму утеплення будинків в місті на 2 роки (на сьогодні у Хмельницькому така програма вже працює за формулою 50х50, тобто половину коштів платить міський бюджет, іншу частину — мешканці будинку — НГП); міська влада перейде на договори з перевізниками і позбудеться існуючої ганебної практики, коли власником маршруту є підприємство, яке не має на балансі автобусів та бере неофіційні платежі з водіїв маршрутних таксі (суперова ідея ось тільки, що робити з діючою мережею блочного типу перевезень, що діятиме до 2017 року? — НГП); проектувати забудови окремих нових мікрорайонів із готовою інфраструктурою з метою викорінення хаотичної забудови центру Хмельницького (слушна пропозиція, але чи аналізувалося, скільки у місті залишилося вільної землі — НГП); створення реального реєстру усього комунального майна на офіційному сайті Хмельницької міської ради (спочатку треба провести повну інвентаризацію, про яку говорить Чернилевський — НГП).

sam

sam2

sam3

Пункти Самолюка, що сприймаються з посмішкою: а) залучення приватних перевізників до придбання сучасних тролейбусів та експлуатації транспортних мереж міста (пане Юрію, а Ви в це вірите, що приватник буде викидати гроші з власної кишені на підсилення позицій ключового конкурента на ринку пасажирських перевезень у Хмельницькому — “Електротрансу”? Виглядає, як утопія — НГП); б) ліквідуємо систему зборів коштів від батьків нібито на фонди школи та фонди класів (перед цим треба звільняти всіх директорів шкіл і їхніх заступників, а їхні місця набрати кристально чистих і совісних спеціалістів — НГП); в) школа має “навчати дітей вчитися” (чим ж тоді нині займаються навчальні заклади, га? — НГП); г) запровадження медичного страхування (це питання ми переадресовуємо Міністру охорони здоров’я України — НГП).

Киянин з “УКРОПу”, який балотується у мери Хмельницького, Дмитро Йовдій підготував передвиборчу програму, приправлену популістичними гаслами.

Без прив’язки до округу, кандидату, схоже, не вдалося бодай на йоту проникнутися проблемами хмельничан, що випливає з написаного ним тексту.

DSC_0275

DSC_0274

На противагу владним інститутам діючого місцевого самоврядування Йовдій пропонує створити молодіжний (студентський) громадський виконком і міську громадську молодіжну раду. Також виступає за створення Ради старійшин. Його мрія, щоб Хмельницький став містом щасливих людей.

Яка ж тоді мрія виборців-хмельничан, котрі підуть на виборчі дільниці 25 жовтня?

Незалежний громадський портал.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.