У час, коли країна переживає гостру фінансову та політичну кризу, кожна копійка, котра потрапляє до бюджету, допомагає не просто вижити, а й повірити у власні сили. На жаль, тотальні корупційні схеми, котрі пронизували більше 20 років незалежності економіку нашої держави так просто не зникають.
Ось й історія зі створенням індустріального парку на Хмельниччині викликає у пересічних людей щонайменше подив. Чому проект, здатний принести інвестиції, створити робочі місця, вперто ігнорується уже новою «майданівською» владою?
Для широкого загалу читачів роз`яснимо, що, як показує світовий досвід, індустріальні парки є інструментом для залучення інвестицій та швидкого економічного зростання . Індустріальні парки – це значні інвестиції у реальний сектор економіки; використання земель, не придатних для ведення сільського господарства; нові робочі місця; збалансування внутрішнього ринку; розвиток експорту та імпортозаміщення; добробут та соціальна стабільність населення.
Індустріальні парки дозволяють здійснити промислову модернізацію країни та відновити конкурентоздатність національного товаровиробника на ринку глобальних інвестицій.
Світова практика (огляд роботи індустріальних парків у Чехії, Польщі та Туреччині) показує, що:
на 1 га площі індустріального парку приходиться від 1,0 до 5,0 млн дол.США інвестицій, на 1 га площі індустріального парку створюється, як правило, від 20 до 50 робочих місць.
Яка ситуація зі створенням таких спеціальних економічних зон на Хмельниччині розкажуть НГП громадський активіст Олександр Шемчук та депутат Хмельницької районної ради Леонід Козловський.
Олександр Шемчук:
Питання про створення індустріального парку було підняте 2013 року на засіданні Громадської ради при Хмельницькій обласній адміністрації.
Для створення такого парку потрібна земельна ділянка площею щонайменше 15 га (землі промисловості), а розпорядник землі, власне, і виступає організатором створення індустріального парку.
Ідея керівництву області сподобалась, однак далі слів, справи не йшли. Зокрема, концепція індустріального парку була презентована тодішньому керівнику Хмельницької районної адміністрації Валерію Кольгоферу та членам Громадської ради при районній адміністрації. Проте відповідної земельної ділянки у районні не знайшлося. Я говорив Валерію Олександровичу про наявність земельних ділянок колишніх військових об’єктів біля Копистина, однак відповідь була все ж таки негативна.
Ну а далі розпочались усім відомі події: розгін студентів на Майдані Незалежності, революція Гідності, повалення режиму Януковича.
В березні 2014 року я знову звернувся уже до нової влади аби спробувати реалізувати проект. Досить активно долучився до справи депутат Хмельницької районної ради Леонід Козловський. Вдалося знайти й земельну ділянку: колишнє військове містечко №61 (138 га землі, 63 споруди та інші комунікації), яке на той час знаходилось по договору зберігання у Івана Рудика. Тобто з’явилась реальна можливість створити тут індустріальний парк. Саме головне, що зберіглась, на відміну від містечка, яке просто розтягнули, трансформаторна підстанція потужністю 12 600 Квт, яка може забезпечити електрикою новостворені потужності.
І ось у травні цього ж року питання про створення індустріального парку виноситься на сесію Хмельницької районної ради та приймається більшістю депутатського корпусу. Наступником кроком мала стати передача по акту землі військового містечка від Івана Рудика у власність районної громади. І ось тут виявились цікаві речі. Аби читачу зрозуміти суть проблеми, передам усю хронологію подій довкола земельної ділянки колишнього військового містечка:
1. Відповідно до розпорядження кабінету міністрів України від 29 серпня 2002р. №496-р земельна ділянка та колишнє військове містечко №61 передані з сфери управління Міноборони до сфери управління Хмельницької РДА.
2. В грудні 2002 року голова Хмельницької РДА В.А. Цимбалюк відповідно до розпорядження Голови Хмельницької РДА №32/05-1048/02 від 19.12.2002 року передав по акту приймання-передачі державне майно колишнього військового містечка №61 (63 будівлі та споруди, земельну ділянку 138,71га, водопровідні мережі – 2900 метрів, каналізаційні мережі – 1475 метрів, мережі опалення від власної котельні 255 метрів, залізнична колія 4,180 кілометрів) ВАТ «Проскурів».
3. 17 грудня 2013 року перший заступник голови Хмельницької РДА А.С. Файдевич створює комісію по інвентаризації цілісного майнового комплексу військового містечка №61 на підставі розпорядження №640/2013-р від 17.12.2013 року. За результатами інвентаризації обстежено: 63 будівлі та споруди, земельну ділянку 138,71га, водопровідні мережі – 2900 метрів, каналізаційні мережі – 1475 метрів, мережі опалення від власної котельні 255 метрів, залізнична колія 1,9282 кілометрів.
4. 27 січня 2014 року перший заступник голови Хмельницької РДА А.С. Файдевич на підставі розпоряджень №55/2014-р та №56/2014-р визначає балансоутримувачем майна колишнього військового містечка №61 Хмельницький районний територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг), створює комісію по прийому-передачі майна колишнього військового містечка №61 на баланс Хмельницькому районному територіальному центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) та затверджує акт приймання передачі майна колишнього військового містечка №61 (з 63 будівель і споруд всього 24 будівель і споруд та дороги, майданчики з твердим покриттям без залізничних колії, водопровідних, каналізаційних, опалювальних мереж) на баланс Хмельницькому районному територіальному центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) при цьому не прийнявши назад від ПАТ «Проскурів» державне майно колишнього військового містечка №61 (63 будівлі та споруди, земельну ділянку 138,71га, водопровідні мережі – 2900 метрів, каналізаційні мережі – 1475 метрів, мережі опалення від власної котельні 255 метрів, залізнична колія 4,180 кілометрів). Акт прийому-передачі державного майна колишнього військового містечка №61 від ПАТ «Проскурів» в Хмельницьку РДА на той день відсутній.
5. ПАТ «Проскурів» звертався з листом до голови Хмельницької РДА В.О. Кольгофера з проханням прийняти назад в управління Хмельницької РДА від ПАТ «Проскурів» державне майно колишнього військового містечка №61. Дане майно на той час так і не було прийнято назад Хмельницької РДА.
6. 27 січня 2014 року до Фонду державного майна України по Хмельницькій області звертається з заявою ФОП О.С. Польова, яка зареєстрована: Київська область, м. Вишневе, про укладення договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності колишнього військового містечка №61, 24 будівель і споруд та доріг, майданчиків з твердим покриттям.
7. 27 січня 2014 року Фонд державного майна України по Хмельницькій області звертається листом до Хмельницької РДА з проханням розглянути можливість передачі в оренду 24 будівель і споруд та доріг, майданчиків з твердим покриттям колишнього військового містечка №61 ФОП О.С. Польовій. Цього ж дня Хмельницьке РДА реєструє даний лист за вхідним №40/180-06/14 від 27 січня 2014 року.
8. ПАТ «Проскурів» звертався з листом до регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області з прохання не здавати в оренду майно колишнього військового містечка №61 до тих пір, поки не вирішиться питання щодо передачі майна від ПАТ «Проскурів» в Хмельницьку РДА.
9. 07 лютого 2014 року Хмельницький районний територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) заключає договір зберігання з ФОП О.С. Польовою та передає по акту приймання-передачі на зберігання 24 будівель і споруд та доріг, майданчиків з твердим покриттям колишнього військового містечка №61.
10. 18 березня 2014 року депутат Хмельницької районної ради Л.Л. Головко звертається з депутатським зверненням до першого заступника Хмельницької РДА А.С Файдевича з проханням взяття на контроль та провести перевірку по факту розкрадання державного майна колишнього військового містечка №61 та притягнення до відповідальності винних.
11. 27 березня 2014 року регіональне відділення Фонду державного майна України по Хмельницької області заключає договір №1536 оренди індивідуального визначеного (група інвентарних об’єктів) майна, що належить до державної власності колишнього військового містечка №61 з ФОП О.С. Польовою. ФОП О.С. Польова приймає в оренду 24 будівлі і споруди та дороги, майданчики з твердим покриттям.
12. 21 травня 2014 року Хмельницька районна рада на двадцять першої сесії приймає рішення про звернення до Хмельницької ОДА, Хмельницької РДА, Фонду державного майна України з проханням передачі цілісного майнового комплексу (будівель, споруд, інженерних комунікацій та іншого) колишнього військового містечка №61 разом з земельною ділянкою 138,71 Га у спільну власність територіальних громад району для створення індустріального парку в Хмельницькому районі.
13. 07 липня 2014 року Хмельницька РДА проводить справжню інвентаризацію майна полишеного військового містечка №61, з метою оцінити стан даного об’єкта на день інвентаризації з подальшим прийомом об’єкта з ПАТ «Проскурів» до управлення Хмельницької РДА.
14. 21 листопада 2014 року Хмельницька РДА по акту приймання-передачі майна колишнього вискового містечка №61 приймає від ПАТ «Проскурів» даний об’єкт.
Хочу, аби читачі звернули увагу на дату 27 січня 2014 року.
Протягом одного дня: перший заступник голови Хмельницької РДА А.С. Файдевич на підставі розпоряджень №55/2014-р та №56/2014-р визначає балансоутримувачем майна колишнього військового містечка №61 Хмельницький районний територіальний центр соціального обслуговування, далі – до Фонду державного майна України по Хмельницькій області звертається з заявою ФОП О.С. Польова, яка зареєстрована: Київська область, м. Вишневе, про укладення договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності колишнього військового містечка №61, далі – Фонд державного майна України по Хмельницькій області звертається листом до Хмельницької РДА з проханням розглянути можливість передачі в оренду 25 будівель і споруд та доріг, майданчиків з твердим покриттям колишнього військового містечка №61 ФОП О.С. Польовій.
Скажіть, чи знаєте ви хоч один прецедент в Україні такої швидкості прийняття рішень?
27 березня 2014 року ФОП О.С. Польова приймає в оренду 24 будівлі і споруди та дороги.
38 будівель залишаються в «підвішеному» стані, відповідальності за них ніхто не несе! Дані об’єкти і споруди продовжуються розкрадатися!
Однак споруди, орендовані ФОП Польовою, розташовані таким чином, що покривають територію майже усього містечка. (на фото).
Далі більше, для обслуговування будівель ФОП О.С. Польова просить надати їй 25 га землі.
Крім того, майно, передане підприємниці оцінюють у 445 тис. гривень і на одній із нарад з керівництвом області представники ФОП О.С. Польова повідомили, що вона поліпшила його умови на 25% від загальної вартості. Відповідно має право на приватизацію будівель і земельної ділянки.
Таким чином, на мою думку, окрім вказаних 25 га, отримає «бонусом» ще 113 га, оскільки фактично добратися до решти земель можна лише через територію ФОП О.С. Польова.
Її представники, до речі, уже вивішували вивіску «Приватна власність» і не допускали представників влади на об`єкти.
Леонід Козловський:
Як депутат Хмельницької районної ради мушу зазначити, що у районні практично не залишилось землі, де можна організувати індустріальний парк. Цілком очевидно, що причиною, чому так сталося, ще зацікавляться компетентні органи.
Що стосується земель колишнього військового містечка №61, то це майже ідеальний майданчик для створення парку, з котрого громада району буде жити. Як приклад, можу привести Торунськийтехнологічний парк у Польщі, де на землях площею 13 га створили 800 робочих місць, заведено понад 50 млн. євро інвестицій. Чим не яскравий приклад?
Сьогодні багато говориться про децентралізацію влади. І з часом, думаю, вона стане реальністю. А звідки ж брати місцевій владі податки, з чого, якщо не думаємо розвивати виробництво.
Ми ж маємо більше 130 га землі, а не як у поляків 13га. Більше того, збереглось по суті «серце» цього містечка – робоча підстанція з потужністю 12 600 Квт.
На жаль, влада усього цього чомусь не бачить. Чому не подивитись на перспективу десятків років?
Ось приходить ФОП О.С. Польова, яку, до речі ніхто в очі не бачив, оскільки приїжджають лише її представники. Забирає в оренду 24 приміщення, 25 га землі. Натомість нібито обіцяє працевлаштувати близько 200 чоловік, а громада отримає 8 млн. грн.. Каже, що буде займатися хімічним виробництвом (засоби захисту рослин).
А де відповідні дозволи? Погодження з екологічними громадськими організаціями? Якщо завтра розіллють якусь хімію, хто нестиме за це відповідальність?
А уже сьогодні маємо інвестора, готового зайти в індустріальний парк, побудувати завод з виробництва олії, вкласти інвестицій на 25 млн. дол.. США. А потрібно йому максимум 8 га площіземлі в довгостроковуоренду.
І такі інвестори є. Так чому ж ми маємо віддати усе практично за безцінь ФОП О.С. Польовій?
Вважаю, що має запрацювати у місцевої влади здоровий глузд і бачення на далеку перспективу.
Ми продовжуємо наполягати, аби даний об`єкт був переданий по акту у комунальну власність територіальних громад селищ і сіл Хмельницького району і громада вирішувала, який інвестор зайде.
Розмовляв Олексюк Вадим