Тендерні процедури проводяться однобоко, некваліфіковано й вразливі для корупційних дій. Такий висновок, який давно визрів у суспільстві, підтвердив Центр політичних студій та аналітики. Він три місяці проводив моніторинг ефективності тендерних закупівель, відстежуючи процедури закупівель товарів і послуг за бюджетні кошти на сайті, по документах і за круглим столом.
На підсумковій прес-конференції представник центру політичних студій та аналітики Олег Черненко доповів основні проблеми, які супроводжують проведення тендерів і виконання зобов’язань сторін після їх здійснення.
– Насамперед замовники послуг кажуть про складну процедуру викладення матеріалів на єдиний електронний портал тендерних закупівель. І взагалі на якісне проведення процедури, від заявки до супроводу та договору з переможцем конкурсу, часто бракує кваліфікації у спеціалістів. Замовник, який часто оголошує тендери, може ввести окрему посаду, а інші?.. – сказав Олег Черненко. – Тим паче при контролі за проведенням тендерів свої функції дублюють фінансова інспекція та антимонопольний комітет, а також контролюючі органи вдаються до «проблеми коми» – коли дрібна помилка ні на що не впливає, але через неї можуть припинити чи затягнути процедуру.
Крім того, на тендерному ринку відбулася монополізація сегментів, коли торги виграють одні і ті ж виконавці чи постачальники. До прикладу, вже набила оскомину тема перемог у тендерах на ремонт доріг «Аграрної компанії-2004», з якою пов’язане ім’я народного депутата України Сергія Лабазюка. «Як правило, перевагу в тендері надають тому, хто пропонує послугу чи товар за нижчу ціну, а не вищу якість. Не вивчається історія учасників конкурсів. Наприклад, підрядник, який виграв тендер на реконструкцію набережної озера у Хмельницькому – це ізяславська фірма, у якої під час ремонту приміщення в лікарні впала стіна, – розповів Олег Черненко. – Зрештою, і переможці тендерів часто-густо змушені виконувати умови договорів без обумовленого розрахунку. Це пов’язано з особливостями бюджетного фінансування, з блокуванням бюджетних коштів на казначейських рахунках.
Через те, наприклад, виконавець послуг з ремонту доріг в обласному центрі недоотримав мільйона гривень.