Проблема раціонального використання побутових відходів сьогодні гостро стоїть мало не перед кожним українським містом. Приміські звалища по усій країні, завалені мільйонами тон сміття, стали притулком для бомжів, щурів і вороння. Неприємний запах подекуди робить нестерпним життя власників земельних угідь на величезній території біля сміттєзвалищ. Ці земельні ділянки якщо і купуються, то по значно заниженій ціні.
Звичайно, Хмельницький не став виключенням із цього правила і ми усі живемо в цьому тренді. Ми маємо величезний полігон твердих побутових відходів під Олешином, який приймає міське сміття починаючи з 1956 року. Нині він займає близько п’яти гектарів, а висота досягає 35 метрів — це більше, ніж будинок у 10 поверхів.
Особливу увагу сміттєзвалище привертає влітку – «бонусом» до постійного смороду стають регулярні пожежі. Їх причиною є те, що в результаті гниття твердих відходів виділяється метан, що за умови високої температури спричиняє самозаймання сміття. Всі розуміють, що проблема очевидна і потребує вирішення на найвищому рівні…
Я, звичайно, не володію повною інформацією стосовно усіх екологічних проектів міста Хмельницького, але, на мій суб’єктивний погляд, в плані конструктивного вирішення проблеми раціонального використання побутових відходів Мельник за останні сім років зробив…аж нічого. Наше місто було (чи, може, й ще є) учасником Національного проекту «Чисте місто», але державне втручання в цю справу лише стримує потенційних інвесторів будівництва сміттєпереробного заводу. До того ж, такі підприємства в Україні, на моє глибоке здивування, зараз взагалі поза законом, про що свідчить гіркий досвід Рівного. Виявляється, що діяльність сміттєпереробних підприємств в Україні не має законодавчого підґрунтя. «Ну, немає, так немає» – подумав собі наш мер, та й заповів цю проблему своїм спадкоємцям – з приватних інвестицій все-рівно толком нічого не візьмеш.
Ще однією взаємодоповнюючою проблемою, пов’язаною з відходами, є вкрай низька екологічна дисципліна населення – наші громадяни просто не звикли сортувати своє сміття, хоч зараз стає очевидно, що варто повністю перелаштувати всю систему його збору. Але всі ці роки я щось не бачив соціальної реклами по регіональному ТВ, радіо чи на бордах із закликами сортувати своє сміття задля покращення екологічної ситуації. До того ж, сміттєві баки окремо для скла, пластику і харчових відходів по місту потрібно ще добре пошукати.
Таким чином, нещодавня велика пожежа на олешинському сміттєзвалищі була явно не остання, адже воно й далі розростається і щороку збільшується на 150 тисяч тон. Логіка діяльності діючою міської влади показує, що вона не націлена на стратегічне вирішення цієї проблеми.
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!