Чверть бійців територіального батальйону самооборони, сформованого Хмельницьким військкоматом, виконує бойове завдання поблизу зони антитерористичної операції без бронежилетів. Хоча обласна рада й виділила кошти на забезпечення ними, розмінювати їх не поспішають.
Обласний воєнком полковник Сергій Присяжнюк, до якого звертаються активісти і волонтери, котрі займаються допомогою армії, стверджує, що не може ефективно використати ті кошти, а бронежилети зможе купити не раніше січня наступного року.
– Я написав листа голові Хмельницької облради Іванові Гончару, щоб рада використала ці два мільйони гривень самотужки, – сказав полковник Присяжнюк. – Як військова структура, я мушу підпорядковуватися Міністерству оборони, яке провело тендер на закупівлю бронежилетів, де виграло одне зі столичних підприємств. Потужності цього підприємства такі, що я зможу дочекатися бронежилетів лише в січні, коли вони можуть бути непотрібні. Тому я і департамент фінансів облдержадміністрації попросив, щоб влада сама використала ці гроші на забезпечення батальйону територіальної оборони – наприклад, за п’ятсот тисяч гривень закупили сотню жилетів, яких бракує батальйонові.
За його словами, якщо обласний військкомат візьме ці кошти на себе, то вони зависнуть на рахунку або ще гірше – будуть стягнуті на погашення заборгованості, яка у військкомату виникає через недостатнє фінансування із бюджету.
Хмельницький БТО формувався «з нуля» протягом трьох місяців, і забезпечення було покладене на обласного воєнкома. Приблизно чотириста бійців поїхали на бойове завдання, маючи близько трьохсот бронежилетів.
– Я просив гуманітарної допомоги на забезпечення підрозділу не тільки бронежилетами, а й іншим майном, якого до моменту створення у нього не було ніякого, – розповів Сергій Присяжнюк. – Відгукнулося дуже багато людей, організацій і підприємств. Наприклад, «Подільський цемент», «Хмельницькобленерго», взуттєва фабрика у Хмельницькому. Допомога йшла адресно, і на рахунки військкомату коштів не надходило. Ми замовили якісні берці, закупили білизну, 25 бронежилетів четвертого ступеню захисту передали із «Хмельницькгазу»…
Поки відбувалася підготовка та бойове злагодження БТО, батальйон підпорядковувався обласному військкомату. Уже місяць як він відряджений у Харківську область і підпорядкований іншому командуванню, яке й відповідає за його забезпечення.
Для довідки: У табель забезпечення особового складу військових частин бронежилети досі не входили, оскільки їх не було на озброєнні армії. Тільки тепер за рахунок спонсорської допомоги їх закуповують і передають військовим частинам. Відповідно до нових вимог організована закупівля бронежилетів здійснюється Міністерством оборони. Щодня у війська надходить по 250 жилетів.
Михайло Цимбалюк.