У ці дні старовинне місто над Смотричем відвідує чимало вірмен. Упродовж 27-28 червня в Кам’янці-Подільському відбувається ряд заходів, організованих Союзом вірмен України і Українською єпархією Вірменської Апостольської Церкви.
Зокрема, 27 червня конференц-зал готелю «Клеопатра» став місцем проведення квартальної конференції Спілки вірмен України. Увечері на пл. Вірменський ринок у повітря злетять кулі із прапорами України і Вірменії.
Гості міста зможуть також здійснити нічну екскурсію старовинним замком. Увечері тут розпочнеться фестиваль слов’янської культури «Купальське коло».
Знакова подія для вірменської громади міста відбудеться завтра. У суботу, 28 червня буде проведено чин освячення каплиці у вежі-дзвіниці Св. Степаноса Вірменського кафедрального собору Св. Миколая (вірменська церква XV століття).
У масштабних заходах зголосилися взяти участь представники влади, інтелігенції та духовенства, керівники регіональних вірменських громад та представників Союзу вірменської молоді України.
Для довідки. Собор в 30-х роках минулого століття був підірваний. Дзвіниця Св. Степаноса (Стефана) дивом вціліла і є унікальною пам’яткою вірменського зодчества. Цього року Собор повертається вірменській релігійній громаді.
2014 р. року виповнюється 223 роки з дня оголошення Дня-свята Ікони Божої Матері Вірменської. Свято встановлено 27 червня 1791 в день освячення вірменським архієпископом Яковом Тумановічем у відбудованій церкві Святого Миколая у Кам’янці-Подільському. Легендарна ікона Вірменської Богородиці з Кам’янця-Подільського нині зберігається в київському Музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків.
Перші вірменські громади на території України почали з’являтись ще у період Київської Русі – у Х-ХІ столітті.Так, “Києво-Печерський Патерик” згадує вірменського лікаря, що лікував Володимира Мономаха. Згодом, під впливом певних історичних обставин, чимала кількість вірмен почала осідати на території Західної України. Найбільш значні вірменські громади утворились у Львові, Кам’янці-Подільському, Луцьку та Києві.
У XVI ст. головною резиденцією вірмен став Кам’янець: на той час там нараховувалось 300 вірменських родин. У Кам’янці вірмени створили свій магістрат. Отримавши особливі привілеї на самоврядування від польських королів ще у 1374 р. – одразу за львівськими вірменами, майже століттям пізніше – у 1469 р. вірменська громада Кам’янця здобула окрему юрисдикцію та узаконили своє судочинство в особі вірменського війта. Суд виконував внутрішні адміністративні функції та поширював свою юрисдикцію на громадян вірменської общини.
Схожі матеріали:
- 8 років тюрми і 3 млн грн компенсації. У Кам’янці-Подільському засудили винуватця ДТП із двома загиблими
- Кількість постраждалих у Кам’янці-Подільському збільшилась
- В Кам’янці після дитячого фестивалю госпіталізували 10 людей
- На вихідних у Кам’янці-Подільському «накрили» 3 підпільні гральні заклади
- У Кам’янці-Подільському ще 8 саперів здобули кваліфікацію інструктора за стандартами НАТО