Олександр Симчишин: “Переконаний: всі ми проходимо духовне очищення від імперського рабського накипу і наскільки швидко ми це зробимо залежить від нас”

Майдан – це, без сумніву, подія вищого духовного порядку, яка знаходиться над економічними інтересами, над соціальними проблемами, навіть над політикою. В основі Майдану — люди, які вийшли з протестом проти неповаги до себе, до своїх прав, перш за все – права на життя, проти нехтування свободами. Тобто українці прийшли вирішувати смисложиттєві проблеми — і не тільки свої власні, а й цілого народу. Саме тому можна вважати, що основне значення і призначення Майдану – гуманістичне, оскільки тут йдеться про зміну свідомості та переосмислення себе у житті.

Як проходив процес трансформації свідомості українців спробуємо дослідити разом з кандидатом історичних наук Олександром Симчишиним.

Фото Віталія Тараненка

Фото Віталія Тараненка

Починаючи з кінця 90-х років Україна знаходиться у революційній ситуації, яка з часом то розпалюється, то затихає. За ці роки виросло покоління, для яких слово СРСР є уже історією, про яку вони дізнаються з шкільних підручників. На твою думку, як проходила трансформація свідомості української нації за останні десять років?

– Цілком очевидно, що революційні зміни 2004 та 2014 років стануть предметом історичного дослідження багатьох науковців. Будуть і монографії і дисертації і наукові розвідки. Реально оцінити та провести ґрунтовний аналіз усіх подій можливо лише крізь призму певного часу: коли зникне емоційність, з’явиться можливість об’єктивної історичної оцінки. Однак проводити певний підсумок за «гарячими слідами» необхідно, аби уникнути помилок у подальшому. Це велика честь бути учасником таких історичних  подій. Я дякую Господу, що живу в такий час і є не просто учасником і організатором багатьох процесів. Колись в школі мені часто задавали питання: у які історичні чась хотів би жити. Думалося і про звитягу князя Святослава і русичів і козаччину і про повстанські часи, але зараз ми усі живемо під час не менш значущих історичних подій і маємо шанс виправдати сподівання багатьох поколінь наших пращурів. Дай Господи нам сил і мудрості це зробити.

Я вважаю, що революції 2004 та 2014 років – це частинки одного ланцюга. По суті українська революція розпочалась ще наприкінці 80-х років. 1991 рік – це був підсумок першого етапу: діяльність низки громадських, дисидентських організацій, Гельсінської спілки, ріст свідомості українців привели до проголошення Незалежності України. Але тоді ми отримали державу по формі, без змісту, оскільки системних змін тоді, на жаль, не відбулося.

Формування нової української еліти на початку 90-х років відбувалось за рахунок старих номенклатурних кадрів (комсомольці, екс-компартійці), силовиків, представників новонародженого бізнесу, криміналу.

Правильна державна система повинна працювати як на суспільство так і на еліту. На жаль, цього не відбулося: так звана «еліта» лише збагачувалась за рахунок власного народу.

2001 року розпочалась акція «Україна без Кучми», яка власне й вилилась через три роки у революційний підйом всього народу.

Треба сказати, що зміни в Україні стали можливі тому, що існував дуже потужний попит на революцію: більше половини населення України вважало, що країна йде неправильним шляхом, довіра до влади була дуже низькою. І те, що ця влада робила під час виборів: монополія на засоби масової інформації, брудні технології в ЗМІ, адміністративний тиск на людей, а головне – демонстративно-нехлюйське ставлення до вибору людей, призвело до того, що люди просто сказали: “досить!”. До речі гасла: «Досить» і «Дістали» були основними і в 1991 і в 2004 і сьогодні.

2004 року під час подій помаранчевої революції я був на Майдані, як і більшість свідомих громадян України пересічним таки би мовити учасником. Власне тоді для більшості прийшло самоусвідомлення себе як вільного громадянина вільної країни.

Багато людей сприйняли це як остаточну перемогу. Однак обраний національний лідер не зламав у собі до кінця мислення «совка», хоча й позиціонувався як проукраїнський.

На мій погляд, найбільша помилка того часу у тому, що люди не продовжили контролювати процес: ми повірили, що перемогли і уже завтра жити стане краще. Повірили в «месію»,  «диво». Забули, що все залежить від нас. Усі наші прагнення та сподівання не збулися.

Однак був і великий позитив: усі зрозуміли, що суспільство в Україні вже інше – поступово формується справжня нація, змінюється свідомість, і є бажання й можливість себе захищати відстоювати свої права та інтереси. Таким чином революція продемонструвала і зрілість українського суспільства, і те, що це вже не є суспільство радянського зразка. Це вже інші люди.

Треба також пам’ятати, що революції не є одноразовим актом. Вони проходять через декілька стадій: революційна ситуація, революція, контрреволюція й установлення нового балансу. Тому революції швидко починаються – але не швидко завершуються. Це довгий процес змін.

За аналогією, ми не можемо розглядати Помаранчеву революцію як одноразовий чи кінцевий акт. Я вважаю, що події 2004 року були, власне, черговим етапом (не завершальним) революції в Україні.

Багато українців плекали, та й продовжують це робити сьогодні, великі надії на допомогу країн Заходу у розбудові держави. Наскільки ці прагнення реальні?

– Погоджуся, бажання інтегруватися в велику європейську сім’ю після 2004 року лише посилилося.

Однак, хочу зауважити: з часів Данила Галицького країни Заходу ніколи не допомагали українському народу. Навпаки ми часто, жертвуючи собою,  рятували Європу. Тому у розбудові власної держави слід опиратися на свої сили.

Історично завжди складалося так, що Українська Держава перебуває на перетині різних цивілізацій, світів і свідоглядів. Нас часто хотіли бачити такою собі буферною зоною між Сходом та Заходом, Північчю та Півднем. Жодній країні не була вигідна самостійна та процвітаюча Україна. І це також слід визнати.

В геополітиці існує теорія Хартленду (англ. Heartland Theory — теорія серцевинної землі) яка каже, що контроль над Хартлендом дає можливість контролювати світ.

Так і сьогодні: якщо Україна стане сильною державою, то вона буде одним із головних геополітичних гравців. У нас для цього є майже, майже всі передумови. А це нікому не вигідно.

Повертаючись до революційних подій скажу, що на початках люди вийшли на Євромайдан 2014 року на знак протесту проти відмови від курсу євроінтеграції. Однак, ми ж розуміємо, що це не була мета, це був засіб.

Мета – заможна самостійна соборна Україна.

Повертаючись до змін у свідомості більшості українців. Чи розуміють вони кінцеву мету своїх прагнень?

– Я був на Майдані з першого дня і бачив очі людей, які приходили висловити свій протест. Я бачив очі хмельницького та київського Майданів. Вони були однакові: щирі, відверті, не лицемірні. Очі ніколи не брешуть, а це значить, що люди усвідомили себе як вільну націю.

На Майдані формувалася нація. Він став революцією гідності, революцією духу, сили, мужності. Революцією за соціальну та національну справедливість.

На майдан приїжджали  і виходили люди не лише із заходу чи центру України, а й зі Сходу та Півдня. Вони вбирали дух Майдану, змінюючись на очах, розуміючи, що українська нація високодуховна та самоорганізована. Велика кількість людей – водночас велика самопожертва, дисципліна, порядок, просто неймовірна самоорганізація.

Усі  бачили, що рушійною силою останньої революції була молодь. Це покоління, яке не знає, що таке «совок» і не мислить його категоріями.

Не меншою рушійною силою був також майбутній середній клас: менеджери, ІТ-технологи, журналісти, підприємці дрібної і середньої руки, адміністратори і керівники, тобто люди, які самі себе формували в незалежній Україні. Вони можуть дати раду собі, але їх «дістали», їх не влаштовували ті правила гри: шалена корупція, хабарництво, відверта брехня, зневага, беззаконня і т.д.

Усі, хто спостерігав за подіями у Києві бачили, як ці люди, розуміючи загрозу для здоров’я та життя, коли справді були тривожні часи, мобілізовувалися, ставали до бою з оскаженілими силовиками, таким чином відроджуючи традиції, що були притаманні нашим предкам. У сутичках на Грушевського, Інститутській, біля Верховної Ради України, на Майдані Незалежності всі були вражені безстрашшям молодих людей, відчувалося, що вони не бояться смерті.

Я вважаю, що Майдан змінив усіх. Не лише тих, хто їздив до Києва, а й тих, хто був вдома й допомагав коштами, молився за український народ і навіть тих, хто спостерігав за Майданом біля телевізора. Я, переконаний: всі ми пройшли духовне очищення від імперського рабського накипу. Зрештою, для мене є важливим те, що ті, хто пройшов Майдан, мислять іншими категоріями. «Рабів до раю не пускають!», «Воля, або смерть», – такі заклики часто лунали на Майдані. Вони були написані на багатьох щитах мітингувальників. Люди чітко розуміли, що свої проблеми мусимо вирішувати самі – через призму історичного минулого.

Київський Майдан був головний рушійною силою, а як розвивався Майдан у Хмельницькому?

– Я вийшов на Хмельницький Майдан 22 листопада. Тоді було не більше 50 людей, на вечір ми зібрали десь до сотні свободівців, студентів, активістів. Згодом долучилися інші партії. Одразу після розгону студентів беркутівцями 1 грудня на майдан вийшло від 5 до 7 тисяч хмельничан. Вже тоді в мене вперше промайнула думка: це наш шанс, шанс змінити ситуацію, шанс подалати антилюдський та антиукраїнський режим, шанс почати будувати нову Україну.

З того часу Хмельницький Майдан не припинявся. Звичайно, кількість людей у різні часи була різною, настрій людей був різним. Я оптиміст і навіть в часи спадів, виходив і переконував, що маємо йти тільки вперед, маємо боротися. Боротьба не проста і тривала, але якщо вже ми цей шлях обрали, то маємо його пройти  з гідністю і до логічного завершення. Коли ж відбулися події у Маріїнському парку, штурм, численні жертви, стало зрозуміло: цих людей уже не спиниш. Зник страх, страх втрати роботи, бізнесу, життя.

Сильне враження на мене справив момент, коли був штурм Київського Майдану. Люди, перебуваючи у Хмельницькому, бачили через екрани телевізорів кров, вогонь, оскаженілі атаки «Беркута». Однак, коли стала потреба підтримати у боротьбі Київ, в автобусах не було вільного місця. З гімном України на устах прості лікарі, вчителі, студенти їхали, знаючи, що їх чекатиме, можливо, смерть. Я зрозумів, революція перемогла у першу чергу в свідомості кожного з нас, оскільки світле майбутнє держави стало головнішим за смерть. Ми змінилися!

Скажу відверто, ніхто на Заході і не тільки, ще два місяці назад не вірив, що українці зможуть скинути режим Януковича. Цілком очевидно, що й сам Янукович не міг повірити, що прості українці з дерев’яними щитами, завдяки самоорганізації зуміють вистояти у жорстокому двобої з силовиками.

Сьогодні виник зовнішній агресор і протистояти ми маємо йому не тільки зброєю, а, у першу чергу, силою духу, самоорганізацією, єдністю. Історія свідчить, що малочисельні, але міцні духом воїни повертали до втечі багаточисельні армії. Таких прикладів сотні.

Скажу просто: якщо відбулись зміни у свідомості українців, то відбудуться й у їх житті, оскільки гарантом цих змін вони є самі. Переконаний: зерна, що сіються нині, дадуть добрий врожай. На зміну страху, апатії та рабській покорі приходить національна гідність, усвідомлення себе частиною великої нації, спадкоємцем слави українських героїв. Не обов’язково кожному патріоту робити якісь радикальні речі, найважливіше — щоб кожен на своїй ділянці робив власний внесок у нашу спільну українську справу. І постане та Українська держава, за яку боролись і віддали життя мільйони українців.

Проте, все ж таки, вважаю, що революція не завершилась, вона триває.

Разом із тиим, дуже важливо, аби ми не повторили помилок 2004 року, коли змінили лише обличчя, а не систему влади. Люди уже не сприймають чиновника як царя і бога і є надія, що це не повториться.

На жаль стара система, особлива на місцях, до кінця не зруйнована. Очевидно, що вона спробує реанімуватися. Тому необхідно зробити все, аби цього не відбулося. І не просто зробити, а побудувати нову, більш ефективну систему влади, повернуту її обличчям до народу. Тому революція гідності не повинна стати простим  перерозподілом посад і зміною одних прізвищ на інші. Це неправильно. В такий спосіб державу не зміниш. Влада повинна зрештою зрозуміти, що вона – тільки виконавець, слуга нації, а не господар. І служити вона повинна своєму народу, а не Кремлю чи кому іншому. І відповідати перед українцями.

Вадим Олексюк.

Теги: ,
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися

Коментарів: 48

 1. Наш президент – Юля! Юля Тимошенко

 2. ЯК Я отримав свій КРЕДИТ з натуральної кредиту кредитор !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Всім привіт !!!

  Мене звуть MRS LAUREN Тревіс громадянином США. я був обманутий на 3 різних інтернет міжнародного кредитора, всі вони обіцяють дати мені кредит після внесення мене заплатити кілька зборів, які не приносять нічого і становила не позитивний результат. я втратив свій жорсткий заробляти гроші, і це було в цілому 10,000USD. Одного разу, коли я був на перегляді через Інтернет зі сльозами на очі мені попалася свідченням людини, яка була також шахрайства і в кінцевому рахунку були пов’язані з законним позики компанії під назвою ALVAROLOANCOMPANY де він, нарешті, отримав свій кредит, так що я вирішив зв’язатися з тим же кредит компанія, а потім сказав їм мою історію про те, як я був обманутий на 3 різних позики компанії, л зробили правильний вибір зв’язатися з ними. я заповнив форму заявки кредиту і продовжив, я пояснюю компанії по пошті, і всі вони сказали мені, було не плакати більше, тому що я отримаю кредит в їх компанії, а також зробив те, що було запропоновано мені, і мені дали кредит сума в розмірі 85 000 доларів на цій великій компанії (ALVAROLOANCOMPANY} управляється Mr.ALVARO AMARANTO і тут я сьогодні щасливий, тому що ALVAROLOANCOMPANY дав мені кредит, так що я дав обітницю мою сам, що я буду тримати засвідчуючи в Інтернеті про те, як я отримав . мій кредит Вам потрібен кредит терміново люб’язно і швидко зв’язатися ALVAROLOANCOMPANY отримаєте вашого кредиту по електронній пошті: alvaroloancompany@yahoo.com
  Спасибі всім за розуміння.

  Mrs.Lauren Тревіс ……

 3. контакт для забезпечити і незабезпечений кредит.
  зайняти кредит кількість від $4000 в Максимальна кількість з $ 5000,000.
  контакт через електронна пошта.
  rajendrakumar@qq.com

 4. Добрий день Я Джон Клінтон стану Сполучених Штатів, я залишився в Алабамі, і у мене є бізнес в банкрутстві, поки я не натрапив на цю Компанії e-mail, щоб допомогти мені отримати кредит для бізнесу, і тепер я хочу, щоб використовувати це коротка середнього привітати компанію за гроші швидко і безпечно для мене, чи не надаючи жодних гарантій в 98,000.00USD компанії кредиту, щоб зберегти свій бізнес і більше, я бачив вашу пошту в Інтернеті, все завжди свідчить що він зробив, так що я швидко зв’язатися, і вони зробили все для мене і без стресу і гроші були відправлені на мій рахунок через 24 години, я був здивований і відчувати себе щасливим, я тепер тепер є стандартний агент управління бізнесом, щоб допомогти мені, тепер я буду радити тим, хто потребують термінової кредиту зв’язатися з ними [jamesloanfirm002@hotmail.co.uk] він дуже хороша людина, і я знаю, що буде негайно допомогти вам.

 5. Do you need a loan? we offer personal loan business loan, company loan, cars loan, house loan and all kinds of loans, and this company offer the loan at a very low rate 2% percent so if you are interested in the loan we want you to get back to so via email: jonnafinance@outlook.com

 6. Привіт Sir / Madam,
  Мене звуть пан Боб Харді, я Директора-виконавця Боба Харді кредит фірма ®.Certified фінансових кредитів між кредитами та кредитних організацій, зареєстрованих Міжнародний день уряду та міжнародних кредитних установ для забезпечення безпеки, а також боротьбі з відмиванням грошей Прачечна моніторів агентство. Ви знаходитесь у скрутному фінансовому становищі, незадоволені своєю Фінансові установи, які допоможуть? Просто зв’яжіться зі мною для будь-якого виду кредиту в діапазоні від $ 3,000.00 до $ 50,000,000.00
  Примітка: Те, що ми маємо справу тільки з чесними людьми. Для Ваших фінансових рішень, будь ласка, зв’яжіться з нами по електронній пошті: bobhardyloanfirm@gmail.com

 7. Вам потрібен кредит? Якщо це так, зв’яжіться з нами і Via застосовуються.
  E-пошта: jamesmorganfinancialfirm@gmail.com

 8. Ви потребують фінансової допомоги або термінової кредит? Чи були ви розчаровані банків. Ми можемо забезпечити пряме фінансування на суму до $ 50 млн зручно процентна ставка 2%. Для отримання додаткової інформації та вимога заявки, будь ласка, зв’яжіться з нами через нашу електронну пошту: wjackloanlender@outlook.com
  Привіт.
  Г-н Джек Вільямс

 9. Шановні Кредиту Притулку!!!

  Комплімент дня, ранку місіс Ганна я пропоную фінансову допомогу клієнтам
  в необхідності кредиту, поспішати зараз і зв’яжіться зі мною, якщо ви зацікавлені в
  кредит email: annanino04@gmail.com
  Спасибі і ласкаво просимо

  З повагою
  Місіс Ганна

 10. Привіт
  Це має повідомити широкій громадськості, що пані Дебра Морган приватного кредиту кредитор відкрити фінансові можливості для всіх в необхідності будь-якої фінансової допомоги. Ми видаємо кредит в 2% річних для приватних осіб, фірм і компаній під ясною і зрозумілою умови і терміни. зв’яжіться з нами сьогодні електронною поштою за адресою: (morgandebra816@gmail.com)

 11. Greetings..
  Please contact us for your secure and unsecured Loan at an Interest rate of 3%

  Is the difficulty of the economy affecting you this year, is your bank refuses to give you a loan? If your answer is yes, then you need a loan. i;m kiyaan ishaq, the owner of a lending company(kiyaan ishaq finance limited) We offer safe and secure loans at an interest rate of 3%.

  * Are you financially squeezed?
  * Do you seek funds to pay off credits and debts?
  * Do you seek finance to set up your own business?
  * Are you in need of private or business loans for various purposes?
  * Do you seek loans to carry out large projects?

  If you have any of the above problems, we can be of assistance to you but I want you to understand that we give out loans at the interest rate of 3%.

  * Borrow anything up to $95,000,000 USD.
  * Choose between 1 to 20 years to repay.
  * Choose between Monthly and Annual repayments Plan.
  * Flexible Loan Terms.
  Please if you are interested check back with us through this email address:kiyaanishaqfinancelimited@gmail.com

  We promise a 100% guarantee that you will receive your loan at the end of this loan transaction.There is no security check, no credit check

  Regards
  Sheikh Tauha Karaan
  Mufti Ashraf Qureishi
  Dr Yunoos Osman
  Dr Aznan bin Hasan
  kiyaan ishaq finance limited

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.