Гра в піджмурки, або Чому маніпулюють престарілими

Днями центральними ЗМІ блискавкою пролетіла інформація про те, що на Хмельниччині знущаються над літніми людьми. Мова йде про Осламівський будинок-інтернат для людей похилого віку й інвалідів у Віньковецькому районі. Автор повідомлення — народний депутат України від Партії регіонів Віктор Бондар, який виграв вибори у 191 виборчому окрузі. “Таке враження, що у влади немає інших питань, окрім як зекономити на утриманні бабусь і дідусів. Сьогодні їх просто викинули з їх останнього місця для життя. Рідних у них немає, рухатися вони не можуть”, — апелює Бондар. Регіонал сформулював відповідного листа і відправив на персональну скриньку Прем’єру Миколі Азарову. Прес-служба нардепа ж додає, що він був змушений написати звернення Миколі Азарову, зазначивши, що така антисоціальна політика призводить до падіння довіри людей до влади.

престарілі2

Після прочитання подібного тексту в непоінформованих читачів складеться враження, що Хмельницька область з “влади від Бога” (цитуючи губернатора Василя Ядуху) перетворилася на владу темних сил. Й у всіма фібрами душі ущемляє права тих, хто їй годиться в батьки. Насправді ситуація навколо Осламівського будинку-інтернату доволі непроста і навіть напружена. Є дві зацікавлені сторони. Перша — каже, що заклад такого типу повинен надалі працювати попри ряд суттєвих зауважень з боку контролюючих органів. Друга — будинок престарілих слід закрити, а пацієнтів забезпечити кращими умовами догляду. Наразі рахунок 0:1 на користь останніх.

Рішенням сесії Хмельницької облради від 28 березня 2013 року Осламівський будинок-інтернат ліквідовано. І хоч цього аж ніяк не хотів визнавати Василь Ядуха, який на лютневій прес-конференції заявив, що жоден із будинків-інтернатів для престарілих не закриється, з фактом закриття таки доведеться змиритися. За словами начальника Департаменту соціального захисту Хмельницької ОДА Світлани Лукомської, діюча матеріально-технічна база Осламівського будинку-інтернату не відповідає вимогам відповідного Типового положення. Там немає душової кабіни, ізолятора, санвузли — у жахливому стані. Їжа, що подавалася пацієнтам, була прострочена і непридатна для споживання.

В актах перевірках, якими володіє редакція “Незалежного громадського порталу”, починаючи з вересня 2010 року, наголошується на порушенні різних норм обслуговуючим персоналом. “У приготуванні їжі спостерігається (липень 2012 року) одноманітність приготовлених страв: щоденно на обід подаються м’ясо тушковане і риба. Відсутні картки-розкладки, не визначається калорійність приготовлених страв. В складському приміщенні продуктів харчування незабезпечений належний санітарно-гігієнічний стан. В інтернат ній установі відсутнє дієтичне харчування, хоча проживає особа, яка хворіє цукровим діабетом”.

Нам вдалося з перших уст отримати відомості про харчування. Колишня пацієнтка Осламівського будинку-інтернату, яка там прожила 15 років, Олена Гончар розповіла про особливу методику економії на хворих. “Сосиску, яку нам сьогодні видають (у Китайгородському будинку-інтернаті для громадян похилого віку та інвалідів, куди перевезли частину хворих з Осламова — ред.) раніше ділили на три частини. А на Паску, великий день, кожному видали порцію гречаної каші і кусок оселедця. Це я так заслужила?” — питає вона.

Інша хвора з Осламова, Ганна Цимбал зазначила, що хворі практично не бачили компотів або чаїв. Універсальним напоєм була кип’ячена вода з цукром. “Щодня ми отримували просту кип’ячену воду. Тому мусили додавати туди цукор. При цьому чули, що заклад неодноразово купував різні фрукти”, — зауважила вона.

До речі, про розклад харчування в Осламівському будинку-інтернаті. Сніданок розпочинався майже за армійським розпорядком — о 7 ранку, коли у решті інтернатних установах схожого типу ранішня трапеза видається з восьми. Вечеряли осламівські хворі о 18 годині, тобто на годину раніше від інших.

Крім цього, пацієнти скаржилися на роботу ванної кімнати. Вдумайтеся: для одиноких пенсіонерів керівництво Осламівського закладу вигадало чудернацький розпорядок користування ванною: з 8.00 до 12.00, крім суботи і неділі!

ванна

Кілька слів про те, навіщо потрібен Осламівський будинок-інтернат нардепу-регіоналу Віктору Бондарю. Ажіотаж довкола цих немічних людей вигідний (як би це цинічно не звучало) Віктору Васильовичу з деяких причин. По-перше, це один з його базових виборчих округів (680095), який на останніх виборах приніс 341 голос із 574-ох. По-друге, підтримання зв’язку з підзвітною громадою, незважаючи на те, що електорат голосував за самовисуванця (під такою виборчою маскою балотувався Бондар — ред.), протиставляючи його офіційному кандидату від Партії регіонів. І, нарешті, створення образу Робін Гуда, який боронить простий народ від зажерливих владних князків на місцях. Та ось у цьому найбільший конфуз. У розмові з осламівськими “виселенцями” вдалося ось що почути. “Нам казали, що не журіться, адже Бондар вам допоможе чим необхідно. Ми намагалися з ним зв’язатися за контактами, які він залишив, але ці номери виявилися недійсними”, — скаржилися пацієнти. У підсумку вийшла доволі шкутильгава комунікація з виборцями.

Зрештою, Департамент соціального захисту Хмельницької ОДА весь удар взяв на себе — до 1 квітня 2014 року Осламівський будинок-інтернат для людей похилого віку й інвалідів перепрофілюють у стаціонарне відділення територіального центру. Для цього необхідно не менше півмільйона гривень, підрахувала Лукомська. Кошти розраховують виділити з обласного бюджету.

Теги: ,
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Тараненко

Віталій Тараненко

Журналіст сайту "Незалежний громадський портал".

Один коментар

  1. Влада від Бога закриває школи, лікарні, інтернати. Закрили Головчинецький інтернат, де перед тим зробили ремонт на кілька міьйонів гривень, бо там золота земля на березі Бугу. Закривають інтернат у Корчунках, бо хтось пригледів землю у приміській зоні. Так про людей Ядуха дбає. Список людей додається: Ядуха старший, Ядуха молодший, Ядуха – дочка, Ядуха – жінка, Гаврішко старший, Гаврішко син, Гаврішко жінка.

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.