Минулого тижня Міністерство охорони здоров´я України радісно повідомило, що за ініціативою цілої низки міжнародних організацій в Україні розпочато інформаційну соціальну рекламну кампанію, спрямовану на популяризацію серед населення здорового способу життя.
У рамках цієї кампанії протягом цього року по всій Україні будуть розміщені дві тисячі білбордів та сіті-лайтів, присвячених екології, здоровому старінню, вакцинації, вживанню овочів і фруктів, репродуктивному здоров´ю та ідеї просування раннього тестування на ВІЛ/СНІД. «Графіка зображень нагадує дитячі малюнки – прості й легкі, текстові звернення мають позитивний і заохочувальний характер, немає заперечень і повчального тиску, але девіз, закладений у кожному малюнку – «У твоєму житті є люди, заради яких варто жити!» – опонує саме до чуттєвого боку кожного громадянина суспільства, закликає бути небайдужим, підкреслює наявність позитивного емоційного зв´язку між особистим здоров´ям і готовністю забезпечити безпеку і щастя рідних і близьких», – гордо відрапортували в українському МОЗі.
Про те, що зі здоров´ям українців «треба щось вирішувати», говорити не доводиться: у країні вирує епідемія туберкульозу, Україна залишається одним із лідерів за швидкістю поширення ВІЛ/СНІДу та кількістю смертей від серцево-судинних захворювань, зростає кількість хворих із гепатитами і діабетом обох типів. І, незважаючи на бурхливо імітовану Мінохоронздоров’я діяльність, показники ці з кожним роком лише погіршуються. Так що на тлі реальної турботи держави про здоров´я нації соціальна рекламна кампанія покликана, швидше, зайвий раз продемонструвати актуальність тези «Порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих!». А в нинішніх економічних реаліях врятувати себе здатний далеко не кожен українець.
Взяти хоча б заклик «Піклуйся про здоров´я, зроби щеплення собі і дітям!». Про провал державної кампанії з вакцинації населення не писав хіба що лінивий: МОЗ постійно звинувачують у затримках поставок вакцин у регіони, календарні графіки щеплень давно не дотримуються, а якість вакцин найчастіше залишає бажати кращого. За даними Рахункової палати України, при декларованому МОЗ охопленні плановими щепленнями 95% дітей до одного року життя реальний показник вакцинації становить лише 40-60% немовлят. У підсумку вироблення колективного імунітету до інфекцій зводиться нанівець. Як наслідок, минулого року Україна пережила цілу серію спалахів кору, причому хвороба стрімко «дорослішає», і сьогодні на цю, по суті, дитячу недугу все частіше страждають дорослі.
Чиновники, у свою чергу, охають і ахають, звинувачуючи в низькому рівні вакцинації засоби масової інформації. Мовляв, саме преса винна в тому, що українці не вірять у позитивний ефект від щеплень. Рік тому з такими заявами виступила міністр Богатирьова, в лютому цього року про дезінформацію в ЗМІ заявив прем´єр-міністр Микола Азаров. Втім, глава уряду пішов ще далі, заявивши, що «з питань вакцинації на телебаченні повинні виступати тільки експерти, фахівці з імунопрофілактики, які повинні відповідати за кожне слово». Щоправда, Азаров не врахував той факт, що імунолог – досить рідкісна професія, тоді як обов´язок роз´яснювати необхідність вакцинації сьогодні покладена на плечі сімейних лікарів. А їм, завдяки медреформі, доводиться обслуговувати по кілька тисяч пацієнтів кожному. Так що часу на переконання простих громадян у принадах вакцинації залишається як кіт наплакав.
Результати ж провальної діяльності МОЗ довго чекати не змушують: протягом поточного епідеміологічного сезону вже зафіксовано чотири смертельні випадки грипу. Кращим засобом профілактики цього захворювання Всесвітня організація охорони здоров´я давно визнала саме вакцинацію, але в Україні безкоштовно від грипу не прищеплюють. Вартість вакцини коливається в межах 100 грн., проте за ці гроші зробити щеплення навряд чи вдасться: кабінетів вакцинації в державних поліклініках практично немає. У приватних же клініках до цієї суми варто додати вартість процедури, а часто ще й консультацію терапевта. У середньому весь комплекс обійдеться гривень у 300, що в розрахунку на стандартну сім´ю з чотирьох осіб становитиме вже 1200 грн. – величезні гроші для левової частини населення. Тому не дивно, що в Україні від грипу, за даними експертів, вакцинованих менше ніж 1% жителів. При цьому і для планових щеплень українцям часто доводиться купувати вакцини за власний рахунок. Держава ж звично скаржиться на брак бюджетних коштів і уповає на свідомість і платоспроможність своїх громадян
Схоже, саме до свідомості звертається ще один напрямок соціальної кампанії – зображення із закликом «Будь здоровим, живи довше!», ілюстрований спортивного вигляду бабусею, котра їде з онуком на велосипедах. Оскаржувати переваги здорового способу життя нікому не спаде на думку. Особливо на тлі того, що Україна втрачає значну частину своїх громадян від серцево-судинних захворювань: за останні 25 років їх поширеність зросла втричі, вразивши третину населення країни, а рівень смертності від ССЗ – на 45%.
Запобігти ж проблемам із серцем і судинами дійсно частенько можна за допомогою правильного харчування і занять спортом. Заковика лише в тому, що для більшості жителів країни відвідування фітнес-залів та басейнів залишається заповітною мрією: хтось цілодобово працює, а комусь просто не вистачає грошей на абонемент. Безкоштовно ж займатися спортом сьогодні можна хіба що на дивом уцілілих спортивних майданчиках, часто – в тісному оточенні припаркованих машин. Велосипедних доріжок в українських містах практично немає, а біг уздовж загачених автотранспортом вулиць може принести більше проблем, ніж користі для здоров´я. Українські чиновники ж усіх рівнів продовжують справно заявляти про необхідність створення умов для фізичного розвитку громадян, але далі декларативних заяв справа не йде.
Легким знущанням може здатися і заклик з´їдати по півкіло свіжих овочів і фруктів у день, адже згідно іздослідженням, сьогодні за межею бідності опинився кожен четвертий українець. Так що при нинішніх цінах на яблука-апельсини українським громадянам, щоб виконувати побажання ВООЗ та вітчизняного Мінохоронздоров´я, залишається хіба що посилено гризти буряк і цибулю.
Таким чином, можна зробити висновок, що інформаційна кампанія, в яку в´язалася МОЗ, черговий раз підтверджує поширену думку про паралельні реальності, в яких існують чиновники і «маленькі українці». І якщо перші потирають руки в надії продемонструвати, що всіляко йдуть назустріч ініціативам ООН та ВООЗ, то другі продовжують їсти неякісну, але дешеву їжу, проводити вечори на дивані біля телевізора і боятися щеплень, як вогню. А плакати з веселими дитячими малюнками стануть черговим приводом для німого докору в бік влади, що так і не спромоглася зайнятися реальним порятунком здоров´я українців. Так що не дарма в МОЗ зазначили, описуючи цю кампанію, що українців закликатимуть «забезпечити безпеку і щастя рідних і близьких». Оскільки влада це зробити, як і раніше, не в силах.
Ольга Мацко,
“Коментарі”.