Василь Кравчук: “Мене вразив результат Партії регіонів на Хмельниччині. Мабуть, спрацював адміністративний тиск і залякування виборців”

Парламентські вибори відбулися, а у політичних штабах кипить робота — триває паралельний підрахунок голосів, моніториться прийом виборчих бюлетенів окружними виборчими комісіями.

На Хмельниччині беззаперечним переможцем стала Об’єднана опозиція, яка, за даними Всеукраїнського телевізійного екзит-пола, набирає 36 відсотків. Партія влади одержує 18 відсотків, що повністю виконує, спущені керівництву облдержадміністрації Адміністрацією Президента планові показники зі збору голосів. Фактично епіцентр боротьби змістився у мажоритарні округи, де зараз кояться дивні речі. За інформацією керівника виборчої кампанії Об’єднаної опозиції у Хмельницькій області та народного депутата “БЮТ-Батківщина” Василя Кравчука, діюча влада намагається взяти останній форпост, пропхнувши до парламенту, так званих, незалежних кандидатів. Вдалою ілюстрацією цьому є діяльність Центральної виборчої комісії, яка за ніч опрацювала неповних 20 відсотків протоколів по мажоритарних округах держави. 

Інтерв’ю записувалося по телефону о п’ятій годині ранку. Пан Кравчук висловив власне бачення подальшого союзництва між бютівцями, свободівцями та ударівцями, спробував заглянути у політичне майбутнє, опираючись на тренди, що діяли у Верховній Раді VI скликання.

Василь Кравчук під час прес-конференції. Фото Віталія Тараненка

— Влада відрядила в одномандатні округи грошовитих мішків, які комусь дали футболку, когось потішили чашкою… Однак те, що мені болить — це залучення священнослужителів до передвиборчої кампанії, яких банально купили і через них намагалися вплинути на вірян. Яскравий приклад спостерігався у 191 виборчому окрузі, де кандидат у народні депутати Віктор Бондар роздавав солідні гроші церковним отцям з визначною метою. На жаль, таким чином пересічний громадянин позбавляється власної думки щодо того чи іншого кандидата у нардепи. Водночас мені приємно, що левова частина виборців області політично свідома і зробила правильний вибір.

— На перемогу у яких мажоритарних округах регіону ще розраховує Об’єднана опозиція?

— Ще раз хочу відмітити, що подоляни не до кінця зрозуміли, наскільки вартий їхній голос на виборах. Цим, звісно, користується Партія регіонів, яка користуючись інстинктами самозбереження, проголосувала восени минулого року за змішану систему. Тому реальні шанси на перемогу залишаються у кандидата від опозиції по хмельницькій мажоритарці Олега Лукашука. Він значно випереджає найближчого конкурента Олександра Слободяна. Прикро, що у 191 виборчому окрузі бютівець Валерій Мурза недобирає невелику кількість відсотків. Схожа картина й у Славутському окрузі, де діючий міський голова, що балотується від опозиції, Василь Сидор поступається кандидату, підтриманим владою, Сергію Буряку. Це ті, люди, на яких я покладався і вірив в них.

— Як вплине на загальний результат голосування небажання ані УДАРу, ані Об’єднаної опозиції на мажоритарках Хмельниччини визначитися з кандидатурою єдиного кандидата?

— Негативно. Особливо це прослідковується в 190 і 191 виборчих округах. Кандидат від опозиції Валерій Мурза виступив із заявою про проведення опитування і той кандидат (від УДАРу або ОО), який набере меншу кількість підтримки, повинен знятися з виборів. На це ударівець Микола Гнатюк не відгукнувся. Тому Мурзі не вистачило для перемоги три тисячі голосів, які відібрав Гнатюк.

Аналогічно у Славутській мажоритарці. Представниця від УДАРу взяла голоси у місті Полонне і Полонському районі, яких не достатньо для Василя Сидора, аби обійти Сергія Буряка.

Початкова агітація від Об'єднаної опозиції на парламентських виборах. Фото Віталія Тараненка

— Василю Петровичу, Ви очікували, що опоненти, Партія регіонів набируть в області 18% за партійними списками?

— Чесно, для мене це несподіванка. Я два місяці бував у населених пунктах і містах Хмельниччини, спілкувався з людьми і не почув від них жодного слова у підтримку регіоналів. Коли побачив екзит-пол, який дав ПР 18%, був дуже вражений. Мабуть, тут спрацював адміністративний тиск, залякування виборців. У мене є свідчення, що високопосадовці від влади їздили у райони та змушували держслужбоців заповнювати заяви без дат, що було б підставою для їхнього звільнення на випадок не голосування за ПР.

— Політологи та експерти сьогодні говорять про електоральне диво партії “Свобода”. За різними оцінками екзит-полів, вона набрала 11-12%, коли ще за день до голосування більшість аналітиків не вірила у проходження націоналістів до Верховної Ради. Чим можете пояснити такий феномен?

— Щиро радію результатам “Свободи”. Тішить, що в Україні не перевилися справжні патріоти, котрі повірили свободівцям, що вони зможуть зберегти незалежність України, національні ідеї, традиції тощо. На прохід до парламенту “Свободи” вплинули об’єктивні фактории. По-перше, це національно-патріотичні ідеї. По-друге, злочинний закон про мови, ухвалений регіоналами. Також не виключаю, що на збільшення відсотка голосів свободівців вплинуло союзництво з Об’єднаною опозицією. Між нами підписані спільні домовленості про співпрацю у новій Раді. У ході виборчої кампанії ми агітували за “Свободу”, “Свобода” агітувала за Об’єднану опозицію.

— Перші спільні кроки Об’єднаної опозиції та “Свободи після приходу до Верховної Ради.

— Насамперед до нашої коаліції залучимо партію Віталія Кличка УДАР, щоб мати більшість у парламенті. А далі, відповідно до пунктів програми, — скасування злочинних законів Партії регіонів.

— Одразу після оприлюднення перших екзит-полів лідер УДАРу Віталій Кличко заявив про побоювання радикалізму з боку “Свободи. “З деякими речами, які пахнуть правим радикалізмом, погодитися важко. Радикальні настрої підтримувати ми не будемо”, сказав політик-боксер. Як вважаєте, Кличко готовий до співпраці в трикутнику: УДАР-ОО-“Свобода?

На партійному з'їзді. Фото Віталія Тараненка

— Судячи з послідовних заяв Кличка, то для нього головним залишається авторитет. Він сказав, що ніколи не буде в коаліції з Партією регіонів і налаштований на демократичний розвиток держави. Я на 99,9% впевнений, що УДАР блокуватиметься з нами.

— А ось неприємно вразила партія Наталії Королевської “УкраїнаВперед”, яка набрала трішки більше одного відсотка. У попередній Раді вона була Вашою соратницею. На Вашу думку, чому один із дорого вартісних проектів не прийшов до парламенту?

— Пояснення одне — зрадники вони й в Африці зрадники. Дякуючи Богу, виборці зрозуміли, що ця людина (Королевська — авт.), свого часу, пристосувалася до Юлії Тимошенко, а потім її зрадила. Королевська морально не мала права перемогти.

Теги: , ,
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Тараненко

Віталій Тараненко

Журналіст сайту "Незалежний громадський портал".

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.