Габінет. “Зелені” починають і…

10 жовтня президент Володимир Зеленський провів великий пресмарафон, під час якого журналісти поставили запитання щодо потенційного кандидата на посаду голови Хмельницької облдержадміністрації. У відповідь гарант сильно зітхнув і розвів руками.

Мені приносять одну-дві людини на область, які хочуть бути губернаторами. (Однак більше авт.) ніхто не хоче, ніхто не може. Знаєте, які приходять люди? От каже (один кандидат авт.), гаразд, мала зарплата, але ж можу заробляти, як можу. З такими людьми я навіть не хочу розмовляти. Тому губернатори це моя проблема. До речі, на Хмельницьку область мені показали лише дві кандидатури… І як тільки починаю розглядати одну з кандидатур, одразу ллється стільки бруду у ЗМІ. Тому що, “клани” борються,  — наголосив глава держави.

За даними поінформованих джерел “Незалежного громадського порталу”, на той момент Зеленський визначався між неофіційним керівником виборчого штабу партії  “Слуга народу” у Хмельницькій області і діючим членом виконавчого комітету Хмельницької міськради Сергієм Мандзієм і тимчасово виконуючим обов’язки голови Хмельницької ОДА Сергієм Ткачуком. Через два дні після пресмарафону столичний сайт за підтримки інших електронних ЗМІ розігнали гарячу інформацію під назвою Хмельницьку область очолить транспортний монополіст і соратник Порошенка”. У такий спосіб було збито пана Мандзія. Кілька тижнів перед цим схожий медійний стрес пережив його конкурент, пан Ткачук.

Крім двох сіяних фаворитів, Офіс президента розглядав й інші кандидатури. Однак їм не судилося пройти зелене сито через ряд обєктивних речей: комусь завадив неоднозначний політичний бекграунд, а хтось просто не вписувався до молодої амбітної команди, котра у турборежимі гартується великій політиці.

І ось 28 жовтня Кабінет міністрів на виїзному засіданні у Маріуполі ухвалив доленосне рішення погодив призначення Габінета Дмитра Анатолійовича на посаду голови Хмельницької ОДА. Завершальне слово у цьому призначенні за президентом, який і підпише відповідний указ.

Для регіонального політикуму Габінет є малоневідомим, більшість чиновників чи не вперше почули його прізвище. Без пяти хвилин керівник області офіційно рахується помічником-консультантом на громадських засадах нардепа від партії “Слуга народу” Миколи Стефанчука — молодого політика, який на останніх парламентських виборах обрався у 187 виборчому окрузі з центром у Хмельницькому.

Кандидатура Габінета буквально обговорювалася два дні. Фактично це символічний подарунок президента Володимира Зеленського на день народження ідеологу партії “Слуга народу” і теперішнього першого заступника голови Верховної Ради Руслана Стефанчука (іменини якого 29 жовтня авт.), старшого брата Миколи Стефанчука, ділиться інсайдерськими даними поінформоване джерело НГП.

У підтвердження своїх слів співрозмовник видав цікаву інформацію: пана Габінета готували на помічника заступника голови парламенту, він навіть уже пройшов спецперевірку. Але в останній момент його пустили на підвищення.

Незалежний громадський портал розбирався, що все ж таки відомо про темну конячку Дмитра Габінета на Хмельниччині, хто готовий ввійти в його команду і який йому відведений випробувальний термін.

Фото з “Фейсбуку” Дмитра Габінета

Альма-матер і ректорське крісло розбрату

Біографія пана Габінета досить тісно пов’язана з комунальним закладом обласної ради “Хмельницький інститут регіонального управління та права”, а тепер — університетом управління та права імені Леоніда Юзькова. Зокрема, тут він здобув вищу освіту на почату нульових років і доріс до заступника декана юридичного факультету.

— Я пам’ятаю Дмитра ще студентом, коли він входив до керівництва студради. Закінчив вищий навчальний заклад з “червоним” дипломом і за моєю порадою вступив до інституту законодавства Верховної Ради, де успішно захистив дисертацію під керівництвом Олександра Копиленка (нинішній нардеп від “Слуги народу” — авт.), — пригадав депутат обласної ради і колишній ректор інституту регіонального управління та права Віталій Олуйко.

За його словами, у 2014 році Габінет разом “з прогресивними викладачами ХУУПу” пішли в опозицію до діючого керівника вишу Олега Омельчука. Це відбувалося напередодні виборів ректора. До речі, дещо раніше “рух опору” у комунальному закладі в публічну площину перевів колишній перший проректор, член-кореспондент Національної академії правових наук України, а нині “слуга народу” Руслан Стефанчук.

Джерело НГП у Хмельницькому університету управління та права підтвердило, що Габінет публічно критикував діяльність Омельчука на посаді ректора та підтримував його прямого конкурента, проректора з міжнародних зв’язків Хмельницького національного університету Миколу Йохну. Однак після поразки на виборах ректора кандидата “від опозиції” у вересні 2015 року Габінет написав заяву на звільнення з ХУУПу.

Віталій Олуйко. Фото з ФБ політика

Далі, як розповів Олуйко, молодий науковець виграв грант на навчання у Польщі. Згодом йому запропонували посаду викладача у люблінському Університеті Марії Кюрі-Склодовської. На сьогодні він є директором Хмельницького інформаційно-консультаційного центру UMCS, який допомагає у питаннях вступу та навчання в польський навчальний заклад. Також викладає у Хмельницькому кооперативному торговельно-економічному інституті.

До речі, на сайті Хмельницької ОДА зберіглося повідомлення за 2017 рік, коли гуманітарний заступник голови облдержадміністрації Валерій Олійник приймав делегацію люблінського Університету. Серед них був і Дмитро Габінет, який тоді наголошував на зміцненні добросусідських стосунків між народами України та Польщі.

Фото з “Фейсбуку” Дмитра Габінета

— За останніх п’ять років Хмельницька область мала сім голів облдержадміністрації або виконувачів обов’язків (в.о. голови Олександр Симчишин, Василь Процюк, Володимир Кальніченко; голови Леонід Прус, Михайло Загородний, Олександр Корнійчук і Вадим Лозовий — авт.). З розуму можна з’їхати! Якби стільки керівників очолювали одне мале чи середнє підприємство, то на ньому каменя на камені не залишилося б. Я вважаю, що Дмитро Габінет уособлює нову категорію державників, він інтелігентний, освічений, культурний і порядний. Йому, як нікому, необхідно допомогти. За ним не стоять ані олігархи, ані удільні князьки місцевого розливу. Водночас Дмитру Габінету, напевно, судилося очолити (у разі його призначення), я її називаю, похоронну команду. Себто цей склад обласної держадміністрації повинен поховати державну адміністрацію як інституцію і здійснити плавний перехід на новий тип влади. Згідно із задумами представників центральної влади, з наступного року після внесення відповідних змін до Конституції, Хмельницька область буде поділена на три префектури: Хмельницьку, Кам’янець-Подільську і Шепетівську (Між іншим, нині керівництво Хмельницької ОДА на виконання постанови Кабміну видало розпорядження про скорочення на половину апарату усіх райдержадміністрацій з 1 січня 2020 року — авт.), — сказав депутат Олуйко.

Плоди революції

Паралельно із науковою роботою Габінет намагався закріпитися у постреволюційній громадській раді при Хмельницькій ОДА. Для цього у травні 2014 року він разом із двома хмельничанами Наталією Тітовою (разом  працювали у ХУУПі — авт.) і Федорем Вівчурком, а також мешканцем селища Богданівці Хмельницького району Сергієм Ткачуком створили громадську організацію  “Форпост народовладдя”. І на початку 2015 року разом із 80 іншими ГО потрапили до нової громадської ради, склад якої затвердив тодішній перший заступник голови ОДА Олександр Симчишин.

— У 2015 році, коли завершився набір до нового складу громадської ради при облдержадміністрації, іменем Революції гідності було ухвалено рішення — допустити до участі в установчих зборах громадської ради, а також включити до її складу всі ГО, які створені після подій на Євромайдані (це йшло в розріз з урядовою постановою, яка містила чіткі вимоги до прийому документів від інститутів громадянського суспільства — авт.). Зважаючи, що організація “Форпост народовладдя” з’явилася у травні 2014 року, її представник вільно потрапив до громадської ради. На той час це був Дмитро Габінет, — зазначив член тодішньої громадської ради від ГО “Підприємці Поділля” Алім Міщук.

Інший впливовий у той період член громадської ради при ОДА доповнив: багато організацій на кшталт “Форпост народовладдя” створювалися з єдиною метою — наблизитися до влади. Ті ГО, яким не вдавалося пролобіювати певні питання, самоусувалися від активної роботи в громадській раді.

У розмові з НГП близька людина до ГО Габінета зазначила, що організація, закріпившись у громадській раді, мала амбітні плани — замахнутися на участь у місцевих виборах 2015 року, які були призначені на осінь. Однак цього не вдалося реалізувати через різні причини, у тому числі й кадрові.

— Тоді Габінет нічим особливим не запам’ятася, часом пропонував якісь юридичні коментарі під час роботи громадської ради. Нині ж він, отримавши таку високу посаду, фактично опиниться між трьома хазяїнами: нардепом Сергієм Лабазюком, партією “Слуга народу” і Віталієм Олуйком. Я не кажу, що це добре чи погано, просто констатую факти. На мою думку, матимемо такого собі “Пруса №2” (прізвище колишнього голови ОДА, яким свого часу управляли сторонні, але впливові особи — авт.), який в ухваленні рішень залежатиме від згаданих вище груп впливу, — припустив один з відомих громадських діячів області того часу.

Політичні звязки

Народний депутат кількох скликань від 188 округу Сергій Лабазюк розповів НГП, що з 2012 року залучав Дмитра Габінета до виборчих кампаній як фахового юриста. Востаннє Дмитро Анатолійович засвітився офіційним спостерігачем від громадської організації “Завжди поруч! За Хмельниччину” у 188 окрузі на цьогорічних позачергових виборах до Верховної Ради. Організацію очолює дружина політика Віолета Лабазюк.

— Як юрист, Дмитро досить висококваліфікований. Також він є високоморальною людиною з власними принципами. Те, що він має певні взаємини зі мною чи Стефанчуками, це для нього є плюсом. І якщо йому вистачить мудрості з іншими бути рівновіддаленим, при цьому ще й співпрацювати, від цього тільки виграє Хмельниччина, — вважає мажоритарник.

Фото з “Фейсбуку” Сергія Лабазюка

При цьому політик визнав, що фактичні повноваження голови ОДА  нині є розмитими, він не має впливу на силові органи. Аналогічні відносини з Хмельницькою обласною радою та її депутатським корпусом.

На уточнююче запитання, чи пропонуватиме новому голові ОДА кандидатури на посади голів РДА, які входять до 188 округу, Сергій Лабазюк підтвердив такі наміри і тут же додав — остаточне слово залишатиметься за Габінетом.

— Оскільки я зацікавлений, як і раніше, працювати на результат, тому рекомендуватиму голові ОДА кандидатів на посади керівників Хмельницької і Волочиської райдержадміністрацій. Останнє слово, безумовно, буде за головою облдержадміністрації і президентом, — резюмував обранець.

Крім зв’язків з Лабазюком, у Габінета прослідковувалися політичні відносини з колись популярним проектом Сергія Тігіпка “Сильна Україна”. За даними ЦВК, на позачергових виборах до парламенту у 2014 році він виступав уповноваженою особою цієї політсили на 187 виборчому окрузі. У коментарі НГП депутат Олуйко, який тоді очолював виборчий штаб “Сильної України” на Хмельниччині, наголосив, що саме він запрошував Габінета.

— Габінет не був членом партії “Сильна Україна”, але залучався на контрактній основі для надання юридичного супроводу цієї політичної сили під час виборчих кампаній до парламенту та місцевих рад. І він якісно виконував свою роботу, — вважає політик.

Чи буде 100 днів?

Опитані “Незалежним громадським порталом” особи, котрі обізнані з місцевими політичними розкладами, сходяться в єдиному: дуже важливо, кого приведе із собою Дмитро Габінет у владні коридори. Адже, окрім поточного потоку паперів і документів, новому голові доведеться вибудовувати мости з “чужою” обласною радою, яка, до прикладу, нещодавно забракувала президентську “формулу Штайнмаєра”. Щоправда, у цій раді є не лише поодинокі обранці, а й ціла фракція, які просигналізували свою готовність до можливого діалогу із “зеленою” владою.

У коментарі НГП голова комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності, депутат від “Слуги народу” і виходець з Хмельниччини Денис Монастирський наголосив, що центральна влада чекатиме від нового голови ОДА швидких дій, а також оперативних вирішень питань, у тому числі пов’язаних з опалювальним сезоном. Водночас парламентар не відкидає швидкої заміни голови ОДА, якщо Габінет не зарекомендує себе протягом 100 днів з часу призначення на цій посаді.

Фото з “Фейсбуку” Дениса Монастирського

— Я посилаюся на досвід Київської області, де керівник пропрацював майже три місяці і  був звільнений. (20 жовтня голова Київської ОДА Михайло Бно-Айріян написав заяву на ім’я президента Володимира Зеленського з проханням підтримати його відставку. Чиновник йде з посади через всього 100 днів після призначення на тлі критики з боку частини правлячої партії — авт.). Якщо ближчим часом відбудеться призначення Габінета на посаду голови облдержадміністрації, то він матиме час умовно до кінця лютого 2020 року, аби проявити себе менеджером і комунікатором, людиною, яка здатна вирішувати поточні проблеми тим ресурсом, що він має. Що стосується його команди, то це повинні бути люди, з якими йому комфортно працюватиметься і на призначення яких він самостійно впливатиме. На мою ж думку, Дмитро є чесною людиною і гостро реагує на підкилимні ігри, — заявив Монастирський.

Віталій Тараненко.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Тараненко

Віталій Тараненко

Журналіст сайту "Незалежний громадський портал".

Коментарів: 7

  1. Настільки порядний, що числиться на роботі і бере зарплату в торгово-економічному інституті (колишній кооперативний технікум, який очолює соратниця Гереги Людмила Коваль), але ані студенти, ані викладачі такого викладача інституту не знають і в очі не бачили…

  2. Настільки популярна і відома особистість, що й коментарів нема ?

  3. У статті НЕПРАВИЛЬНО ЗАПИСАНО ПОСАДУ Сергія Ткачука “тимчасово виконувач обов’язків голови Хмельницької ОДА” ПРАВИЛЬНА ПОСАДА БУЛА І Є “тимчасово виконуючий обов’язки заступника голови Хмельницької ОДА”. Прочитайте на сайті Хмельницької ОДА біографію Сергія Ткачука і переконаєтесь

  4. Ну що ж дай Бог, а відносно того, що Габінет буде”Прусом”, ой у когось в носі засвербить. І чи буде він танцювати з Лобзіком та Олуйком, послухає, прислухається, а вчинить по свому переконаний мудро. Знаю його добре.

  5. Після словосполучення “доленосне рішення” можна не читати))))

  6. Насторожує утворення трьох префектур – Хмельницької,
    Шепетівської та Кам’янець Подільської.Щось нове в нашому житті.
    Щодо Габінета ,видно що він людина має освіту,але знову ж таки НЕ державного зразка…Як він зможе навести лад у “гадючнику” Хмельниччини буде видно .

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.