Справа “активістів” Хабаля і Кутея: від вимагання хабара — до хуліганства

5 лютого 2019 року до Хмельницького міськрайонного суду надійшло клопотання прокуратури Хмельницької області. У цьому документі прокурор стверджував: з кінця листопада 2018 року двоє підозрюваних Михайло Хабаль і Артур Кутей ігнорують виклики правоохоронців, чим порушують обов’язки, передбачені ч.7 ст. 42 КПК України і, як наслідок, перешкоджають прокурору висунути обвинувачення шляхом вручення обвинувального акту. Тому облпрокуратура наполягала застосувати до двох чоловіків примусову доставку.

Водночас слідчий суддя Олександр Сарбей вчинив по-іншому, відмовивши прокурору у застосуванні приводу Хабаля і Кутея. На думку служителя Феміди, долучені до клопотання фіскальні чеки та описи вкладення до листа не містять жодних даних про належне підтвердження отримання підозрюваними та їхніми захисниками повідомлень про прибуття до прокуратури Хмельницької області для отримання обвинувального акту.   

Гучне затримання

На початку вересня 2017 року офіційно непрацюючого хмельничанина Михайла Хабаля і охоронця красилівської пекарні “Домашній хліб” Артура Кутея викрили на одержанні хабара в одному з кафе у центрі Хмельницького. Для цього силовики організували цілу спецоперацію.

За інформацією прес-служби обласної прокуратури, правоохоронці задокументували факт вимагання в посадовців двох будівельних підприємств обласного центру 10 тисяч доларів. Кошти вимагались членами однієї з громадських організації за нестворення перешкод в господарській діяльності при здійсненні будівництва багатоквартирного будинку шляхом проведення різноманітних протестних акцій та ініціювання письмових звернень до контролюючих та правоохоронних органів щодо можливих порушень законодавства.

За цим фактом Головне управління Національної поліції в області відкрило карну справу за ч.2 ст.189 (вимагання, вчинене за попередньою змовою групою осіб) Кримінального кодексу України.

Після затримання суд узяв під варту Хабаля і Кутея з альтернативою внесення грошової застави у розмірі 400 тис. грн кожному.

— Я не був 1 вересня, коли Хабаль викликав поліцію (до забудовників — авт.). Щодо мене, то я ніколи не викликаю поліцію. Таким чином, я не міг фізично домовлятися про якісь гроші. Також, за моєю інформацією, представниця фірми “Базис”, яка давала покази, взагалі не має стосунку до цього підприємства… Розумієте, що провокували Хабаля. Їм був потрібен не я, а Хабаль, — такими були перші зізнання у суді Артура Кутея.

Реакція Хабаля на події, що з ними сталися, виглядала надто холоднокровною.

— Якщо комусь цікаво за що мене закрили, то прочитайте хоча б матеріали провадження… Вітер історії змите нанесене на мій імідж сміття, — написав він у “Фейсбуці”.

Досі загадкою залишається той факт, чому силовики приписали двох підозрюваних до членів громадської організації “Хмельниччина. Самооборона і контроль”. Будь-якого офіційного підтвердження щодо приналежності цих осіб до названої ГО тоді і нині не вдалося отримати.

Поневіряння у судах

Своє “досудове розслідування” взявся проводити один із підозрюваних “активістів”. Спочатку він пробував через суд скасувати оголошення йому підозри у “хабарній” справі, але безуспішно. Потім скаржився на незаконні дії правоохоронців, котрі вели досудове розслідування. А далі через суди почав вимагати допиту у якості свідків начальника управління СБУ в Хмельницькій області і його заступника, начальника відділу прокуратури Хмельницької області, прокурора відділу прокуратури Хмельницької області і навіть діда Піхто.

До речі, цікаві аргументи виклав заявник, чому необхідно допитати в якості свідка прокурора відділу прокуратури Хмельницької області Якушка. Мовляв, існує загроза впливу на вказаного свідка з боку зацікавлених осіб з метою схилення його до відмови або надання завідомо неправдивих показань. Також повідомив підозрюваний, що є інформація про те, що Якушко має намір виїхати в зону проведення АТО, бо хоче підписати контракт на 10 років.

У більшості випадках суди, у тому числі апеляційний і Верховний суд, відмовляли у задоволенні скарг підозрюваного у “хабарній” справі.

Феміда на боці активістів?

25 січня 2018 року обвинувальний акт щодо Михайла Хабаля і Артура Кутея після авторозподілу надійшов на розгляд судді Хмельницького міськрайонного суду Андрію Місінкевичу. Як виявилося, крім статті “вимагання” (ч.2 ст.189 ККУ), з’явилося хуліганство (ч. 1 ст. 296 ККУ), за яке судять лише Хабаля.

Мова йде про події листопада 2015 року. Суддя Апеляційного суду Хмельницької області Сергій Бережний розглядав апеляційну скаргу Хабаля, яка стосувалася бездіяльності Генерального прокурора у  неприйнятті процесуального рішення щодо письмового повідомлення про підозру депутату Верховної Ради.

За даними слідства, під час розгляду скарги Хабаль “грубо порушував громадський порядок, що супроводжувалось особливою зухвалістю та винятковим цинізмом, вчинив ряд дій, наслідком чого стало, те що судовий розгляд у кримінальному провадженні під головуванням судді Бережного С.Д. завершився о 14 год. 49 хв. і наступні заплановані судові засідання розпочались із запізненням”.

Але повернімося до перепитій у Хмельницькому міськрайонному суді. Суддя Місінкевич 7 червня виніс ухвалу повернути прокуратурі обвинувальний акт стосовно Хабаля і Кутея. Він вказав правоохоронцям на відсутність важливих деталей.

Зокрема, з формулювання обвинувачення незрозуміло, коли саме і хто саме Хабаль чи Кутей викликали працівників поліції; вони були в групі чи окремо; яка кількість даних викликів; яким чином ці виклики призвели до перешкод у діяльності підприємства або створили перешкоди в забудові об’єктів і чим ці виклики порушили права та законні інтереси юридичної особи.

Крім цього, слідчий в обвинувальному акті та у формулюванні обвинувачення не зазначив саме, в чому проявилось вимагання в діях саме обох чоловіків, чи були вони вчинені саме окремо або разом Хабалем чи Кутеєм або разом; слідчим не розмежовано та не зазначено, хто конкретно висував вимоги і які саме і в чому вони проявились, які дії чи вимоги призвели до обмеження прав потерпілого.

Також у правовій кваліфікації вказано про наявність погроз, проте в обвинувальному акті відсутнє будь-яке описання чи послання на погрози, висунення ти оголошення таких погроз з боку обвинувачених.

Ще забуло слідство викласти повні анкетні відомості потерпілої сторони — у нашому випадку це Колективно ремнонтно-будівельне підприємство «Базис». При цьому в обвинувальному акті не конкретизовано юридичну адресу цього підприємства, розрахунковий рахунок, ідентифікаційний код, дату і місце його державної реєстрації.

“Встановлення та формулювання об’єктивної сторони злочину та правова кваліфікація злочинів, передбачених ч. 1 ст. 296 та ч. 2 ст. 189 КК України в даному випадку є обов’язковим, адже впливає на кваліфікацію дій винного, наявність складу злочину. На підставі викладеного, органи досудового розслідування не встановили і в обвинувальному акті цього не вказали. За таких обставин пред’явлене обвинувачення Хабалю і Кутею є не конкретним”, — сказано в ухвалі суду.

Окремо суд перевірив оцінку викладеним хуліганським діям Хабаля. І дійшов висновків, що в обвинувальному акті не вказано, чи була зупинена роботу всього Апеляційного суду Хмельницької області, чи конкретної колегії. Також відсутні будь-які відомості про наявність запланованих в подальшому у членів колегії будь-яких судових засідань і не вказано, розгляд яких саме судових засідань Апеляційного суду розпочався із запізненням саме від дії Хабаля.

“Отже, обвинуваченому ставиться у вину його дії, які тривали 29 хвилин та причинний зв’язок із його діями, що призвели до запізнення запланованих судових засідань в Апеляційному суді”, — сказано в ухвалі суду.

Колегія Тернопільського апеляційного суду 25 жовтня підтвердила законність ухвали хмельницького суду у справі Хабаля-Кутея. І додала, що зміст пред’явленого особі обвинувачення має не лише відповідати закону про кримінальну відповідальність, але і забезпечувати реалізацію її права і точно знати, в чому її обвинувачують.

Віталій Тараненко.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Тараненко

Віталій Тараненко

Журналіст сайту "Незалежний громадський портал".

Коментарів: 18

 1. В правовій країні такі виродки як Кутей і Хабаль. Давно сиділи би. Немає влади, немає порядку. Всі думають тільки за власну кишеню!

  • виродок-це ваш статус від народження, можливо що й жертва аборту пяних лікарів

 2. В нашей стране порядок будет , когда власть перестанет фабриковать дела , прикрывая свои грязные делишки!!!

  А кто должен сидеть не вам рассуждать, половина в тюрмах не винновных сидят!

 3. Варто памятати всім, що інформаційна дискредитація Хабаля завершиться рішеннями суду про стягнення моральної і майнової шкоди з винних, оскільки в цивілізованій державі правоохоронні органи не можуть кльопати під замовлення прокурорів справи, рівно як і будуть знесені всі будинки по вул.Подільська 10/1 як самобуди і в подальшому ніколи нікому не прийде в голову безпідставно звинувачувати людей в тяжких злочинах, бо це злочин важчий, ніж надумав собі заступник ВБКОЗ СБУ в Хмельницькій області Мельник…час збирати камінння прийшов

 4. А я мені здається, якби на підприємстві все було законно та по правилах – ніхто б до них і не підкопався б) можливо їх перевірити було б доцільніше…

 5. З текстів судових рішень випливає, що прокурори не кваліфіковані, як і їхній головний патрон. Який жаль, що ці порохоботи маючи велику бюджетну зарплати такі бездарні !

 6. Хабаль – ще та сволота…. у буцігарню його…

 7. Невже хтось дійсно сумнівається що справа сфабрикована від початку і до кінця? Моє особисте віношення до Хабаля як до людини – на 100% негативне, його мабудь лікувати треба. Але, давайте бути об’єтивними: у цьому випадку їх тупо підставили. Якими би ці двоє не були, але ті хто вчиняє такі підстави ще гірші від них. 10 тон баксів за таку послугу…клоун Юра пркурорський та вся його свита

 8. Прокурори на протязі 14 років сприяють скочелясам створивши угрупування зловживати в місті будуючи без необхідних дозволів, на землях які не відповідають вимогам для забудови, без необхідної проектної документації, маса скарг, порушених кримінальних проваджень, викрадено і спальна меблева фабрика, розкрадення піску в кар’єрах, порушення трудового законодавства, іщо?

 9. Хочу вказати, що недолугі кримінальні справи- це результат реформ поліції, а не фальсифікування справ… і самі покидьки аля Хабаль- такі ж викидні реовлюції гідності як і сучасна поліція…і прокуратура … хай пауки їдять один одного…САЛА УКРАЇНІ…

 10. який Кутей нахер “активіст”? Та той ще рекетир, ще з 85-го! Я ще в спортзалі в 73-му спарингував з ним, а в кінці 90-х – закривав!

 11. Ото ж бо бандити стали активістами…і кажуть про заказуху.. та кожен другий ЗЕК ні в чмоу не винен…. не вбавав…. не крав, .. менти підставили… прокуратура погана….

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.