Без перевізників і маршруток: чому перевезення хмельничан стали нецікавими?

Майже рік тому коридори Хмельницької міської ради нагадували переповнений салон маршрутки з пасажирами: різними групами тіснилися дужі чоловіки, яких хвилювали результати конкурсу з пасажирських перевезень. Левову частину з них складали хмельницькі приватні перевізники, котрі демонстративно показували свій норов одеському претенденту, що мав неабияке бажання зайти на “чужу територію”. Прогнозовано, що тоді ТОВ “Північ Транс” (Одеса), навряд чи могло розраховувати бодай на виграний середній маршрут. Однак сам факт засвідчив: пасажирські перевезення у Хмельницькому цікавлять приватників і вони були готові буквально перегризати горлянку “чужаку”.

У листопаді 2018 року ситуація змінилася з точністю до навпаки. На 13 конкурсів (18 маршрутів) подалося аж троє перевізників. При цьому цих учасників цікавили 8 із 18 маршрутів. Парадокс, але місцева влада зіткнулася з суттєвими труднощами, які до введення єдиного електронного квитка (у кращому випадку, він запрацює восени 2019 року лише у комунальному транспорті — авт.), можуть мати невідворотні наслідки.

Електротранс vs ФОП Мішин: боротьби не вийшло

Минулоріч ця пара учасників не на жарт боролася за маршрути №51 і 52 Катіон-Ракове, які йшли одним лотом. Тоді комунальники перемогли приватного перевізника за рахунок бальної системи (кількість працюючих робітників у “Хмельницькелектротрансу” значно переважала).

Нині ж влада вирішила розбити ці маршрути на два окремих. Таким чином, 51-й маршрут виборов ФОП Олександр Мішин, який раніше забезпечував на ньому перевезення великогабаритними автобусами. З ним буде укладено угоду на 5 років.

Маршрут №52 Катіон-Ракове відійшов комунальному перевізнику. З ним підпишуть угоду на 1 рік, оскільки він не до кінця витримав умови конкурсу (немає транспортного засобу для перевезення людей з обмеженими фізичними можливостями).

У коментарі НГП директор КП “Хмельницькелектротранс” Віктор Паламарчук зазначив, що не подавав документи на маршрут №51 через те, що той сильно переплітається з тролейбусними №№ 7 і 7а. На уточнююче запитання, чи збитковий цей маршрут, він відповів:

“Якби усі пасажири платили за проїзд (адже комунальне підприємство перевозить багато пільгових категорій громадян), то підприємство мало б хороший економічний результат”, — вважає Паламарчук.

Водночас пан Мішин заявив, що до Нового року нагаматиметься втримати чотири маршрути №№ 12У,21, 22, 51. Щоправда, каже, що 22-й наразі збитковий і його треба закривати.

“Так склалося, що автобуси на 22-ому маршруті їздять повними зранку і ввечері, а сам маршрут нерентабельний”, — зауважив перевізник. І додав, що влада повинна переглянути тарифи на проїзд у громадському транспорті.

Крім того, без боротьби КП “Хмельницькелектротранс”стало переможцем на маршруті №2 Вул. Північна-Ракове. За словами голови конкурсної комісії і заступника мера Андрія Бондаренка, на цьому маршруті їздитимуть великогабаритні автобуси.

Лоти фірми члена виконкому та інші нецікаві маршрути

Один з найбільших перевізників Хмельницького — ТОВ “Рембуд-транс” — також не виявив ентузіазму добрати конкурсні маршрути. Як зазначив директор підприємства Петро Кузьмін, протягом року з його фірми звільнилося понад 200 працівників із 50 транспортними засобами. Тому цього разу ставку зробили на маршрути №№ 23 Катіон-Книжківці, 50 Вул. Волочиська-Вул.Заводська, 27 Озерна-Ружична, 55 Лезневе-Ракове, 47 Перший парковий-Катіон. Відповідно, конкурсна комісія, за відсутності інших учасників на ці лоти, обрала переможцем фірму діючого члена виконкому.

Що прикметно: чи не вперше ТОВ “Рембуд-транс” подало на конкурс транспортні засоби, серед яких не було переобладнаних. У попередні рази ця умова була ключовою, на підставі якої комісія “бракувала” учасників.

Цього разу нецікавими для перевізників виявилися 10 маршрутів: №8 Озерна-Ракове (маршрут з’явився наприкінці 2017 року), №9 Вул. Староміська-Лезневе-2, №15 Залізничний вокзал-Речовий ринок, №17 Речовий ринок-ринок Дубове, №18 Вул. Верейського-Ракове, №19 Ракове-Озерна, №20 Катіон-Лезневе, №28 Північна-Лезневе, №32 Ракове-Автостанція №1, №43 Керамзитовий завод-Лезневе.

“Навіть колись хороший 28-й маршрут, сьогодні є збитковим. А все через невідповідність тарифу пасажирських перевезень. Якщо нічого не зміниться, то наступний конкурс може бути більш провальнішим. Ви ж подивіться: на початку вересня солярка коштувала 26 грн/л, нині — 32 грн/л”. На мою думку, тариф 7 гривень дасть перевізникам втриматися”, — ділиться думками з НГП один із перевізників, котрий не подавав документи на конкурс.

Разом з тим, складається враження, що міській владі зручніше проводити через виконком тимчасових перевізників, укладаючи та переукладаючи з ними тримісячні договори, аніж стабільно налагодити міські перевезення. Наприклад, як іще можна пояснити метаморфози, що протягом року відбуваються з маршрутами №№ 15 Залізничний вокзал – Речовий ринок, 17 Речовий ринок-ринок Дубове?

Це старі-нові маршрути, які на початку року включили до нової транспортної мережі. І ось, приміром, 15-й маршрут успішно накатують двоє ФОПів Іван Ямковий і Василь Вовк, але їхні заявки чомусь відсутні на конкурсі з перевезення. Або 17-й маршрут, який тимчасово обслуговує ТОВ “Хмельницьке таксі”, але також не подалося на конкурс.

Після дискусійних моментів заступник мера Андрій Бондаренко зробив два висновки. По-перше, на міські перевезення негативно впливає безконтрольний ріст на пальне. По-друге, масова міграція водіїв за межі країни.

Відповідно, це позначилося на кількості транспортних засобах: щоденно у Хмельницькому на лінію виїжджає 270-278 маршруток і автобусів (мінус 70 одиниць до початку року) і 72 тролейбуси (при потребі 94 одиниці).

Десять маршрутів, на які цього разу не заявилося учасників, міська влада оформить на тимчасових перевізників до нового конкурсу.

Віталій Тараненко.

Усі фото автора.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Тараненко

Віталій Тараненко

Журналіст сайту "Незалежний громадський портал".

Коментарів: 4

  1. Посилайте бариг подалі і швидше виводьте муніципальні автобуси.

  2. Це все робиться, аби підняти тарифи !!!

  3. Перевізники з міської влади роблять хлопчиків на побігеньках! Практично нинішній конкурс не що інше, як демонстрація неспроможності нинішнього керівництва міста впоратися з проблемою пасажирських перевезень. Ця галузь у нинішньому виконанні просто себе вичерпала, а тому усіх учасників потрібно гнати з цього конкурсу, або притягати до кримінальної відповідальності за змову! Бо це не що інше як гра хлопчиків у владу, а їм вже відкрито під ніс підносять дулю. Далі буде гірше.

  4. Вигідний цей безлад лише міській владі! А меру від цего тільки в кишеню все більше перепадає!

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.