Перевезення по-хмельницьки: переобладнані спрінтери, заїжджий “гастролер” і тролейбусник на “лазопазиках”

— Якщо я не запрошую в гості, то Ви не прийдете. А якщо ж прийдете, то я вижену, — так коротко місцевий перевізник Петро Стецюк намагався пояснити представнику одеської ПАТ “Північ Транс” Георгію Пилипчуку, чому його фірму не хочуть бачити на ринку пасажирських перевезень Хмельницького.

— Насильно милим не будеш, навіть через суди, — доступно-популярно продовжував гнути свою лінію пан Стецюк перед уповноваженим “Північ Трансу”.

Цей діалог був частинкою довготривалої конкурсної кампанії з пасажирських перевезень, яку організувала і провела Хмельницька міська рада в особі конкурсного комітету. Конкурс став першим суттєвим тестом особисто для мера Олександра Симчишина, який ще з часів останніх мерських виборів обіцяв пересадити хмельничан зі звичних маршрутних таксі на великогабаритний транспорт.

Натомість, як сказав НГП один із перевізників-конкурсантів, нинішня транспортна мережа Хмельницького бажає удосконалення. І зважаючи на результати конкурсних перевезень від 28 листопада, є всі підстави говорити, що гегемонія пасажирських мікроавтобусів нікуди не зникне.

Влада лишень змусила перевізників прибрати з ліній автобуси, які переобладнані з вантажних транспортних засобів. Цим формально було виконано статтю 45 закону про автомобільний транспорт.

Заїзд члена виконкому

ТОВ “Рембуд-транс” прийнято вважати одним з найбільших хмельницьких перевізників. З 2012 року підприємство накатало понад 20 міських маршрутах, взявщи також обслуговувати маршрути місцевого ПМП “Купава”, якого суди позбавили ліцензії. До жовтня 2015 року організація була записана на екс-кандидата в мери і теперішнього члена виконкому Сергія Мандзія, який її переписав на свого колишнього директора.

На новий конкурс “рембудтрансівці” приїхали з рекламним роликом та кількома десятками переобладнаними маршрутками. Якщо відеосюжет члени конкурсного комітету ковтнули спокійно, то з відповідністю транспортних одиниць вимогам конкурсу виникли питання. Першим їх порушив заступник керівника управління транспорту і зв’язку Сергій Шепурев. Він звернув увагу, що на маршрути №№ 1 (Автостанція №1- вул. Малиницька) і 36 (Книжківці – Катіон) підприємство подало 8 мікроавтобусів, які переобладнані з вантажних транспортних засобів. Директор “Рембуд-трансу” Петро Кузьмін це визнав, заявивши, що про цю інформацію дізнався від сервісного центру МВС за день до конкурсу.

І запропонував доволі нестандартний вихід: давайте зробимо перерозподіл дозволених для використання автобусів на інші конкурсні об’єкти. А з цих маршрутів попросив його прибрати. Більшість членів комітету пристали на таку пропозицію і успішно надалі її застосовували до інших перевізників-претендентів.

Як пізніше пояснив “Незалежному громадському порталу” заступник міського голови і голова конкурсного комітету Андрій Бондаренко, піти на такий крок владу змусила ситуація із запобігання транспортного колапсу.

— Це не є порушенням конкурсних умов. Ми їх порушили, якби допустили до участі переобладнані маршрутки, — вважає посадовець.

Таким чином, розіграш 7 маршрутів (№№ 1, 36, 18,19, 54, 20, 47), на які претендував “Рембуд-транс”, не відбувся через невідповідність заявлених автобусів. Там, де був застосований прийом перерозподілу, конкурсний комітет виносив рішення про підписання договорів з перевізником терміном на один рік з можливістю пролонгації ще на чотири за умови купівлі ним додаткових транспортних одиниць. Це передбачають, так звані інвестиційні зобов’язання, під якими підписався кожен перевізник.

При цьому, у розмові з НГП представник переможця-перевізника визнав: він готовий оновлювати автопарк, якщо буде стабільна економіка. Зауваживши, що на придбання одного автобуса сьогодні необхідно витратити не менше 10 тис. дол.

— Я починав пасажирські перевезення у Хмельницькому з “газельки”. Потім придбав “Мерседес спрінтер”, а згодом два автобуси марки “Богдан”. А це означає, що раніше при долару 8 грн я заробляв і вкладав кошти у розвиток. На жаль, зараз економічна ситуація мені цього не дозволяє зробити, — зізнався перевізник.

На переобладнаних мікроавтобусах “погоріли” й решта учасників. Так, ТОВ “Хмельницьке таксі” вимушений відмовитися від маршрутів №№ 25 (Ракове – Катіон) і 25А (Ракове – Катіон), виставивши 20 одиниць техніки, з яких 11 переобладнані; ФОП Віталій Марценюк “злив” маршрути №№ 26 (вул. Північна – Катіон) і 37 (вул. Північна – вул. Будівельників) — 12 із 23 переобладнані.

Одеська “темна конячка”

Прихід до Хмельницького перевізника ПАТ “Північ Транс” неабияк налякав місцевих “старожил”. Дійшло до того, що за кілька днів до конкурсу (перша дата якого планувалася 23 жовтня авт.) працівники хмельницького “Рембуд-трансу” влаштували облаву орендованої бази одеським “варягом”. Мета була єдина — побачити на власні очі його автобуси. Однак не вдалося.

Піймали облизня й члени конкурсного комітету, котрі також виїжджали на оглядини перед проведенням конкурсу. За їхніми словами, ані транспортних засобів, ані лікарів, ані механізаторів від ПАТ “Північ Транс” ніхто не показав. Це послужило ключовою причиною, чому одеську фірму “бортанули” у Хмельницькому. Адже до паперів одеського перевізника члени комітету не могли придертися — усі заявлені автобуси відповідали конкурсним вимогам.

Крім цього, конкурсний комітет насторожила неоднозначна репутація, зароблена одеситами в інших містах України. Зокрема, вони були помічені у перепродажі  маршрутів шляхом здачі в оренду на Дніпропетровщині та Київщині.

У коментарі “Незалежному громадському порталу” представник ПАТ “Північ Транс” Георгій Пилипчук розповів про місце знаходження автобусів його фірми, котрі планували їздити на хмельницьких дорогах.

— На сьогодні наші транспортні засоби — у різних місцях: в Одесі, Кривому Розі, Дніпрі… Навіщо мені їх сюди (до Хмельницького — авт.) гнати, адже це все гроші. Органи МВС підтвердили, що за паперами автобуси “Північ Трансу” відповідають законодавству, — зазначив Пилипчук.

Є ще одна деталь, яка не може не насторожувати. Більшість заявок одеситів збіглися з конкурсними вподобаннями хмельницького “Рембуд-трансу”. І лише за рахунок перерозподілу автобусів з інших конкурсних об’єктів місцевий перевізник брав гору у цьому “змаганні”.

Не на диктофон учасник конкурсу з перевезень сказав НГП, що таким чином, хтось вирішив полоскотати нерви підприємству Мандзія, склавши конкуренцію. Адже всі місцеві перевізники фактично поділили між собою боротьбу за маршрути, за винятком 19 об’єкту (маршрути №№ 51 і 52 (Катіон – Ракове), за який конкурували комунальне підприємство “Електротранс” і ФОП Олександр Мішин.

Холодний душ для комунального Електротрансу

Комунальне підприємство “Електротранс”, яке, крім звичних тролейбусів, також обслуговує рейси маршрутних таксі, виявило бажання взяти на новому конкурсі 4 маршрути. З великими потугами тролейбусник вигриз перевезення на 51 і 52 маршрутах, перемігши ФОП Мішина за рахунок бальної системи (маються на увазі, кількість працюючих робітників у вказаних учасниках, попереднє обслуговуваннях цих лотів).

Олії у вогонь піділляв обласний підрозділ Укртрансбезпеки. За його відомостями, у 2017 році КП “Електротранс” не сплатило 17 адмінштрафів, що забороняє підприємству брати участь у конкурсі на перевезення. Аби підтвердити чи спростувати закиди, конкурсний комітет двічі оголошував перерву. Було помітно, що голова і заступник мера Бондаренко переживав за кінцевий результат підлеглого комунальника.

Зрештою, директор КП Віктор Паламарчук підвіз квитанції, правдивість яких чомусь перевіряв заступник управління транспорту і зв’язку, а не представник Укртрансбезпеки. Словом, більшість зійшлася на тому, що тролейбусник є переможцем і з ним підпишуть договір на один рік.

У коментарі НГП представник Укртрансбезпеки повідомив, що вони не згідні з таким рішенням і планують писати листи на мера Олександра Симчишина та до правоохоронних органів, вимагаючи скасування результату конкурсу на маршрути №№ 51 і 52.

Інший конкурс за маршрути №58 (Катіон – Автостанція №1) і №7 (Озерна – Лезневе) викликав шквал негативних емоцій. Адже “Електротранс” подав у заявках автобуси марок ПАЗ і ЛАЗ.

— Ми не образимося, якщо не виграємо, — поспішив розрядити обстановку директор Паламарчук.

У підсумку члени комітету провалили голосування у підтримку комунального підприємства.

Крім цього, до участі на пасажирські перевезення було недопущено хмельницьке ТОВ “Автопілот”. Пан Бондаренко зауважив, що фірма не встигла досконало підготувати документи, оскільки всі її транспортні засоби не пройшли процедуру розмитнення.

Що маємо у сухому залишку? Із 22 конкурсів перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування у Хмельницькому відбулося 15. З них по 7-ми з перевізниками будуть укладені договори терміном на 5 років. Ще по 8 конкурсах договори укладуть на 1 рік.

Провальними можна вважати 7 конкурсів. На ці маршрути виконком затвердить тимчасових перевізників, які перевозитимуть пасажирів допоки не оголосять повторних конкурсів.

З 27 грудня цього року, як обіцяє влада, у Хмельницькому запрацює нова транспортна мережа. Водночас десь подумки місцеві посадовці налаштовують себе на затяжні судові процеси насамперед з боку незадоволених перевізників. Схоже, що це початок боротьби під знаменами транспортної реформи, як її охрестив хмельницький градоначальник.

Віталій Тараненко.

 

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Тараненко

Віталій Тараненко

Журналіст сайту "Незалежний громадський портал".
Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.