Цього року у Хмельницькому в результаті громадських обговорень та дискусій було сформовано нові схеми руху громадського транспорту, які почнуть діяти з 1 січня 2018 року.
Відповідно, уже 5 жовтня було завершено прийом заявок на новий конкурс серед перевізників, на який подали пропозиції КП “Електротранс”, ТОВ “Рембудтранс”, ТОВ “Хмельницьке таксі”, ФОП Мішин і ФОП Марценюк, ТОВ “Автопілот” та одеське ПАТ “ПівнічТранс”.
Конкурсна комісія має до 23 жовтня розглянути документи кожного перевізника та виставити відповідні бали кожному з претендентів. З Порядком організації та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування в м. Хмельницькому можна ознайомитись на сайті Хмельницької міськради.
ПАТ “ПівнічТранс” є єдиною не місцевою фірмою, котра хоче займатись перевезеннями у Хмельницькому.
Ряд регіональних ЗМІ, де «засвітилось» ПАТ “ПівнічТранс”, публікували матеріали про діяльність цього перевізника.
ПАТ “ПівнічТранс” є лідером на ринку пасажирських перевезень Одеси та Одеської області.
Встигли одесити зробити експансію й у інші регіони держави, зокрема у Дніпропетровську та Київську області.
Однак, невдовзі після виграшу у конкурсі, розпочались проблеми. Видання «Наші гроші» зазначає: «Конкурсна комісія Київської ОДА позбавила одеську компанію «ПівнічТранс» права обслуговувати приміські столичні маршрути, повернувши їх місцевим перевізникам.
ПАТ «ПівнічТранс» у серпні 2012 року виграла тендер Київської ОДА на найприбутковіші маршрути, які з’єднують Київ з пригородами (Буча, Вишневе, Вишгород, Ірпінь, Боярка, Бровари, Бориспіль, Коцюбинське). При цьому майже третина учасників, які близько 10 років обслуговують дані маршрути, під різними приводами були відсторонені від участі в конкурсі.
Київські компанії опротестували результати тендеру в суді. Як розповіла голова Київської обласної організації Всеукраїнської асоціації автомобільних перевізників Олена Любомирська, «Північтранс» зняли з конкурсу, а маршрути повернули місцевим перевізникам.
Автопарк, документи на наявність якого компанія надала для участі в тендері на Київщині, зараз обслуговує маршрути в Одесі.
З тими ж автобусами у листопаді минулого року «ПівнічТранс» виграв конкурс на обслуговування ряду маршрутів у Дніпропетровській області (у той час губернатором області був Олександр Вілкул). Заявлені машини 2011-2012 року випуску навіть якийсь час їздили дорогами регіону. Однак вже до Нового року їх замінили старі автобуси місцевих підприємців, яким «ПівнічТранс» просто роздав виграні маршрути в оренду. Подібну схему компанія планувала провернути і на Київщині».
Як зазначають журналісти, конкурси ПАТ «ПівнічТранс» виграє за відпрацьованою схемою. У місто привозяться новенькі блискучі автобуси середньої місткості, зареєстрованих в Одесі. Як тільки конкурс виграється, автобуси виїжджають на «гастролі» в інше місто, а на їх місце приходили приватні підприємці з зовсім іншим транспортом.
У Хмельницькому ж ПАТ «ПівнічТранс» навіть не заморочилось на новенький транспорт.
Інтернет-портал «Перший криворізький» повідомляє, що за «підсумками перевірок перевізників, що проводились за дорученням очільника області, вже встановлено першого кандидата на розірвання договору. Ним стало ПАТ «ПівнічТранс», яке після повторної перевірки так і не ліквідувало низку порушень».
Видання «Павлоград.dp.ua», висвітлюючи діяльність перевізників, зазначає: «Дніпропетровська облдержадміністрація направила перевізнику ПАТ «ПівнічТранс» офіційну претензію. Про це повідомляє прес-служба відомства.Цей перевізник працює на міських, приміських і міжміських маршрутах у Дніпропетровську, Кривому Розі, Павлограді та Дніпродзержинську. Юридична особа ПАТ «ПівнічТранс» знаходиться в Одесі. «Машини на маршруті не відповідають тим, з якими перевізник переміг у конкурсі, — пояснює начальник управління інфраструктури ОДА Тимур Швець. — Брати участь у ньому можуть тільки компанії з пасажирськими авто. А у цього перевізника після конкурсу нормальні машини поїхали в невідомому напрямку, а на маршрут вийшов «мотлох», в якому людей возити небезпечно».
Після Революції Гідності Дніпро став першим містом, де почали системну боротьбу проти одеситів. І вона увінчалася успіхом. 2015 року «ПівнічТранс» не був допущений до конкурсу, і не зміг виграти жодного нового маршруту, а в червні 2017 року розірвали договір на останній з 4 міських маршрутів – №67. По маршруту №158 до сих пір триває суд, але маршрутки ПАТ «ПівнічТранс» вже не курсують по ньому. На лінію вийшов новий базовий перевізник – АТП 11205.
У Кривому Розі зараз створюється ініціативна група, яка буде вимагати проведення нового конкурсу, на якому доля майже мільйона криворіжців повинна зважитися на користь якісного транспорту.
Хто ж стоїть за цією одіозною фірмою?
«ПівнічТранс» входить в орбіту впливу впливового одеського бізнесмена Сурена Сардаряна, який є власником одеського автовокзалу і контролює, за чутками, 80% місцевого ринку пасажирських перевезень.
Видання «Наші гроші» пише, що Сурена Сардаряна пов’язує багаторічна дружба і спільні бізнес-інтереси з криворізьким градоначальником Юрієм Вілкулом, а також його сином, екс-губернатором Дніпропетровщини Олександром Вілкулом.
Їх пов’язує криворізьке ТОВ «Весташляхбуд», співзасновниками якого є Каріне Сардарян і кіпрська фірма Oppugno Ltd. Цю фірму джерела у Криворізькій міськраді називають вітриною бізнесу Юрія Вілкула.
Чи зможе перемогти у конкурсі на пасажирські перевезення у Хмельницькому фірма з такою одіозною репутацією покаже час.
Маємо надію, що результатом усіх громадських обговорень, змін транспортної мережі міста стане новий якісний рівень пасажирських перевезень.
Петро Костюк