Звільнений інспектор роти №3 батальйону Управління патрульної поліції у Хмельницькому Ярослав Болюх програв суд із повновлення в органах поліції.
Про це свідчить постанова Хмельницького окружного адміністративного суду від 6 липня.
Позивач оскаржував у суді наказ Нацполіції України про притягнення його до дисциплінарної відповідальності у формі звільнення зі служби в поліції від 13 лютого 2017 року №169. Він вказує, що під час виконання посадових обов’язків був вимушений застосувати закріплену за ним табельну вогнепальну зброю.
Мова йде про події 30 грудня 2016 року, коли відбувалося затримання хворого, який втік з Хмельницького обласного психоневрологічного диспансера. На той момент, крім Болюха, на місці події перебувало кілька поліцейських. Сам же Болюх був на відстані близько трьох метрів від правопорушника і після вигуків з вимогою зупинитися і викинути заборонену річ, почав прицільно стрільти у психічнохворого. Поліцейський здійснив кілька пострілів по ногам та нижньої частини корпусу тіла вказаної особи. Загалом, Болюх випустив 10 куль.
Згідно з висновком службового розслідування, позивач під час затримання психічнохворого допустив порушення вимог ч.1 ст. 18, ч.ч.4,7 ст.29, ч.7 ст. 42, ч.3 ст. 43, ч.9 ст.46 Закону України “Про національну поліцію”, ст. 7 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ, п.п. 5 п. 10 розділу І Інструкції із заходів безпеки при поводженні зі зброєю, затвердженої наказом МВС України від 01 лютого 2016 року №70. Його проступок полягав в обрані заходу примусу, а саме застосуванні табельної вогнепальної зброї, що не було необхідним та не могло заподіяти найменшу шкоду в ситуації, яка склалась на момент затримання громадянина, застосуванні зброї без урахування конкретної ситуації та характеру правопорушення в місці, де могло бути завдано шкоди іншим особам та спрямування ствола зброї в бік людей, транспорту, будинків та не зупинені застосування вогнепальної зброї в момент досягнення очікуваного результату.
На думку суду, Болюх вчинив найтяжчий дисциплінарний проступок, який свідчить про завдання правопорушнику більш тяжкої шкоди, що не відповідає небезпечності посягання або обстановці захисту, та створення небезпеки для інших цивільних осіб і своїх колег при застосуванні вогнепальної зброї у громадському місці, зокрема на тротуарі з асфальтовим покриттям, де куля могла зрикошетити та завдати шкоди іншим особам.
Крім цього, був з’ясований цікавий факт. Медична бригада, яка надавала допомогу потерпілим від дій психічнохворого, відмовилась оглядати самого правопорушника після затримання. Ще одна швидка прибула через десять хвилин, як правоохоронці застосували зброю. Разом з тим, жоден з присутніх поліцейських, у тому числі Болюх, який останнім здійснював постріли, не виявили бажання надати пораненому першу необхідну медичну допомогу в межах своїх знань та спеціальної підготовки.
Раніше Хмельницький окружний адміністративий суд відмовив в поновленні на службі іншому звільненому інспектору роти №3 батальйону Управління патрульної поліції у Хмельницькому Сергію Акаєвичу.
Як писав НГП, Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков переконаний, що хмельницькі патрульні правомірно застосували вогнепальну зброю щодо психічнохворого, який кидався на людей.
Таку думку він висловив 27 травня під час прес-конференції у Хмельницькому.
“У західних країнах поліцейські у 90% подібних випадках стріляють на ураження. Натомість українські закони у перехідний час формують дещо іншу позицію для правоохоронних органів. Тим самим, їм дозволяється застосовувати зброю у крайніх випадках. Тут (у Хмельницькому – НГП) патрульні відреагували адекватно”, – вважає Аваков.