Керівництво Хмельницької ОДА разом з екологами та вогнеборцями розкритикували міську владу Хмельницького через не вирішення сміттєвого питання.
Про це сьогодні йшлося на нараді в облдержадміністрації.
За інформацією директора департаменту екології та природних ресурсів ОДА Сергія Вавринчука, з 2013 року хмельницький полігон твердих побутових відходів експлуатується без наявності дозволу на розміщення відходів та з грубим порушенням санітарних вимог експлуатації. При цьому, комунальне підприємство „Спецкомунтранс” зверталося до департаменту щодо отримання дозволу на розміщення відходів (крім небезпечних відходів), в результаті розгляду документи відправлено на доопрацювання.
Також сміттєзвалище не оснащено системою збору та знешкодженням фільтрату, системою захисту грунтових вод; не здійснюються організаційні, науково-технічні, технологічні заходи для максимальної утилізації фільтрату, як відходу; відсутні локальні мережі спостережних свердловин для контролю за якісним станом підземних вод; реконструкція діючого полігону з розширенням його території здійснюється за відсутності матеріалів оцінки впливу на навколишнє природне середовище, висновку державної екологічної експертизи, проекту реконструкції.
За повідомленням екологічної інспекції, минулого місяця посадовців, відповідальних за хмельницький полігон, оштрафовано на 1700 грн. І визнали: можуть подати судовий позов на заборону вивезення сміття, як це було 2008 року, однак це кардинально не змінить ситуацію.
“Ви робите ще одне “грибовицьке сміттєзвалище”?” – запитав екологів губернатор Олександр Корнійчук.
Як заявив начальник Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в області Едуард Братко, сміттєзвалище у Хмельницькому за висотою переважає над скандальним Грибовецьким, що під Львовом – 52 м проти 39 м. Він додав, що минулого року рятувальникам вдалося ліквідувати пожежу на сміттєзвалищі та врятувати табір ромів, який згорів.
“Більшість з Вас (звернувся вогнеборць до чиновників – НГП) тут – статистики. Якщо на сміттєзвалищі буде надзвичайна ситуація, ліквідовуватиму я, а відповідатиме голова облдержадмінстрації”, – зазначив Братко.
Директор КП „Спецкомунтранс” Владислав Кривенчук заявив, що місто знаходиться в активних пошуках вільних земельних ділянок з метою розширити діючий полігон. Зокрема, ведуться перемовини з олешинським сільським головою і юридичними особами, чиї ділянки примикають до теперішнього полігону; створено комісію, яка розглядає можливість побудови сміттєпереробного заводу до 2020 року.
Крім цього, за словами Кривенчука, за рахунок дегазації сміттєзвалища (проект реалізовуватиме чернігівська фірма – НГП) щороку вдасться зменшувати його висоту на 1 метр.
Комунальник додав, що в обласному центрі облаштовано 61 контейнер для роздільного сміття.
Перший заступник голови ОДА Володимир Кальніченко негативно відреагував на запевнення щодо пошуків землі. На думку високопосадовця, міська влада імітує роботу, надсилаючи зверення до інстанцій, в яких немає повноважень виділяти землю під нове сміттєзвалища (листи отримали обласна рада і ОДА, а треба питати у Держземагентства, вважає Кальніченко – НГП).
Після словасних прочуханів обласні керманичі відвідали хмельницьке сміттєзвалище.
Губернатор зробив висновок, що сортування сміття займаються тамтешні роми, а не приватні підприємці, яких згадував на нараді директор „Спецкомунтрансу”.
Довідково. У Хмельницькому полігон твердих побутових відходів створений стихійно у 1956 році та експлуатується Хмельницьким комунальним підприємством „Спецкомунтранс”. Його площа становить 13,62 га. За даними Головного управління статистики в Хмельницькій області, на 1 січня цього року було накопичено 4,7 млн. тонн побутових відходів, обсяг видалених відходів за попередній рік становив 169 тис. тонн.