Сергій Харченко: «Сьогодні важливо, що попри всі наявні загрози, Хмельниччина – стабільний та безпечний регіон»

Напередодні 25-річного ювілею Служби безпеки України ми зустрілись з начальником Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області Сергієм Олександровичем Харченком, який відповів на запитання журналістів НГП.

 

– 25 березня Служба безпеки України святкує свій чвертьвіковий ювілей.  Чого досягли, з якими проблемами та викликами зустрілись?

– Я прийшов у службу в середині 90-х, тому процеси її становлення та реформації проходили, так би мовити, на моїх очах.  Сьогодні підрозділи СБУ – це уже не ті підрозділи, що були у 90-х, чи початку 2000-х. З часом змінювались, відповідно до сучасних вимог, пріоритетні напрямки роботи, здобувався необхідний досвід .

Головні завдання, що стоять перед нами – це, безперечно,  протидія розвідувально-підривній діяльності іноземних спецслужб, тероризму, сепаратизму. Серед актуальних нині – боротьба з кіберзлочинністю та посяганнями корумпованих чиновників.  І, можу сказати, що на цих напрямках Управління має певні позитивні напрацювання.

Так, за результатами реалізації напрацьованих оперативними підрозділами матеріалів протягом 2016 року оголошено повідомлення про підозру 7-ми особам з числа учасників незаконних збройних формувань  “ДНР”/”ЛНР”; ще одного бойовика засуджено до 11 років позбавлення волі за участь у терористичні організації «ДНР».  Вчасно попереджено спробу незаконного вивезення до РФ деталей до військової техніки, які могли б бути використані агресором проти наших військовослужбовців.

Викрито і припинено протиправну діяльність групи осіб, які здійснювали фінансові вливання на тимчасово окуповані території Донецької та Луганської областей за рахунок державного бюджету України шляхом використання підроблених банківських карток. Загальний обсяг обігових коштів, які акумулювалися та проходили через них, становив понад 2 млн. грн. щомісячно.

Актуальною залишається болюча проблема українського суспільства – корупція.  Її викриття та викорінення — серед першочергових завдань, поставлених перед силовими структурами.  Можу запевнити, що в області налагоджено чітку і конструктивну взаємодію між правоохоронцями для боротьби з цим спрутом.

Зауважу, що корупція маскується під різноманітні  і подекуди хитромудрі способи. Однак це не забезпечує корупціонерам безкарності.

Управлінням і за його матеріалами впродовж 2016-17 років в ході протидії корупції, відкрито 40 кримінальних проваджень,  засуджено 8 злочинців.

Наші оперативники затримали заступника начальника Управління Держпраці в Хмельницькій області за фактом вимагання та отримання неправомірної вигоди в розмірі 20 тис. грн.; заступника начальника управління архітектури та містобудування – начальника відділу цивільної та промислової забудови Департаменту архітектури та містобудування Хмельницької міської ради, який вимагав та отримав неправомірну вигоду в сумі 7000 грн.  Остання резонансна справа – затримання на гарячому начальника управління Західного офісу Держаудитслужби, який одержав 2000 доларів США неправомірної вигоди.

Робота в цьому напрямку триває. Зараз скоординовані заходи усіх зацікавлених державних структур у боротьбі з корупцією, а цій проблемі, як ви знаєте, сьогодні на рівні держави приділяється значна увага, дозволяють говорити про певні успіхи. І головне — це зміна ставлення населення до проявів корупції, його готовність до співпраці з правоохоронними органами у сфері боротьби із цим ганебним явищем.

Чимало результатів реалізованих нами кримінальних проваджень було досягнуто саме завдяки допомозі краян, оскільки мешканці області, які постраждали у результаті протиправної діяльності зловмисників, телефонують або приходять до нас та роблять заяви про такі факти. Поза увагою не залишиться жодна заява. І навіть, якщо звернення не належить до нашої компетенції, ми обов’язково роз’яснимо куди необхідно звернутися. Хочу нагадати, що в Управлінні СБУ  діє телефон довіри. Якщо громадянам відомі факти вимагання та отримання хабарів з боку посадовців та службовців державних органів регіону, інші протиправні дії — можна зателефонувати за номером (0382) 65-12-57.

Інформація, що надійде, обов’язково буде перевірена. За результатами перевірки, згідно з чинним законодавством, СБУ будуть вжиті відповідні заходи.

222

– Досить резонансною для суспільства є тема корупції. СБУ час від часу викриває чиновників, котрі зловживали своїм становищем. Серед  резонансних справ – обшуки  в «Хмельницьобленерго» та на підприємстві, власником якого вважають нардепа Сергія Лабазюка. Які перспективи  цих справ?

– Ці кримінальні провадження розслідуються іншими правоохоронними органами, тому про перспективи, напевно, краще запитати у них. Працівники СБУ лише забезпечували діяльність оперативно-слідчої групи.

– Справа щодо діяльності колишнього керівника Хмельниччини Василя Ядухи завершена?

– Дана справа знаходиться у провадженні поліції. Це не наша підслідність. У якому вона стані сьогодні, я не можу вам сказати, оскільки не маю права втручатись у діяльність іншого правоохоронного органу. Нагляд веде прокуратура.

– Країна перебуває у стадії війни. Хоч передова  військових дій  знаходиться далеко  від Хмельниччини, однак СБУ визначила  синій рівень терзагрози для області. Що це означає для пересічного  мешканця нашого регіону?

– У зв’язку з тим, що на території нашої області  розміщенні  стратегічно важливі об’єкти державної інфраструктури  для Хмельниччини встановлено «синій», що означає потенційний рівень терористичної загрози. Можу зазначити, що це не високий рівень.

Однак, ми закликаємо краян бути пильними та обережними. У разі виявлення в громадських місцях чи у транспорті підозрілих пакунків, слід одразу повідомити про це безпосереднім керівникам та правоохоронцям. Те саме стосується і отримання анонімних телефонних дзвінків з погрозами  терористичного характеру.

У свою чергу співробітники СБУ здійснюють усі необхідні запобіжні, режимні, організаційні та роз’яснювальні заходи. У місцях масового перебування людей та на об’єктах можливих терористичних посягань посилюються заходи охорони.

Для перевірки рівня захищеності таких об’єктів, а також з метою підготовки  персоналу, який там працює, проводяться спеціальні  антитерористичні тренування, які виявляють слабкі місця  у захисті  та злагодженості  дій.

– Співробітники Хмельницького управління СБУ беруть безпосередню участь в АТО, проходять  ротації, які успіхи сьогодні можна оприлюднити?

– Про здобутки у зоні АТО подоляни можуть дізнатися, зокрема, з офіційних повідомлень Служби безпеки України. Говорити ж про професійні успіхи конкретного Управління – напевно не дуже коректно, бо, зрештою, всі працюють на один результат – встановлення миру.

Військовослужбовці Служби безпеки України з перших днів беруть участь в АТО. Ротації співробітників відбуваються систематично. Майже півсотні працівників  нашого Управління постійно задіяні у районах, суміжних підконтрольним територіям так званих «ЛНР» та «ДНР. Вони  виконують поставлені завдання, які полягають у попередженні спроб диверсій та терактів,  виявленні осіб, котрі  вчинили злочини проти основ національної безпеки України, організаторів інформаторських мереж, які збирають дані  про ЗСУ  та передають їх бойовикам, а також тих людей, що підозрюються у створенні терористичних груп чи терористичних організацій та її безпосередніх учасників.

Крім основних завдань, оперативники також забезпечують і фільтраційні заходи, у тому числі з виявлення і припинення викрадення та поширення зброї із зони АТО у інші області.

Окрім військових дій ворог розхитує  громадсько-політичну ситуацію зсередини, власне тому війна і носить назву гібридної. Чи є подібні загрози для Хмельниччини?

– Хочу наголосити – сьогодні  ситуація на Хмельниччині є  стабільною та контрольованою. Проте,  необхідно й надалі бути відповідальними за кожне своє слово, кожну дію. Всі ми маємо усвідомлювати, що в сучасних умовах нових викликів і загроз нашій державі лише спільними зусиллями усіх правоохоронних органів, місцевої влади та при взаємній підтримці громадян вдасться і надалі забезпечувати в області спокій і безпеку кожного.

Інколи громадські діячі, можливо навіть не зовсім свідомо, вчиняють дії, котрі дають красиву картинку російським ЗМІ. Кожен має право висловлювати свої думки, але є різні форми їх висловлення.

Цю війну недаремно називають гібридною. Вона точиться в інформаційному просторі України. Регіональний сегмент Інтернет-мережі нерідко  використовується  зацікавленими  структурами,  громадянами  Російської Федерації, а також терористами ОРДЛО для   антиукраїнської пропаганди.

Ми постійно ведемо профілактичну роботу серед місцевих активних учасників та дописувачів антиукраїнських груп в соцмережах, попереджаємо можливі  загрози національні безпеці. Тобто ще у зародковій стадії  злочину працюємо  з тим об’єктом, якому  кортить зійти з путі істинної. Зокрема, оголошуємо офіційні застереження особам, які поки що не вчинили злочин та близькі до цього.

Нещодавно мешканці м. Нетішин оголосили від імені Служби безпеки України офіційне застереження про неприпустимість протиправної поведінки. Її  дії кваліфікувались як такі, що межують із вчиненням злочинів, передбачених ст. 258-3 (матеріальне, організаційне чи інше сприяння створенню або діяльності терористичної групи чи терористичної організації) та ст. 258-5 (фінансування тероризму).

Як з’ясувалось, жінка протягом тривалого часу контактує у соцмережах з бойовиками ОРДЛО, усіляко підтримує їх діяльність і вважає, що це українська влада розв’язала війну на сході. Не визнає того, що Росія надає бойовикам зброю, а свято вірить, що «ополченці» самі навчилися стріляти із важкого озброєння, яке відібрали у боях із ЗСУ.

На своїй сторінці «вКонтакті» вона активно закликала фінансово допомагати пораненим бойовикам.

Крім того прихильниця «руського міра» працювала не де-небудь, а на Хмельницькій АЕС  та мала доступ до  особливих робіт.  Тож, звісно проінформували й  керівництво ХАЕС.

Можливо  не всі знають,  та заклики до насильницької зміни конституційного ладу, захоплення державної влади, масових заворушень та інших протиправних дій  – це серйозні правопорушення, які тягнуть за собою  кримінальна відповідальність відповідно до ст.109 (дії спрямовані на насильницьку зміну конституційного ладу) та ст.110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України) Кримінального кодексу України. Санкції цих статей суворі й передбачають позбавлення волі на строк  від 3-х до 15 років, а в окремих випадках – довічне ув’язнення.

А ще спільно з кіберполіцією  у Хмельницькому заблоковано  ретрансляцію заборонених російських телеканалів, які поширюють антиукраїнську пропаганду та викривлено трактують події, що відбуваються в Україні. У зловмисників, які надавали послуги з ретрансляції вилучено  спеціальне телекомунікаційне обладнання. Стосовно них відкрито кримінальне провадження  за ч.2 ст. 361 УКК України.

Думаю, переважна більшість наших громадян погодиться з думкою, що інформаційна політика України повинна бути спрямована на вжиття упереджувальних заходів, а вітчизняні ЗМІ – системно створювати  ефективну  інформаційну завісу від російської пропаганди.

Останнім часом  широкого розголосу по всій Україні набули справи щодо діяльності фейкових територіальних громад на рівні певних сіл та міст, які намагаються незаконно перебрати на себе владні функції і тим самим підривають державність. За цим стоять окремі політичні сили, фінансовані РФ.

Одна з перших таких тергромад з’явилась саме у Хмельницькому. Вони видавали власні паспорти та автомобільні номерні знаки, реєстрували підприємства та запроваджували додаткові “податки”. Уся ця діяльність задокументована нами в рамках кримінального провадження за ч.1 ст.109 (дії спрямовані на насильницьку зміну конституційного ладу, або захоплення державної влади) КК України, яке розслідується слідчим відділом Управління.

За  результатами обшуків, проведених в  офісах псевдоорганізації вилучено печатки, договори про приєднання до «тергромади» мешканців області, журнали обліку та копії свідоцтв усіх діючих в регіоні “народних підприємців”, “фейкові” автомобільні номерні знаки та картки реєстрації транспортних засобів; журнали реєстрації фінансових надходжень тощо. Слід відзначити, що більшість документів оформлено не без консультації фахових юристів, що говорить про те, що діяльність подібних «тергромад» ретельно підготовлювалась.  Слідство триває.

– У країні виросли показники  злочинності із застосуванням вогнепальної зброї. Експерти пояснюють  це наявністю незареєстрованої зброї з зони АТО, яка ситуація із цим на Хмельниччині?

– Дійсно, однією з причин збільшення незаконного обігу зброї є її незаконне переміщення із району проведення антитерористичної операції. СБУ у взаємодії з іншими правоохоронними органами виявляє та вилучає незаконні «арсенали» зброї. У рамках 9 кримінальних проваджень за ст. 263 КК України нами вилучено вогнепальну , тисячі набоїв, гранати, тротил,  вибухові пристрої, детонатори, які потрапили на територію області контрабандним шляхом або були завезені з зони проведення антитерористичної операції на сході країни. Фігурантів 2-х кримінальних проваджень засуджено на  4- та 5 років позбавлення волі.

Слід розуміти, що уся нелегальна зброя рано чи пізно  іде на «чорний ринок» і  може стати серйозною проблемою для суспільства. Кримінальний Кодекс України передбачає покарання за незаконне зберігання, придбання, перевезення,  виготовлення зброї у вигляді позбавлення волі на термін від 3 до 7 років.

Проте, відзначу, якщо особа добровільно здасть зброю у правоохоронні органи вона звільняється від покарання.

Ви багато часу  працюєте  в СБУ, у тому числі й на керівних посадах. Чи можете  порівняти  рівень служби до агресії 2014 року і після?

– Наша країна фактично перебуває  у стані війни. І, хочу наголосити, сьогодні  СБУ протидіє  одній з найпотужніших спецслужб світу. Протидіє завдяки високому професіоналізму, самовідданості та відвазі,  злагодженості дій своїх співробітників. За цих три роки Служба максимально мобілізувалась і злагоджено, ефективно працює над  мінімізацією ризиків та попередженням  загроз для безпеки держави.

– Який сьогодні рівень  соціального та матеріального забезпечення працівників СБУ?

– У нинішній складний час забезпечення – мінімальне від потреб.  Як потерпає  уся держава, то нелегко живеться і її спецслужбі. Гроші виділяються  в першу чергу  на заробітну плату і вирішення оперативних завдань. Поліпшуємо  матеріально-технічну базу та вирішуємо соціальні питання завдяки підтримці керівництва СБУ та органів місцевої влади .

Проблема забезпечення житлом, як в інших відомствах так у цілому в державі, в нашому Управлінні є гострою. Однак ми відчуваємо увагу до цих питань і керівництва держави, і керівництва Служби.  Тож результатів очікуємо найближчим часом.

– Як часто до Вашого кабінету заходять народні депутати Хмельниччини та відомі бізнесмени. Чи  є взаєморозуміння та співпраця?

Якщо Ви натякаєте на певні впливи – то навіть спроби спілкуватися з нами у такому контексті заздалегідь приречені.

Я вдячний представникам органів влади та місцевого самоврядування за розуміння  й підтримку. Не таємниця, що свою діяльність УСБУ здійснює в умовах недофінансування, як і багато інших державних структур. Сьогодні особовий склад Управління  виконує широкий спектр завдань не тільки на Хмельниччині, а й в районі проведення АТО.

Ми мусимо самотужки перебудовувати свою діяльність до сучасних умов, модернізувати її технічне забезпечення, дбати про соціальний захист наших військовослужбовців та членів їхніх сімей виконувати ряд інших нагальних проблем. Без сприяння органів влади різного рівня та безкорисливої допомоги небайдужих громадян це було б не можливо.

Що ж стосується народних депутатів,  то багато проблемних питань, які виборці озвучують їм, нерідко вимагають і нашої уваги та участі.

111

Сергій Харченко вітає Олексія Денищика з 80-річчям

– Декларації працівників СБУ не підлягають  широкому  розголошенню. Однак, якщо не секрет, яке житло та авто має начальник Хмельницького управління?

– Жодних секретів. Маю квартиру в одному із районних центрів Житомирської області, маю автомобіль Toyota Camry. Можу собі його дозволити, оскільки  шість років служив  у складі миротворчого контингенту за кордоном. Маю дві земельних ділянки в Житомирській області 10 та 12 соток відповідно.

Доступ до декларацій співробітників СБУ , до речі, мають працівники Національного агентства запобігання корупції. Я не розумію хто і чому піднімає ажіотаж  навколо цього питання.

– Підсумовуючи нашу бесіду, що Ви як керівник Управління очікуєте у найближчому майбутньому?

– Миру. А для цього налаштовані  на інтенсивну та ефективну роботу. Сьогодні важливо, що попри всі наявні загрози Хмельниччина – стабільний та безпечний регіон. Є у цьому і заслуга співробітників Управління. Звичайно, сприяє виконанню поставлених перед нами завдань  проукраїнська патріотична позиція  подолян. Я пишаюсь нашими земляками,  їхньою небайдужістю та  соціальною активністю, виваженістю та відвагою, яку вони не раз демонстрували.  І це не пусті слова. Майже щодня  ми спілкуємося з нашими громадянами.  І бачимо як зріс рівень їх самосвідомості, активності у питаннях виконання конституційного обов’язку, як крає серце кожному свідомому українцеві питання цілісності нашої держави, її незалежності і суверенітету. Попри тривоги дня насущного, вони щиро вірять,  що вже невдовзі настануть мир та спокій. І для цього співробітники спецслужби докладають максимум зусиль.

Незалежний громадський портал

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.