Шановні колеги!
Звертаємося до вас у зв’язку з останніми подіями, що склалися навколо процесу роздержавлення Новоушицької районної газети «Наддністрянська правда» та розцінюються нами як такі, що перешкоджають роботі і нормальному функціонуванню видання, просимо допомоги й захисту.
Сподіваємося, що завдяки співпраці матимемо змогу успішно завершити процес роздержавлення, ефективно працювати над створенням творчого журналістського продукту – газети – без втручання сторонніх осіб.
Із набранням чинності з 1 січня 2016 р. Закону «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» трудовий колектив влився у процес реформування. 5 січня 2016 року на загальних зборах трудового колективу одноголосно було прийнято рішення про участь у першому етапі реформування газети «Наддністрянська правда», дотримуючись вимог Закону.
Повідомлення про таке рішення направлено засновникам газети – районній раді, райдержадміністрації, Державному комітету телебачення і радіомовлення України та Національній Спілці журналістів України, відповідно до вимог Закону. Однак, 28 січня, вже після початку процесу реформування, районна рада оголосила черговий конкурс на заміщення вакантної посади редактора газети.
Розпорядженням голови райдержадміністрації Ю.С. Танасійчука від 5 лютого 2016 р. райдержадміністрація вийшла зі складу співзасновників газети. 25 лютого на сесії районної ради прийнято рішення про вихід зі складу співзасновників газети районної ради.
Окрім того, протягом останніх двох років засновники фінансово не підтримували газету. За цей час не було виділено жодних дотацій. Видання існувало за рахунок власних надходжень, за рахунок поліпшення зв’язку з читачами та фінансово-господарській політиці колективу редакції. Так, лише у 2016 році редакція газети «Наддністрянська правда» сплатила 106 276 грн податків, зокрема, податок на доходи, отриманий з фізичних осіб – 45 764 грн; військовий збір – 3 829 грн; єдиний внесок – 46 400 грн; земельний податок – 853 грн; податок на дохід – 7 380 грн; частина чистого прибутку – 2 050 грн.
28 січня 2016 р. на позачерговій сесії районної ради рішенням вилучено з 1 січня (заднім числом) з повного господарського відання редакції газети приміщення колишньої друкарні, які були передані «Наддністрянській правді» рішенням районної ради від 1 липня 2010 р. «безкоштовно в повне господарське відання і вважалися внеском районної ради в статутний капітал редакції, майно Новоушицької районної друкарні».
Враховуючи те, що в.о. редактора С.А. Грубеляс звільнилася з роботи, колишніх засновників повідомлено про те, що рішенням зборів трудового колективу уповноваженою особою з роздержавлення газети обрано кандидатуру працівника редакції, т.в.о. редактора Новоушицької районної газети «Наддністрянська правда» обрано Мирославу Миколаївну Гоцуляк.
Однак, після низки проведених і передбачених Законом заходів щодо процесу реформування, на колектив редакції продовжують здійснювати тиск. Неодноразові, подекуди протиправні дії голови районної ради О.Д. Проциша, першого заступника голови районної державної адміністрації П.А. Мазура, депутата обласної ради В.Є. Гладій цілеспрямовані на те, щоб загальмувати процес роздержавлення. Здійснюється тиск на колектив та редактора. Чи не щотижня керівника газети викликають у «владні» кабінети, де далекі від журналістської справи особистості не аргументовано критикують видання, висувають необґрунтовані та безпідставні обвинувачення на адресу колективу, принижують честь та гідність працівників редакції, що свідчить про втручання у діяльність видання… Депутат обласної ради, головний лікар центральної районної лікарні В.Є. Гладій, до речі, довірена особа народного депутата В.В. Мельниченка, голова районної ради О.Д. Проциш незаконно втручаються у роботу трудового колективу, його фінансову та творчу діяльність, намагаються нав’язати свої пропозиції, зокрема, щодо влаштування на роботу колишнього редактора-пенсіонера, який з 28 травня 2014 перебуває на заслуженому відпочинку, наразі – помічник вищеназваного депутата обласної ради В.Є. Гладій. Крім того, чиновники висловили бажання контролювати фінансову ситуацію редакції, погрожують унеможливленням продовження процесу роздержавлення видання.
Підтвердженням цього слугує той факт, що районна рада, з ініціативи керівництва ради та районної державної адміністрації, депутата обласної ради, вже вдруге знімають з розгляду на сесії районної ради питання про внесення змін до статуту редакції щодо введення колективу редакції у склад співзасновників. Адже саме це, зі слів районного державного реєстратора, гальмує подальші кроки із завершення реформування газети.
Не дивлячись на усі негаразди, колектив редакції намагається працювати творчо, висвітлюючи на сторінках газети життя району, трудових колективів, громад, окремих людей, намагається удосконалюватися щономера. Про те, що районна газета має підтримку серед читачів, свідчить стан передплати на 2017 рік, який складає 4 644 примірники, це на 300 більше, ніж торік і майже на 700, ніж у 2015 р. та на 1 184, як за колишнього редактора. Окрім того трудовий колектив поповнився двома магістрами журналістики, які здатні примножити здобутки газети, популяризувати її серед жителів району. Загалом, над створенням видання працює 6 осіб.
Тому вважаємо, що окремим посадовцям, які за логікою та своїми обов’язками мали б сприяти розвитку районної газети та виконанню законодавства щодо роздержавлення друкованих ЗМІ, не гоже своїми протиправними діями розбурхувати ситуацію навколо і всередині невеликого, але дружнього колективу редакції.
Процес реформування не зупинити. Минулого не повернути. Наразі «Наддністрянська правда» – єдина газета в Новоушицькому районі, унікальний продукт журналістського характеру. Впевнені, що закон на нашій стороні. Сподіваємося на допомогу і підтримку від колег НСЖУ щодо засудження дій влади на шляху реформування ЗМІ, зокрема, колективу редакції районної газети «Наддністрянська правда».
З повагою від імені колективу редакції газети «Наддністрянська правда»,
т.в.о. редактора Мирослава Гоцуляк.
У коментарі НГП секретар Хмельницької обласної організації НСЖУ Володимир Дмитрик зазначив, що втручання влади у діяльність та кадрову політику редакції, котра увійшла в процес роздержавлення, є порушенням закону. Якщо влада продовжуватиме протиправні дії відносно колективу редакції, спілка журналістів відповідно реагуватиме.
Т.в.о редактора газети «Наддністрянська правда» Мирослава Гоцуляк додала, що влада до сьогодні вважає, що має право впливати на діяльність редакції. Окрім того, останнім часом до неї та співробітників редакції телефонують невідомі та чинять психологічний тиск. У зв’язку з цим редакція вирішила звернутись до правоохоронних органів.