Вочевидь збори суддів Апеляційного суду Хмельницької області проігнорували загальносуспільну вимогу з перезавантаження суддівської системи та відновлення до неї довіри. 8 вересня у ході таємного волевиявлення 31 служитель Феміди обрав Головою суду Анатолія Марцинкевича, не залишивши жодних шансів для візаві Сергія Бережного.
Захід не зовсім рядового судді до високого кабінету має додати ще більшого клопоту для Вищої ради юстиції. Виявляється, що “врюшники” відкрили провадження проти Анатолія Марцинкевича за законом про очищення влади. Йому закидають порушення пункту 6 частини першої статті 3 та пункту 2 частини другої статті 3 Закону України «Про очищення влади». А все через членство у Вищій кваліфікаційній комісії суддів України (з 2010 до весни 2014 року) — органу, який відповідає за формування суддівського корпусу, переведення суддів, забезпечення їх належного кваліфікаційного рівня, застосування дисциплінарної відповідальності суддів.
За часів президентства Віктора Януковича ВККСУ була своєрідним експериментальним майданчиком юридичної команди Гаранта під керівництвом Андрія Портнова. Орган хотів зазіхнути на повноваження Верховної Ради у частині призначення суддів. Не судилося.
Після подій на Євромайдані з відданими “багнетами” Портнова вирішили поквитатися, провівши через парламент закон про відновлення довіри до судової влади в Україні. Для таких, як Марцинкевич, навмисно ввели статтю 7 “Обмеження щодо членства у Вищій раді юстиції”.
“Не можуть бути членами Вищої ради юстиції особи, визнані судом недієздатними або обмежено дієздатними, особи, які мають незняту або непогашену судимість, особи, які були членами Вищої кваліфікаційної комісії суддів України або Вищої ради юстиції до набрання чинності Законом України “Про відновлення довіри до судової влади в Україні”, крім членів Вищої ради юстиції, які повинні увійти до нового складу Вищої ради юстиції за посадою, а також особи, які перебувають на адміністративних посадах у судах, крім членів, які входять до її складу за посадою”, — гласить законодавча норма.
Суддя Апеляційного суду Хмельницької області Марцинкевич відчув, куди дує вітер і зумів розміняти одне тепле місце на інше. З червня 2014-го він є членом Ради суддів України. До речі, громадський сектор з цього приводу висловив обурення: мовляв, чому участь у голосуванні за склад Громадської ради при Раді суддів, мають брати “фемідівці”, котрі причетні до розгону активістів Євромайдану.
Крім Марцинкевича-старшого, згадали про Марцинкевича-молодшого, який досі судить у Дніпровському районному суді Києва. Віталій Марцинкевич запам’ятався “посадкою” до буцегарні прихильників революції у розпал протестних акцій у січні 2014-го. Між іншим, у листопаді 2015 року ВРЮ направило подання до Верховної Ради на звільнення Віталія Марцинкевича з посади судді райсуду Києва через порушення присяги. Але до сьогодні син голови Апеляційного суду Хмельницької області продовжує виносити суддівські рішення.
Але повернемося до Марцинкевича-старшого. У декларації про доходи за 2015 рік він вказав, що жив на 262 тис. грн. Його дружина торік отримала 16,7 тис. грн. На суддю записано 1000 кв. м землі та старенька “Ауді 100”. Члени сім’ї володіють земельною ділянкою 1800 кв. м і житловим будинком на 81 “квадрат”.
Крім цього, дружина судді Ганна Марцинкевич є співзасновником та директором ТОВ “Агрофудс ЛТД” (Ярмолинецький район), до статутного фонду якого внесла 59,7 тис. грн. Підприємство належить греку Хатзігеоргіо Дімітріосу.
У декларуванні майна привертає земельна ділянка площею 1000 кв. м, розміщена у селі Стуфчинці Хмельницького району, яка належить Анатолію Марцинкевичу. Земля хоч і має сільську прописку, але повністю інтегрована у частину обласного центру з адресою: вулиця Селекційна. Це вулиця є дуже привабливою (не випадково ж селекційна!), де осіли місцеві небожителі. За оцінками ріелторів, середня вартість житла (там збудовані, переважно котеджі) становить 250 тисяч доларів.
Згідно з майновим реєстром, у 2007 році Марцинкевич взяв банківський кредит на суму 90 тис. дол. під 12,5% річних у “Ерсте банку” (теперішній “Фідобанк”, який Нацбанк визнав неплатоспроможним). До жовтня 2017 року він повинен погасити позику.
На “Google maps” чітко видно, що земельна ділянка судді примикає до водойми і має гарні краєвиди. З іншого боку, невідомо, як Марцинкевич втряс забудову ділянки, яка візуально може належати до водного фонду.
Також не варто забувати про прибережну захисну смугу 100 м, в якій заборонене житлове будівництво, крім гідротехнічних споруд.
У ЗМІ є ще згадки про інше житло голови суду. Виявляється, під завершення каденції у Вищій кваліфікаційній комісії суддів України Анатолій Марцинкевич отримав службову квартиру у Києві на 40,4 кв. м на вулиці Єлизавети Чавдар, 13. Столичне житло на цій вулиці стартує з 1 млн. грн!
P.S. Міністерство юстиції України блискавично відреагувало на обрання нового голови Апеляційного суду Хмельницької області, і нагадало: на Анатолія Марцинкевича розповсюджуються критерії очищення влади.
“Прийняття Закону “Про очищення влади” та запровадження судової реформи направлено на забезпечення правосуддя в Україні та подолання наслідків недовіри суспільства до судової влади. Нерозуміння суддями та органами судової влади прагнень суспільства та процесу реалізації національного законодавства в сфері очищення влади не сприяє підвищенню авторитету судовою влади. Міністерство юстиції України буде висвітлювати порядок розгляду Вищою радою юстиції подання щодо звільнення Марцинкевича А.М. відповідно до вимог Закону”, – сказано в офіційному повідомленні.
Незалежний громадський портал.