У Кам’янці-Подільському завершився шостий міжнародний арт-фестиваль «Respublica» і перелічувати відомі гурти, які виступали на фесті, немає жодного сенсу, адже все це треба було бачити і чути. Меломани мали змогу обирати виконавців на будь-який смак: цього року організатори облаштували 5 сцен.
«Ти на які сцени сьогодні будеш йти?», – це, мабуть, була найпопулярніша фраза на «Республіці».
За чотири дні гості мали змогу почули оновлений гурт «Скрябін», зірку серіалу «Гра престолів» Наталію Тену із «Molotov Jukebox», «Тінь Сонця» та Trubetskoy, подивитись на мурал Арсена Мірзояна та того ж вечора попасти на його виступ, приємно здивуватись зміною стилю від «Mamarika», вперше за останні 5 років побачити місцевий гурт «Пропала грамота», розслабитись під неймовірно ніжний спів «Vivienne Mort» та «відірватись» під «Кожаный олень», «The Hardkiss» та «Dakh Daughters».
Словом, вибір був великий. Варто відмітити хіба скасування концерту польського гурту «Сhemia», де виступає гендиректор «Укрзалізниці» Войцех Бальчун. Спочатку нагальні справи в «УЗ» з’явились у пана Бальчуна, а згодом стало відомо, що інший учасник гурту не зміг поправитись після ангіни і неподалік українського кордону прокинувся із температурою та втратою голосу.
«На жаль, є речі, сильніші за нас. Головне, що вони мали грати пісню B52, до якої ще 2014-го ми зробили кліп з кадрами драматичних подій на Майдані. (Тоді ще не знав, що колись працюватиму в Україні). Цю пісню ми присвятили всім, хто бореться за свободу. Сподіваюся, що ще буде нагода зіграти її в країні, яка дала мені цікаву роботу», – заявив Войцех Бальчун.
Окрема тема – атмосфера на «Республіці». Величезне різноманіття людей із різних регіонів, країн та соціального статусу. На фесті можна було зустріти адвоката із Херсона у костюмі покемона, викладача Львівського національного університету імені Івана Франка, який просить у сусідів в наметовому містечку сіль для огірків, лікаря «швидкої» із Рівного, яка пересувається від сцени до сцени на дитячому самокаті. Як зізнаються самі «республіканці», саме можливість зняти «робочу маску» притягує на такі заходу настільки різноманітних людей.
Ще декілька слів про взаємодопомогу. Незважаючи на те, що з головної сцени періодично озвучували оголошення про крадіжки та загублені речі, відчуття анархії на «Respublica» не відчувалось. Особливо це стосується наметових містечок, які, здається, заполонили усе Старе місто. Кожна більш-менш рівна ділянка землі перетворювалась на місце під намет. Тож, враховуючи те, що міні-домівки «республіканців» на ключ не зачиняються, можна було припустити, що крадіжки з наметів будуть звичним явищем. Натомість, це стало лише черговим розвінчаним міфом. Взаємодопомога («в когось є цукор?», «вгостіть помідоркою», «позич вільний каремат») та бартер – ось що панувало в наметових містечках.
Не можу не розповісти схожий випадок: Денис, 28 років, місто Чортків (Тернопільська область) на другий день фестивалю загубив свою улюблену кепку, яку придбав у Гватемалі. Решту днів його старі та нові знайомі тільки й чули про гватемальську кепку. Ситуація перетворювалась на мем #Денисакепка».
Неділя, близько 19:00. Одна із подруг Дениса побачила в чоловіка схожу кепку.
«Ви знаєте власника? Ну, нарешті. Я навіть до сцени підходив, щоб спитати, чи ніхто не повідомляв про втрачену кепку. Візьміть, передайте йому. Я її знайшов біля свого намету», – не давши дівчатам закінчити свої здогадки, сказав молодий хлопець. Не було ніяких відмовок, сумнівних розповідей та «відмазок». Знайшов – віддав, все.
Ще одне неписане правило біля наших наметів – не злитись і не сумувати. Якщо у вас помітять поганий настрій, то ви маєте усі шанси потрапити в обійми.
«Увага, сумна людина! Тобі явно не вистачає обнімушичок», – зазвичай цих слів та міцних обіймів вистачало, щоб підняти настрій сусіду.
Це ж стосується конфліктних ситуацій. Автор цих рядків за чотири дні не побачив жодної бійки. Я не стверджую, що їх не було взагалі, однак факт залишається фактом.
З черговим успішним роком, «Республіко»!
Дмитро Шеремета, НГП.
Фото автора.