Земля під суддівські квартири з багатьма невідомими

Одразу хочемо заспокоїти людей в мантії: розслідування, яке ви плануєте прочитати, виникло спонтанно і ставить за мету максимально розібратися довкола передісторії з виникнення забудови багатоповерхівки поблизу берегів Південного Бугу у Хмельницькому. Так сталося, що ці земельні широти нині на вагу золота на ринку комерційного житла. До того ж останній рік Хмельницький гостро переживає не один будівельний скандал.

Кашу заварили аграрії

Документ, на який усі герої нашої публікації посилаються, датується 29 вересням 1998 року №532 і до цього часу залишається чинним. Це — рішення виконкому Хмельницької міської ради про передачу 160 га земель у колективну власність АТЗТ “Гречани”. Рішення виконкому доповнює державний акт на право колективної власності на землю на назване господарство серії ХМ №854. Цільове призначення — для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Цей факт треба обов’язково зафіксувати — він нам ще знадобиться.

vukonkom

АТЗТ “Гречани” є правонаступником колишнього радгоспу імені Щорса, який після розвалу Радянського союзу, теж розпався. Тоді почалася трансформація колись державного у колективно-приватне. 160 гектарів, які виконком закріпив за АТЗТ “Гречани”, розтягнулися на шість сільських рад Хмельницького району, а також самого обласного центру. З усього земельного масиву нас цікавитиме ділянка площею 2,1 га на вулиці Нижня Берегова, 2/2-В, що неподалік міського пляжу і річки Південний Буг.

akt

 

akt2

Тим часом процес реорганізації продовжувався. На зміну АТЗТ “Гречани” прийшло СТОВ “Агрофірма “Гречани”, а СТОВ приєднало приватне сільськогосподарське підприємство “Агрофірма “Берегиня”. Однак на певному етапі трапився форс-мажор і виокремилися два підприємства — “Гречани” і “Берегиня”, які почали гризтися за радгоспне майно і землі.

Гучний земельний казус стався 2013 року. Сесія Хмельницької міської ради 12 червня того року внесла зміни до рішення виконкому від 29 вересням 1998 року №532. Таким чином, СТОВ “Агрофірма “Гречани” проштовхнуло нікчемний проект, яким йому виділялося дві земельні ділянки площами 3,18 га (вул. Вокзальна, 138) і 0,1266 га (вул. Лезневська). Ці землі нібито знаходилися у комунальній власності.

Помилку депутатів міськради через два дні виправив мер Сергій Мельник, наклавши вето на сесійне рішення. У його зауваженнях сказано, що міська рада при прийняті рішення порушила статтю 19 Конституції України, тобто розпорядилась не своєю землею.

Швидше за все, “Агрофірма “Гречани” винесла на сесію шмат земель зі колишніх радгоспних 160 гектарів. Це припущення підтверджує ще одне суперечливе рішення міської ради від 28 серпня 2013 року, яким передано у власність СТОВ заветовані на попередній сесії ділянки.

Окремо, сесійне рішення доповнили пунктом 1 наступного змісту: “Передати в запас міста земельні ділянки на вул. Західно-Окружній площею 17 га і вул. Нижній Береговій площею 2,1 га”. Виходить, що провівши потрібні земельні наділи, аграрії поділилися з містом частиною розпайованих земель?

Паралельно чіплялася за коштовні 2,1 га поблизу Південного Бугу “Агрофірма “Берегиня”. Однак Господарський суд Хмельницької області 8 квітня 2013 року за позовом заступника прокурора міста визнав незаконним та скасував державний акт на право власності ПСП “Агрофірма “Берегиня” на земельну ділянку площею 2,1 га на вул. Нижній Береговій у Хмельницькому серії ЯД №018640.

Тут варто знову зафіксувати важливу деталь — Феміда визнала, що державний акт на право власності ПСП “Агрофірма “Берегиня” на землю біля річки мав цільове призначення  для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Між іншим, за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно і Публічної кадастрової карти, попри судові рішення 2,1 га біля Південного Бугу нині продовжують рахуватися за “Агрофірмою “Берегиня”. Запитання до реєстраторів і земельників: “Чому затягується оновлення баз реєстрів?”

Суддям. Від щирого…

Застосування манни небесної у вигляді 2,1 га керманичі Хмельницького знайшли швиденько. Через рік на сесії міськради надають дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення ділянки площею 2,1 га на вулиці Нижня Берегова, 2/2-В Апеляційному суду Хмельницької області. І присвоюють нову категорію земель — землі житлової та громадської забудови.

zemleustr

Як виявилося, ділянку відводять під будівництво й обслуговування багатоквартирного житлового будівництва. Зауважимо, що рішення органу місцевого самоврядування у часі перегукується із загостренням воєнного конфлікту на сході України.

На наступній сесії 17 вересня депутати проводять технічне рішення і надають суду вказану землю у постійне користування, присвоївши кадастровий номер 6810100000:33:006:0118.

kadastr

 

Mainreestr

 

Mainreestr2

“Згідно з чинним законодавством, суддям апеляційного суду виділяється службове житло. Оскільки грошей у бюджеті не вистачає, ми пішли шляхом укладання договорів суперфіцію (від лат. Superficies solo cedit — будівля слідує за землею) право користування чужою земельною ділянкою для забудови — авт.): приватні забудовники власним коштом зводять житло і визначену частину безкоштовно передають суду. На сьогодні 16 суддів потребують житла”, — розповів у коментарі НГП голова Апеляційного суду Хмельницької області Віктор Ковтун.

Ми звичайно радіємо за служителів Феміди, котрі невдовзі обзаведуться помешканням. Проте непокоїть інше: як так сталося, що цільове призначення землі під річкою для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без напружень змінено на землі житлової та громадської забудови?

Адже хто не знає — в Україні з початку нульових введений мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення. Востаннє нардепи продовжили його до 1 січня 2017 року. Мова йде про розділ X “Перехідні положення” Земельного кодексу України, де визначена чітка заборона (стаття 15): “До набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2017 року, не допускається: купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб, а також крім зміни цільового призначення (використання) земельних ділянок з метою їх надання інвесторам — учасникам угод про розподіл продукції для здійснення діяльності за такими угодами”.

moratoriy

“Мені нічого невідомо про зміну цільового призначення. Я звернувся до Мельника (міського голови — авт.) і суду надали цю земельну ділянку у користування. Мене, як керівника, цікавило, щоб земля була недалеко від центру”, — додає Ковтун.

“Незалежному громадському порталу” вдалося витягнути офіційну відповідь теперішньої влади Хмельницького щодо цієї ситуації. Маємо своєрідне подвійне трактування. З одного боку, влада визнає, що приймала несільськогосподарські угіддя, а з іншого — робить посилання на рішення виконкому 1998 року.

“Щодо роз’яснення використання земельної ділянки площею 2,1 га по вул. Нижня Берегова, повідомляємо, що в рішенні двадцять сьомої сесії Хмельницької міської ради від 28.08.2013 № 70 зазначено лише нове цільове використання даної земельної ділянки – несільськогосподарські угіддя (господарський двір), а попереднє її цільове використання не вказано. Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 29.09.1998 № 532 передано у колективну власність АТЗТ «Гречани» земельну ділянку загальною площею 160,0 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва”, — зазначив у відповіді на інформаційний запит (вихідний лист від 27.01.2016 № Т-938-16) заступник міського голови Андрій Бондаренко.

Під дахом

Хлопці, яких суд шляхом суперфіції взяв у компаньйони, почуваються, наче риба у воді. Їм не треба думати про всілякі дозволи, виділення яких часто-густо супроводжується корупційними складовими. Про все потурбувався Апеляційний суд, який офіційно присутній у паспорті будівництва як замовник.

pasport

Між іншим, поінформовані особи розповіли про комічний випадок з Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області. Апеляційний суд надіслав на реєстрацію декларацію про початок виконання будівельних робіт з будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями на вулиці Нижня Берегова, 2/2-В.

В інспекції не довго думали і повернули  суду на доопрацювання. Подейкують, що після цього сам Ковтун їздив “знайомитися” з керівником обласного Управління ДАБІ. Як результат, декларацію зареєстрували 11 листопада 2015 року, а будівельники приступили до зведення житла.

Так виглядає "коробка" будинку, де отримають житло судді

Так виглядає “коробка” будинку, де отримають житло судді

dim

Тепер, власне, про компаньйонів-забудовників. Віктор Ковтун від імені Апеляційного суду підписав два договори (16 грудня 2014 року і 3 листопада 2015 року) про спільну забудову земельної ділянки на вулиці Нижня Берегова, 2/2-В. Перший — з ЖБК “Прибережний”, інший — з ТОВ “Житлоплюс”. Зокрема, “Житлоплюс” повинен передати для суду 7 квартир площею 439, 46 кв. м, а “Прибережний” — 16 квартир площею 1000 кв. м. Решта квартир у багатоповерхівці разом з паркомісцями залишаються за забудовниками.

ugoda

 

ugoda2

Фірми, які комфортно сіли під суддівським “дахом”, контролюються впливовими людьми. За даними Єдиного державного реєстру, ЖБК “Прибережний” і ТОВ “Житлоплюс” поєднує Ярослав Бляхарський, який сидить у засновниках двох підприємств, а останнім ще й керує. Як виявилося, пан Бляхарський дуже популярний серед середовища будівельників міста — на нього зареєстровано десятки фірм. Серед них ТОВ “Торгівельний центр “Прибузький”, ЖБК “Буковинський квартал”, ЖБК “Парадіз”. А ось ЖБК “Меблевий” Бляхарський заснував разом із батьком депутата Хмельницької міської ради Анатолієм Скочелясом.

До речі, окрему прив’язку мають підприємства, засновані паном Ярославом — їхня юридична адреса дублюється з тією, де зареєстровані фірми депутата Олександра Скочеляса — це Старокостянтинівське шосе, 26. Прізвище останнього в інформаційному простору асоціюється зі скандальними забудовами на ласих шматках у центрі Хмельницького спільно з бізнес-партнером і депутатом міськради Русланом Афійчуком. Та це вже тема для інших розслідувань.

Щодо маскування будівництва у вигляді суперфіції, то Хмельницьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету ще у травні 2015 року надало міській владі рекомендації забезпечити контроль за дотриманням вимог законодавства при укладанні договорів на будівництво та запровадити конкурентний вибір забудовників.

“Передача земельних ділянок під забудову через подібну процедуру може призвести до обмеження конкуренції на ринку будівництва. Хмельницька міська рада та її виконавчий комітет, відповідно до положень Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, повинні здійснювати контроль за укладанням договорів користування земельними ділянками та запровадити відкритий та прозорий вибір забудовників. Рекомендації Відділення повинні бути враховані при прийнятті рішень про передачу земельних ділянок під будівництво”, — заявив голова відділення Віталій Олуйко.

Віталій Тараненко.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Тараненко

Віталій Тараненко

Журналіст сайту "Незалежний громадський портал".

Коментарів: 28

 1. це просто жах. просто жах.

  • Особливо жахливо те , що ці незаконні оборутки відбуваються після Революції Гідності та під час війни на Сході нашої країни . Жахливо те, найкращі землі та ділянки продовжують отримувати не ті , хто жертвував життям і здоров’ям на Майданах та в АТО заради України. Найкраще отримують судді.колеги яких своїми незаконними рішеннями цементували узурповану владу Януковича, сотримують судді, колеги якмх “пачками” перейшли на бік окупантів в Криму та на Донбасі.

 2. Я так розумію , що дана земельна дільнка по вул.Нижній Береговій 2\2в розташована біля скандальної земельної ділянки на березі Південного Бугу, по якій прокуратура вже порушила дві кримінальні справи.Цікаво , а коли Прокуратура порушить кримінальну справу по незаконних оборутках з даною земельною дільнкою.Адже , за певних умов можливе притягнення до кримінальної відповідальності за псування земель (ст. 239 КК України), безгосподарське використання земель (ст. 254 КК України), а також до відповідальності за злочини у сфері службової діяльності – зловживання владою або службовим становищем (ст. 364 КК України), службове підроблення (ст. 366 КК України) тощо.Сподіваємось , що ми отримаємо реакцію оновленої Прокуратури.

 3. Крім того, дуже цікавий коментар Голови Апеляційного суду пана Ковтуна В.: “Я нічого не знав про зміну цільового призначення”.Припустимо.Але тепер ВИ Ж ЗНАЄТЕ, Як один з керівників судової гілки влади в Хмельницькій області ВИ ж тепер все зробити для відновлення законності та спільно з оновленою Прокуратурою, Національною поліцією виведете на чисту воду шахраїв, що незаконно змінили цільове призначення товарної сільськогосподарської землі та повернете земельну ділянку???. А можливо треба залучити Національне антикорупційне бюро. Чи мені тільки одному здалось , що тут попахує корупцією? !!!!!

  • Ну від голови суду нічого іншого очікувати і не можна, адже він власний ПАЛАЦ побудував у дендропарковій зоні м.Хмельницького.

   • Мене більше здивувала позиція СВОБОДІВЦІВ , які сьогодні очолють місто та взяли на себе повну відповідальність за ситуацію в Хмельницькому.Адже в програмі ВО”Свободи” боротьбі з незаконним обігом земель сільськогосподарського призначення відведено багато пунктів.Та й пан Сичишин , будучи кандидатом у мери, своєю першою задачею називав аудит діяльності “ПАПЄРЄДНІКІВ” та перевірка цільового використання розданих земель. Чи це були тільки декларації? А ставши МЕРОМ, забули і про власні обіцянки і про програму партії? Адже є прекрасна можливість підтвердити слова ділом.Чи суду страшно? Так ,це не теща депутата Певнева.

 4. Ця вся шайка грає в дурників, і нічого по закону не здійсниться. Побудують і получать за рахунок народу. Ше питання, чи потрібні кватири цім служителям Феміди? Вот і є робота для антикорупційного бюро.

 5. Дивна арифметика . Суддів- безхатчинків – 16 , а по договорах суду дістануться 23 квартири. Ще сім “прозапас”?

 6. А если учесть что господин Ковтун получил эту землю в качестве взятки за крышевание рейдерского захвата Агрофирмы «Гречаны», то полностью понимаешь господина Авакова который за полную зачистку этого судейского болота.
  Судью Ковтуна нужно судить привселюдно на площади.

  • На площади)) А судьи кто? Может Скочеляс, как глава областной организации очень оппозиционной партии

   • ДА ….СКОЧЕЛЯСА ТРЕБА ТАКОЖ ПЕРЕВІРИТИ З ЙОГО ПАРАДІЗОМ ДЛЯ ЖИТТЯ…ЗАХВАТИЛИ НАБАГАТО БІЛЬШЕ ЗЕМЛІ… ПОРІВНЯНО З КОЛИШНЬОЮ АВТОСТОЯНКОЮ… ТА Й НАВІЩО ЦЕЙ НЕБОСКРЬОБ БІЛЯ РІЧКИ ТА ПАРКУ ВІДПОЧИНКУ—НЕЗРОЗУМІЛО НІКОМУ…КРІМ ЗАБУДОВНИКІВ…

 7. Вчора прочитав в новинах ,що депутат ВР України Ксенжук дуже струрбований земельними оборутками на Одещині. Класні депутати від Хмельниччини.Правда? Земельні афери суддів , прокурорів і місцевих депутатів Хмельницького їх ЗОВСІМ не хвилюють!!! ГАНЬБА!!!

 8. Взагалі , складається враження , що Хмельницький – це якась сіра зона на мапі України.Тут місцеві князьки ( голови судів, прокурори та їх заступники, місцева влада) На їх афери ніхто не звертає увагу.Вони себе почувають абсолютно безкарно і нахабно. Прочитайте реакцію Голови апеляційного суду на інформації , що він будує будинок на сільськогосподарській землі( чим грубо порушує Закони України, в тому числі КРИМІНАЛЬНИЙ КОДЕКС) : А МЕНІ ГОЛОВНЕ ,ЩОБ ЗЕМЛЯ БУЛА В ЦЕНТРІ”, БЕЗПРЕДЕЛ!!!

 9. В статті не повна або недостовірна інформація. Квартир насправді суд отримає 16 – порівну від ЖБК Прибережний і ТОВ Житлоплюс. До договору із ЖБК Прибережний підписано додаток. Журналісти перед написанням таких “оговорочних” статей мали б докладніше перевіряти матеріали, а не писати якісь компромати. От і судіть читачі, якщо неправда написана в такі дрібниці, то чи є та правда у всьому іншому? Чи не написана стаття з метою простого поливання брудом голови Апеляційного суду? Задумайтесь перед засудженням!

  • Ну, по-перше журналіст користувався тільки тою інформацією , яку йому офіційно надав Апеляційний суд.Якщо з якихось причин суд не надав йому ТАЄМНІ (типу Пакту Молотова-Рібентропа)додатки до договору , то як він міг їх “докладніше проаналізувати?

 10. Согласно ДБН360-92 на площади 2,1 Га размещают дома на1750 одна тысяча семьсот пятьдесят квартир!!!Это для всех”гостей”И после того, как мы все “задумались” поняли,-передтем как КОВТУНА судить,- его надо наградить” за деловую хватку и находчивость” и присвоить звание”Судья-барыга”. Опыт рекомендовать руководителям СБУ,полиции, налоговой и другим особо нуждающимся членам общества.Не забыть ПРОКУРОРОВ!

 11. По-друге, шановний Гість, а Вам звідки відомо про існування додатків до договору ? Можливо Ви є одним з підписантів цих договорів і намагаєтесь себе відмити.Тоді дайте відповідь на головне питання: чому Ви ГРУБО ПОРУШУЄТЕ Закони України? Чи вони для Вас не писані, а тільки для нас смертних.

 12. По-третє, якщо Ви вважаєте статтю “простим поливанням бруду”, то дайте ОФІЦІЙНЕ спростування, з наданням документів , які підтвердять законність зміни цільового призначення земельної ділянки. Чому ж ні Міська Рада, ні Апеляційний суд не надав журналісту такі документи.
  Відповідь проста – таких документів не існує. А незаконна зміна цільового призначення землі – це КРИМІНАЛЬНИЙ ЗЛОЧИН,

  • Для 16 суддів виділили 2.1 га землі для побудови житлового будинку? А 2 сотки їм ніяк би не вистачило?
   Безкоштовно? А у громади міста про це хтось спитав?

 13. Засуджувати і обливати брудом простіше простого. А Ви натомість задумайтесь над питанням чи знайдеться забудовник який за власний рахунок буде будувати житло для 16 суддів на, як Ви сказали, 2 сотках? Звичайно ні. Якщо будувати лише для 16 суддів то за чий рахунок, може державний чи може за рахунок громади? Ми – громада готові? Наша держава зобов’язана забезпечувати житлом і суддів і прокурорів згідно Законів України, як якщо ані коштів на будівництво ані вже готових квартир держава не виділяє. Нема. В медалі завжди два боки і треба бачити обидва.

  • Тобто для забезпечення суддів і прокурорів квартирами Ви вважаєте за можливе”порушувати любі закони”? “Для достижения цели все средства хороши”?Ну ,звичайно.Адже покарання за це ніколи не наступить, бо “кришують” Вас при цьму ті самі судді і прокурори. Сподіваюсь, що це не надовго..

   • Розпорядження і накази про переведення суддів і прокурорів із інших міст і районів підписує не голова суду і не прокурор міста навіть не області, а все набагато вище, а ті хто і приймає наші з Вами закони. Тому всі претензії і звинувачення потрібно предявляти в першу чергу туда.

    • Тільки переводячись з одного міста в інше судді, не відмовляючись від попередньої квартири ,намагаються отримати квартирку ще в новому місті. Чи Ви думаєте , що за попереднім місцем роботи судді жили на вулиці Класна схемка? Для суддів класнна!!!Тільки законодавець в законах цього не прописував.Це вже творчість бажаючих збагачуватись за рахунок держави .

     • Окрім банальної вигоди існують ще жеттєві обставини. Всі ми люди.

  • ТИХ СУДДІВ ЩО ЇЗДЯТЬ НА МЕРСАХ… ІНФІНІТІ ТА ТОЙОТАХ…-МОЖНА І НЕ ЗАБЕЗПЕЧУВАТИ ЖИТЛОМ…А ТАКИХ МАЙЖЕ ДВІ ТРЕТІХ….А ПРОКУРОРИ ТА ЇХ ЗАСТУПНИКИ ТАКОЖ НАХАПАЛИСЯ ДЛЯ СЕБЕ ТА Й СВОЇХ ДІТЕЙ…. ЗНАЮ ОДНОГО… МАЄ ДВІ КВАРТИРИ В ХМЕЛЬНИЦЬКОМУ ТА ВЕЛИКУ КВАРТИРУ НА 140 КВ. М . В КИЄВІ….ДА ЩЕ ДАЧУ НА ДНІСТРІ ТА ПІД КИЄВОМ…

   • Нажаль наші закони не дають можливості так їх розмежувати та ідентифікувати. Тому маємо, що маємо.

    • Працюю секретарем в міськрайонному суді 30 років, перебуваю на загальній черзі /бо іншої немає/для отримання житла 25 років. Ніхто з керівництва ніколи навіть не цікавився житлово-побутовими проблемами працівників, не положено кажуть./тільки суддям/. Могли би раз на 3-5 років виділяти і нам квартири в порядку черги, можливо і в тому будинку, що будується. Медпрацівникам , міліції хоч щось перепадає, а такі як я ні доя кої категорії не належать.

     • Наша держава зобов’язана піклуватись про всіх своїх громадян без виключень, проте не робить цього по відношенню ні до кого. Але в даному питтані судді і прокурори захищені спеціальними законами, які також не завжди можуть знайти своє виконання.

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.