Рік, що минає, пройшов для Хмельницької області (як і для всієї країни) у під диктовку “його величності” американського долара. На “бакс” “молились” біля валютних обмінників, плювались на ринках, автозаправочних станціях і крамницях. Зрештою, він спустошив кишені пересічних мешканців, несамовито розкрутивши маховик інфляції.
За інформацією Головного управління статистики в області, за січень-листопад 2015-го рівень інфляції на Хмельниччині зріс до 41,5%! Для порівняння: за весь 2014-й знецінення гривні в регіоні становило 23,7%. Зважаючи на закладений курс долара в держбюджеті на 2016 рік (понад 24 грн/дол.), прогнози про покращення життя виглядають малоприємними.
Команда “Незалежного громадського порталу” традиційно підбиває підсумки прожитого року, виокремлюючи найбільш вагомі події. Їхня інтерпретація дає можливість переосмислити та зробити певні висновки.
Тарифоманія року — хмельницька мерія “батогом” приструнювала приватних перевізників і власників “пижиків”. Корінь зла, який зробив нестерпними відносини вже колишніх керманичів Хмельницького і перевізників, криється в обвалі гривні. Підвищення цін на пальне і автозапчастини спровокували здорожчання проїзду на 50 копійок у громадському транспорті обласного центру. Ближче до місцевих виборів можновладці через рішення виконкому і сесії забрали у перевізників раніше “накинутий” тариф, мотивуючи незначним падінням вартості дизпального. Це спровокувало бойкот і скандали довкола міських пасажирських перевезень. Розв’язка цього клінчу була болісною: представники влади не пройшли крізь виборче сито і втратили владні повноваження. Перевізники ж залишилися з носом.
Недолюстрація року — гості з Мін’юсту не знайшли на Хмельниччині осіб, котрі підпадають під закон про очищення влади. Гучні заяви Прем’єра Арсенія Яценюка, озвучені на виїзному засіданні Кабміну в Хмельницькій облдержадміністрації, не знайшли під собою реального викриття. Як з’ясувалося, главі уряду поскаржилися, що в області на керівних посадах втрималися чиновники часів Януковича і тепер “перефарбувалися” у потрібні кольори. Запрошена комісія з Міністерства юстиції України не підтвердила цих фактів. Лишень наголосила: ті, кого треба люструвати, вже звільнені.
Втікачі року — міліція області два місяці виловлювала шістьох засуджених, котрі втекли під час етапування з поїзда. Виглядало, як гостросюжетному фільмі: перестрілка бойовою зброєю між правоохоронцями і етапованими втікачами; прочісування районів області із залученням гелікоптерів; тиражування фотороботів небезпечних осіб. У підсумку міліція зберегла честь мундира, а затримані гарантовано збільшили собі термін позбавлення волі.
Антибудівельники року — у Хмельницькому оголосили війну хаотичній забудові. Було публічно заявлено про, щонайменше, п’ять об’єктів нерухомості комерційного призначення, що зводяться в місті з порушеннями. У якийсь момент складалося враження, що окремі із забудовників стоять за крок від всенародної ганьби, яка мала б виллятися у знесення будівель. Натомість у сухому залишку маємо “мир-дружбу-жувачку” — будівництво сумнівних об’єктів на етапі завершення, а зведені торговельні площі куплені/орендовані новими власниками.
Вибори року — нардеп-олігарх Олександр Герега посилив політичний вплив на Хмельниччині, завівши свою партію “За конкретні справи” до місцевих рад. Майже 6 мільйонів гривень (це офіційні дані) і пару місяців знадобилося відомому бізнесмену-політику, аби збудувати в області партійний “Епіцентр”. Враховуючи вкладені чималі інвестиції, проект “За конкретні справи” повинен бути довгограючим.
Ребрединг року — у Хмельницькому з’явилася патрульна поліція. 256 молодих юнаків і дівчат на 19 “Тойотах” обіцяють тримати громадський спокій обласного центру. Їхнє київське керівництво також гарантує забезпечувати всім необхідним, починаючи від достойних зарплат і закінчуючи пальним. https://ngp-ua.info/2015/12/25169 Чи відбудеться на ділі реформа патрульної поліції, звіримо через рік.
Бунт року — аграрії Хмельниччини протестували проти відміни податкових пільг і нового “латифундиста”. Наприкінці року працівники тракторів і комбайнів разом зі своїми власниками запустили аграрний “Майдан” і перекривали дороги державного значення. Він мав на меті донести до центральної влади негативні наслідки від скасування спецрежиму оподаткування АПК. Поки що всі спроби і дії аграріїв — в молоко.
Іншим фронтом представники великих агрохолдингів і фермерських господарств краю ополчилися проти “Агрохолдингу 2012” — нової структури нардепа Гереги, яка бажає інтегруватися в аграрну зону області. Вони заявляють, що новачок веде нечесну конкуренцію і скопом забирає у них селянські паї. Щоправда, фінансові пропозиції “Агрохолдингу 2012” зовні виглядають привабливішими. Однак що ховається за цією обгорткою, поки залишається загадкою.