Чи зіграє карта наступника на мерських виборах?

23 вересня цього року. У міській раді відбувається чергова сесія Хмельницької міської ради. Голосування по складних питаннях порядку денного проходять на грані кворуму: підкорятися партійній дисципліні навіть відмовляються “батьківщинівці”, котрі з 2010 року тут мали більшість.

Модератор процесу, виконувач обов’язків міського голови і секретар ради Костянтин Чернилевський свою дратівливість направляє у бік депутатів-колег, які розмістилися у правому крилі від “спікера”. Це давні вороги ВО “Батьківщина” — колишні члени Партії регіонів, — яким свого часу вдалося, заручившись допомогою Феміди, “збити” Валерія Лескова з посади секретаря ради. 

Виборча фаза помітно впливала на хід ведення сесії. Раптом Чернилевський видав (цитуємо майже дослівно): “Сергій Мельник, обравшись до Верховної Ради, залишив мене керувати містом”. Ці слова секретар ради підтвердив ще взимку неочікуваним переїздом з першого на другий поверх міської ради, у кабінет, де сидів Мельник.

Фото Віталія Тараненка

Фото Віталія Тараненка

Один у полі не воїн

Чернилевський з самого початку вважав себе командним гравцем. Однак, як з’ясувалося, тренер і капітан парткоманди не завжди рахувалися з ним. Красномовним фактом було своєрідне небажання екс-мера Сергія Мельника подавати кандидатуру Чернилевського депутатському корпусу на обрання секретарем ради. Міський голова наполегливо хотів просунути у крісло “плеймейкера” іншого соратника Михайла Василишина. Не вдалося і цю посаду зайняв Чернилевський, який наступного ж дня розродився компліментами на адресу непоступливого мера: “Ніякого антогонізму у мене з міським головою Сергієм Мельником не було. З ним я пережив дві виборчі кампанії і майже сім років працюємо у раді… Він прогресивний, йому потрібно допомагати”, — переконував новообраний секретар ради.

На хвилі революційних перемін в країні та області Мельник успішно вскочив до потягу, що звозив мажоритарників-переможців у Верховну Раду. А ось Чернилевський по-справжньому зіткнувся з комунальними проблемами та конфліктами, ставши виконувачем обов’язків міського голови Хмельницького наприкінці 2014-го.

Сутички старих-молодих кадрів у міській раді все більше почали вилазити у публічну площину. Мова йде про заступників Чернилевського, призначених сесією міськради, та деяких керівників управлінь, які працювали при Мельнику.

Чернилевський не прорахував важливої деталі: якщо він мав намір балотуватися на повноцінну посаду міського голови Хмельницького, то радикальні дії необхідно було здійснювати протягом усього часу тимчасового керування містом, а не за кілька місяців до старту місцевих виборів.

Тарифний і будівельний бумеранги добряче полоскотали нерви міської влади. На диби стали ті, хто при Мельнику ходили слухняно і не давали приводів загравати з владою.

Битву одного воїна можна було б виграти за умови консолідації, як політичної “альма-матері”, так і чиновницького середовища. Чужаком Чернилевського передовсім зробили свої, які почали розкладати яйця у різні корзини напередодні місцевих виборів.

Це наглядно підтвердив внутрішньо-партійний конфлікт у “Батьківщині”, з якого сильнішим вийшов нардеп кількох скликань і кандидат в мери Олег Лукашук. Щоправда, якщо вірити інформації з оточення “біло-сердечних”, пану Чернилевському пропонувалося не висуватися в мери, а підтримати Лукашука. За це він мав зберегти посаду секретаря ради в новій каденції.

У мерські перегони Чернилевський ввійшов як самовисуванець з гаслом “Місто рівних можливостей зробимо разом”. Костянтин Іванович веде помірковану кампанію, без зайвої агресії на адресу потенційних конкурентів. Його холоднокровний розрахунок, мовляв, Хмельницький не гірше розвивається, як при Мельнику.

Якою силою наділили Мандзія?

Донедавна рядовий депутат Хмельницької міської ради Сергій Мандзій нині перетворився на такого собі супергероя з плащем провладної сили Порошенка. Офіційно Сергій Володимирович вважається безпартійним кандидатом в мери, але, за нашою інформацією, призупинив членство у Народній партії Литвина. На виборах він засвітив молоду громадську організацію “Сильне місто”, яку заснував і очолив. Політичною опорою обрав президентську партію “Солідарність”.

Традиційний набір кандидата готовий. Залишилося було визначитися з “вишенькою у торті”, яка принесе додаткові бали до рейтингу. Нею став… колишній міський голова Сергій Мельник. “Разом з Мельником пропрацював дві депутатські каденції у міській раді. І його ідеї та бачення подальшого розвитку Хмельницького десь співзвучні з моїми”, — так відмахнувся Мандзій від нашого запитання про роль Мельника у його кампанії.

Насправді Мельник дав добро на афішу свого прізвища за дорученням партії. Вже не Тимошенко, а Порошенка, оскільки входить до парламентської фракції БПП. Сергій Іванович протягнув нібито рейтингову руку Сергію Володимировичу, натякаючи на власній “безпрецедетній підтримці 71,5% виборців” у 2010 році.

Спробуємо проаналізувати, яка частина “безпрецендетних” відсотків Мельника теоретично перепаде наступнику Мандзію. По-перше, треба добре розуміти, коли говоримо про блискавичну перемогу Мельника на виборах-2010. Він балотувався від партії “Батьківщини” та в чомусь грав на протиставленні “добра-зла”. “Злом” була Партія регіонів, котра прийшла до влади і яка потім витерла ноги об нього. До того ж публічно Мельник не був замішаний у корупційних скандалах.

По-друге, на початок 2010 року Сергій Іванович мав чотирирічні напрацювання на посаді міського голови Хмельницького. Також він зумів втримати певну монолітність команди, яка згодом, на жаль, почала сипатися і деморалізовуватися.

На фоні колишнього міського голови кандидат в мери Сергій Мандзій виглядає табулою расою (“чиста дошка”), з якої хочуть створити сильного лідера. При чому такого, щоб був вигідний для самого Мельника. І особливо не рушив порядок у місті, виплеканий його попереднім господарем.

Попри доволі міцний тил Мандзій спробував зіграти ва-банк. Адже переважна більшість хмельничан пов’язують його з бізнесом пасажирських перевезень, зокрема, маршрутними таксі. Тому прийняв рішення через начебто тиск діючого влади Хмельницького відректися від транспортного підприємства “Рембуд-транс”. І переписав його… на свого директора. Заява кандидата в мери була красивою, а ось кінцеве рішення так назвати не можна.

…На кін покладені не лише влада, а й умови, в яких розвиватиметься Хмельницький найближчі роки. Круп’є роздав фішки. Шулери приступили до махлювання. Який буде результат, побачимо після 25 жовтня, коли офіційно оголосять результати першого туру мерських виборів у Хмельницькому. А далі другий тур, який очевидно ознаменується грою без правил.

Віталій Тараненко.

Теги: , ,
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Тараненко

Віталій Тараненко

Журналіст сайту "Незалежний громадський портал".
Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.