Хмельницькобленерго: обмежувальні графіки – крайній спосіб запобігання енергетичному колапсові

 

В енергопостачальній компанії «Хмельницькобленерго» таки розробили графіки обмеження енергоспоживання. Тональність більшості публікацій про це – «Катаклізм неминучий». І тепер населення про звичайні технічні відключення, пов’язані з регламентними ремонтами підстанцій чи розчищенням ліній електропередачі, говорить як про глобальну енергопроблему.

Тим часом житловий сектор Хмельниччини, народне господарство краю, інфраструктура й комунгосп укупі займають приблизно один відсоток енергетичного балансу України. За добу область споживає близько шести мільйонів кіловат-годин електроенергії, і втримати ситуацію з енергозабезпеченням тут не так уже й складно.

Проте загальна ситуація в енергосистемі, пов’язана з бойовими діями на Донбасі змушує реагувати на загрози. Електроспоживання, в разі застосування обмежувальних графіків, знижуватиметься на двадцять відсотків добових обсягів. Про це і йшлося на відеоконференції «Виклики доби: енергозбереження та енергоефективність», яку проведено в ПАТ Хмельницькобленерго».

– Щоб уникнути каскадної аварії, повного розвалу енергосистеми, національний диспетчерський центр (НЕК «Укренерго») планує по черзі вимикати від енергопостачання регіони. Ці «віяльні» відключення можуть застосовуватися у випадку критичного дефіциту вугілля на теплових електростанціях, – пояснив генеральний директор компанії Олександр Шпак.

Для довідки:

На виробництво однієї кіловат-години електричної енергії витрачається півкілограма вугілля, а теплова генерація у цьому році забезпечує 43,5 відсотка споживчих потреб. Атомними електростанціями виробляється 45,1 відсотка, гідроелектростанціями – 5,6 відсотка, блок-станціями — 4,7 відсотка, геліо- та вітроелектростанціями – 1,1 відсотка.

Проблема може бути спровокована нестачею вугілля на складах ТЕС і теплоелектроцентралей – з вісімдесяти шахт Донбасу функціонують лише тринадцять. До того ж, зруйновано залізниці й мости, що перешкоджає доставці вугілля енерговиробникам. Енергосистема перелаштовується на імпорт енергетичного вугілля з близького та далекого зарубіжжя.

Проте обмеження енергоспоживання регіонів за графіками – то лише крайній спосіб запобігання енергетичному колапсові. А так подача електричної енергії радикально припиняється тим споживачам, хто має суттєву заборгованість за неї. Зарадити дисбалансові між виробництвом і використанням електроенергії можна вирівнюванням споживання – коли найбільш енергоємні споживачі переходять на роботу в нічний час.

Зниженням загрози масового застосування графіків обмеження енергії і потужностей, графіків аварійного відключення займаються антикризові енергетичні штаби – обласний на чолі з Олександром Шпаком та районні на чолі з начальниками РЕМів та інших структурних підрозділів енергопостачальної компанії.

– Крім мобілізації всіх ресурсів, ми пам’ятаємо про захист прав споживачів електричної енергії, – зазначив начальник обласного протикризового штабу. – Нашим завданням є допомога й консультування споживачів з питань підключення опалювального обладнання, термінова видача технічних умов для переведення з газового опалення на електричне, перехід до диференційного обліку споживання електричної енергії тощо.

Кого не стосуються графіки обмеження? Це споживачі, які належать до Укроборонпрому – якщо погодять це з райдержадміністраціями і міськвиконкомами. Зрештою, незручності од відключень можна звести до мінімуму. Подбавши про резервні автономні електростанції, акумуляторні батареї і освітлювальні прилади на гасі, газі чи батареях. У будівлях з електричним обігрівом доцільно приготувати альтернативні джерела тепла та резервне паливо (грубки й печі на дровах, вугілля тощо)

Для довідки: антикризові енергетичні штаби оперативного реагування працюватимуть цілодобово. Зв’язатися з ними можна за телефонами кол-центру: багатоканальним безкоштовним 0800-50-50-62, хмельницьким міським (0382)75-52-00, оперативно-диспетчерської служби обленерго (0382)78-79-52 та диспетчерських груп районів електромереж, «єдиних вікон», які вказані на сайті обленерго.

Михайло Цимбалюк.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.