Петро Перебийніс: «Мій телефон завжди ввімкнений і в зоні доступу для хворих»

Хмельницький, як один із потужних центрів кардіохірургії, надійно закріпився серед лідерів української медицини. Близько місяця тому сюди вкотре приїздили провідні спеціалісти «Інститута серця Міністерства охорони здоров’я України» під керівництвом заслуженого лікаря України, професора Бориса Тодурова. Консультативний прийом пацієнтів відбувся і в обласному кардіодиспансері. Така увага з боку столичних фахівців – визнання високого рівня надання кардіологічної допомоги місцевими лікарями.

Завідуючий відділенням кардіології №3 Хмельницького обласного кардіологічного диспансеру з блоком реанімації й інтенсивної терапії Петро Перебийніс, без сумніву, входить в медичну еліту краю. За 30 років самовідданої праці на благо людей, випускник Вінницького медінституту ім. М. Пирогова завоював репутацію лікаря від Бога. До нього завжди вишиковуються черги – безпомилкова прикмета, за якою визначають ступінь довіри та професійності лікаря. Коли йдеться про найдорожче – здоров’я, будь-які регалії відпадають самі собою.

IMG_2377

До речі, можливо, з цієї причини Петро Перебийніс не носить бейджик із титулами. Він справедливо вважає, що найкращим показником його роботи є покращене здоров’я пацієнтів. Саме тому його мобільний телефон завжди ввімкнений і в зоні доступу для хворих. Він консультує, дає практичні рекомендації, призначає курси лікування тощо. До нього тягнуться і як до професіонала, і як до людини.

У далекому 1985 р. лікар-кардіолог  уперше взяв на себе відповідальність за життя пацієнтів в кардіовідділенні Хмельницької обласної лікарні. Працював лікарем функціональної діагностики, займався дистанційною діагностикою. Звісно, що без серйозних знань та досвіду, лікарської інтуїції на це зважиться далеко не кожен. Ще одна риса, яка суттєво вирізняє Петра Перебийноса – бажання професійного самовдосконалення. – Фактично я постійно навчаюся, – зізнається під час розмови Петро Леонардович.

Лише за минулий рік він опрацював 180 монографій. На робочому столі комп’ютера налічується до 15 тис. файлів. Крім цього, багато разів навчався на курсах підвищення кваліфікації. Лікування аритмії серця, кардіостимуляція, новітні розробки – завжди в полі зору. Багаж знань лікар вищої категорії  П.Перебийніс втілює і у своїх розробках. Одна з них – створений у 1988 р. універсальний кардіостимулятор. Він з гордістю розповідає, що його апарати зараз працюють в лікувальних закладах області, приносять реальну користь, ставлять пацієнтів на ноги.

–          Чому дієві універсальні кардіостимулятори лікаря-винахідника з Хмельницького не випускають у серійне виробництво? Причина банальна. Потрібен патент, сертифікація, супутня документація. На це все необхідні десятки тисяч гривень. Наразі універсальні кардіостимулятори (можуть використовуватись як у лікарнях, так і автономно) від П. Перебийноса рятують життя землякам. І для нього найбільша радість – це схвальні відгуки колег та вдячні слова пацієнтів, чиї серця завдяки апарату знову б’ються у нормальному ритмі…

Нині на рахунку кардіолога 15 рацпропозицій. Він автор 5 наукових статей у фахових медичних виданнях. Ділиться своїм чималим досвідом із лікарями-інтернами. Коли працював над розробками методик кардіостимуляції, перші дослідження випробовував на собі. Для професійної майстерності щороку намагається їздити на конгреси, медичні конференції з актуальних питань кардіології. Купа спеціалізованої літератури, нові розробки, рекомендації після уважного вивчення неодмінно перейдуть у нову якість – якість лікування.

За три десятки літ Петро Леонардович звик, що має роботу без свят та вихідних. Йому пощастило на розуміння рідних: дружина теж лікар, разом навчалися в медінституті. За прикладом батьків пішли й син Павло – нині лікар-хірург, поєднує наукову та лікарську діяльність, й донька Оксана – четвертокурсниця Тернопільського медуніверситету ім. І. Горбачевського.

Планку кардіологічної допомоги (вона має бути не гірша, ніж у Європі) встановив собі сам, після відвідин служби реанімації в Каунасі. П. Перебийніс знайомий із роботою кардіослужб Литви, Данії, Болгарії, Угорщини. Найкраще з побаченого намагається взяти за взірець, удосконалити надання кардіодопомоги на ввіреній йому території. За необхідності відділення №3 (розраховане на 30 ліжко-місць) може збільшити прийом пацієнтів до 40. Щорічно тут проходять лікування, медичне обстеження до 950-1000 чоловік.

За 2013 р. було 18 випадків тромболізисів, 16 із них – ургентні.

Аби йти в ногу з часом, ефективно надавати реанімаційну допомогу та інтенсивну терапію, потрібне сучасне обладнання. За словами  Петра Леонардовича, нині лікування пацієнтів відбувається за передовими технологіями, є необхідна діагностична апаратура, застосовуються лікарські методики. І все ж хотілося б оновити ряд обладнання. Від комплексної діагностики та повноцінного лікування залежить дуже багато.

Чомусь склалось враження, що на серце скаржаться, як правило, у старшому віці. Петро Перебийніс спростовує ці стереотипи: нині помолодшали хворі на артеріальну гіпертензію, є випадки, коли в кардіологію з інфарктом міокарда привозили  навіть 18-річних… До порушень роботи серця призводять й гіподинамія, невміння боротися зі стресом, неправильне харчування. Як бачимо, відомий вислів «Усі хвороби – від нервів» – не втрачає своєї актуальності.

Тож наостанок універсальна порада усім: « Бережіть себе, бережіть серце».

                                                                      Неоніла Яніцька.

Варто знати

Серед захворювань, які забирають найбільше людських життів, на першому місці – серцево-судинні хвороби. На сьогоднішній день існує чимало найновітніших методик лікування хвороб серця, проте лікарі переконані – якщо дотримуватися простих на перший погляд правил, більшості проблем, пов’язаних саме із сферою кардіології, можна уникнути.

У  так званій „групі ризику” перебувають пацієнти з підвищеним артеріальним тиском, яких лікарі не переконали у доцільності постійного застосування антигіпертензивних препаратів.

Кожна людина після досягнення 40 років має чітко знати рівень свого артеріального тиску і рівень загального холестерину, один раз на рік робити електрокардіограму, щоб мати змогу виявити початкові прояви хвороби.

Одним із факторів ризику, який сприяє виникненню інфаркту міокарда, є паління. Лікарі зауважують, що серед пацієнтів, які перенесли інфаркт міокарда, рідко хто не палив. І, якщо після першого інфаркту пацієнт не залишив цю звичку, то через три роки повторний інфаркт гарантований.

Серед проблем, які можуть спричинити інфаркт міокарда, і надмірна вага тіла, переїдання та ожиріння. Пацієнти з надмірною вагою перебувають у групі високого ризику. Ожиріння часто супроводжується підвищеним артеріальним тиском, як правило, виникає ще й цукровий діабет, який надзвичайно погіршує перебіг ішемічної хвороби серця. Кожна людина має стежити за вагою, визначати свій індекс маси тіла. Найпростіший спосіб це зробити – відняти від показника росту сто і тоді ми отримуємо потрібну вагу. Тобто, якщо людина має зріст 172 см., то вона повинна важити приблизно 72 кг., жінкам можна відмінусувати ще 5-6 кг., але не більше.

Поширене явище, яке веде людину до інфаркту – надмірне вживання алкоголю, проблема, у якій пацієнти ніколи не зізнаються. Проте лікарі просять не забувати, що продукти розпаду алкоголю мають властивість через декілька днів спровокувати різке підвищення тиску. Важливим є і режим дня. Людина із схильністю до підвищеного тиску має спати 8-9 годин на добу і повинна відпочивати вдень.

Важливим фактором виникнення інфарктів лікарі називають і малорухомий спосіб життя. „Ходити пішки неймовірно корисно. Кожна здорова людина має проходити приблизно 10 км упродовж доби. Якби ми це розуміли, то до пізньої старості зберігали б своє здоров’я, працездатність і енергію. Коли людина рухається, працюють усі її м’язи, усі судини, покращується кровообіг, не утворюються тромби.

Кардіологи  радять:

1. Не переїдайте

Для нормальної роботи серця потрібне повноцінне харчування: і білки (вони – «цеглинки» для м’язової тканини), і вуглеводи (це енергія), і вітаміни з мікроелементами.

Якщо їжа каменем лягає на шлунок, то посилюється і навантаження на міокард, навіть чисто фізіологічно. У кардіологів є навіть термін – «застільне серце». Це коли напад виникає на тлі переїдання. У спекотну погоду кров згущується й серцю важче розганяти її по судинах. Тому, щоб тримати судини в тонусі, є сенс дотримуватися старої мудрості і вставати з-за столу трохи голодним.

2. Налягайте на селеру і петрушку

Свіжі стебла селери містять фітохімічні з’єднання – фталіди, які розслаблюють м’язові тканини в стінках артерій, що дозволяє уникнути судинних спазмів і поліпшити кровообіг. Дослідження показують, що вживання в їжу 100-150 грамів селери в день дозволяє організму отримати оптимальну дозу фталіди.

Свіжий сік петрушки (1 ч. ложка на півсклянки води або 30-40 грамів зелені в день) знижує артеріальний тиск.

3. Пийте томатний сік

У томатах багато активного антиоксиданту – лікопіну, а також клітковини і калію. Численні дослідження показують, що вони допомагають серцево-судинній системі. Томатний сік м’яко знижує артеріальний і внутрішньочерепний тиск, його корисно пити при гіпертонії та серцевої недостатності.

4. Заправте мотор коктейлем

Щоб серце працювало справно, треба тримати під контролем артеріальний тиск. Тим, хто схильний до підвищеного, добре з ранку випивати склянку заварених ягід калини з 15-20 краплями настоянки ехінацеї, або знову ввійшов у моду відвар цикорію з медом і лимоном. Тим, у кого знижений тиск, підняти тонус і підвищити опірність інфекціям допоможе зелений чай з женьшенем або відвар ягід ожини з імбиром і цукром.

5. Поповнюйте запаси калію і магнію

Наше серце в нормі скорочується 60-70 разів на хвилину. І так кожну годину, кожен день! Уявіть, скільки йому потрібно сил, щоб без перебоїв ганяти кров по всьому оргнаізму. А розладнати серцеву провідність можуть дуже багато речей, навіть приємні, наприклад, радість від зустрічі з коханим або від поїздки у відпустку. Для того, щоб згладити вплив на міокард різних збудливих факторів, нам потрібні калій і магній. Ці мікроелементи підтримують скоротливу здатність серця. Добути їх можна з печеної картоплі, родзинок, квасолі, але не зайвим буде приймати їх додатково – у вигляді спеціальних комплексів.

Теги: ,
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися

Один коментар

  1. шановна, Неоніло, після 180 монографій та 18 “випадків тромболізисів” , а 16 з них ургентних… налягайте на селеру та петрушку!

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.