Кам’янець-Подільський виконавчий комітет міської ради не допустив на своє засідання кореспондента НГП. Керуючий справами Григорій Горшунов аргументував це тим, що для допуску на засідання потрібна акредитація при міській раді. Наш журналіст подав документи на акредитацію, однак вона буде розглянута…в серпні місяці. За словами спеціалістів із загального відділу реєстрація журналістів проводиться на сесії міської ради. Для цього потрібно подати документи за 30 днів до початку засідання.
Хоча ні в регламенті Кам’янець-Подільський міської ради VI скликання, ні в регламенті Виконавчого комітету та виконавчих органів міської ради таких відомостей немає. Єдине, де вказується хоч щось про працівників ЗМІ – це пункт 1.6.Регламенту міськради: “Представники телебачення, радіо і преси повинні бути акредитовані Секретаріатом ради на певний термін або на весь період скликання міської ради. Відмова в акредитації повинна бути вмотивованою. Секретаріат міської ради надає акредитованим представникам засобів масової інформації матеріали, які розповсюджуються серед депутатів.”
Проаналізувавши регламенти міських рад інших регіонів України, ми не знайшли подібного пункту про розгляд акредитації на сесії міськради. Також, в 2 пункті Закону України “Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації” чітко вказано: “Засоби масової інформації України відповідно до законодавства України мають право висвітлювати всі аспекти діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані надавати засобам масової інформації повну інформацію про свою
діяльність через відповідні інформаційні служби органів державної влади та органів місцевого самоврядування, забезпечувати журналістам вільний доступ до неї, крім випадків, передбачених
Законом України “Про державну таємницю” .
На виконавчому комітеті Кам’янець-Подільський міської ради 12 червня не розглядалися питання з грифом “Державна таємниця”.
На захист НГП виступила також Незалежна медіа-профспілка України, де заявили, що для відвідування засідання виконавчого комітету не потрібна акредитація, достатньо лише редакційного посвідчення журналіста.
Дмитро Вагін, юрист Асоціації медіа-юристів також зазначив, що, якщо в регламенті не прописано чітко порядок акредитації, то її проходити не потрібно. “Будь який орган державної влади може щось вимагати лише в тому випадку, коли це чітко прописано у внутрішніх положеннях та чинному законодавстві”, – повідомив юрист.
Ось як прокоментувала дану ситуацію Тетяна Котюжинська, головний юрисконсульт Національної спілки журналістів України:
“Акредитація – це дозволяюча процедура, а не забороняюча. Тому ви можете мати постійну або тимчасову акредитацію, але разом з тим, якщо є редакційне посвідчення, то вас можуть не пустити лише в тому випадку, коли немає вільних місць. А так – зобов’язані допустити”.
“Озброївшись” цими порадами, ми звернулися до директора департаменту правового супроводу та контролю міськради Олега Мєлєкєсцева. Він пообіцяв протягом дня прокоментувати, яким чином журналістів акредитовують в міській раді, та чи потрібна ця акредитація при виконкомі.
Дмитро Шеремета.