Відзначення 582-річниці Хмельницького розпочалося з рясного дощу. Чиновники, які прийшли до пам’ятника гетьмана Богдана Хмельницького, юрбилися під деревами з парасольками. Найкомфортніше чекав на офіціоз народний депутат України Олег Лукашук — сховався від негоди у комфортній “Тойоті” з номерами Верховної Ради.
На покладання квітів завітали майже усі перші особи міста та області, окрім голови облдержадміністрації Василя Ядухи. Його підміняв перший заступник Вадим Гаврішко.
— Передаю щирі вітання від губернатора Хмельниччини. Місту Хмельницький є чим пишатися, зокрема, це колектив “Козаки Поділля”, який прославляє нас на всю країну. Тому гордіться хмельничани своїм містом й прославляйте його. Процвітання і родинного щастя, — побажав чиновник.
Від обласної ради покладальну делегацію очолив голова ради Микола Дерикот.
— День міста — це свято кожної родини. Хмельницький розвивається в усіх напрямках: будівництво, підприємництво, промисловість. Хочу, щоб сюди завжди заходили інвестиції. Я бажаю всім здоров’я, щастя і всіх благ, — сказав він.
На правах господаря третім мав слово міський голова Сергій Мельник.
— Передусім дякую всім хмельничан за їхню працю. Адже завдяки цьому Хмельницький стає кожного дня комфортнішим, ошатнішим; радують око сквери і парки; гостинно запрошують охочих кав’ярні й кафе; розвивається освіта й охорона здоров’я. Бажаю здоров’я, благополуччя і любіть своє місто.
Завершив цю словесну “кавалькаду” нардеп Олег Лукашук, який побажав місту, щоби воно й надалі молоділо.
“Незалежний громадський портал” пройшовся святковим ранішнім містом і побачив доволі контрастні картини. Здається, що ми знайшли саме той сквер, який, за визначенням Мельника, “радує око”.
Сквер імені Тараса Шевченка до Дня міста підготували своєрідно: реконструкцію фонтанів, яку розпочали ще в липні, приховали за світлинами старого Хмельницького. Щоправда, не до кінця. Це тільки з вулиці Проскурівської, кудою повинна пройти святкова театралізована хода. По боках — від вулиці Грушевського і самого кінотеатру Шевченка — облаштували ятки, що слугуватимуть символічними масками зруйнованих фонтанів.
Будівельний “марафет” біля скверу наводить двоє робітників, котрі закінчують кладку тротуарної плитки.
— Нам сказали, що цими доріжками йтимуть гості, тому маймо завершити роботи, — ділиться один з працівників.
А далі видає справжню сенсацію.
— Коли копали траншеї біля фонтанів, наткнулися на давню кладку. Приблизно на глибині 2,5 метрів є мурована арка. Кажуть, що це може бути єврейська фабрика. Однак дали вказівку все засипати землею.
Те, що місце, де зведені фонтани, має історичний клондайк, підтвердив паркувальник.
— Я бачив, як робітники розкопали підвал НКВД. Тут у 30-ті роки минулого століття “трійка” розстрілювала простих мешканців. Чому місто не створило комісію з дослідження цієї знахідки? Адже це історія Хмельницького, — резюмував він.
Усі фото Віталія Тараненка.