ОПОРА поінформувала про основні тренди передвиборної кампанії на Хмельниччині

Останній свій звіт про спостереження за виборчою кампанією оприлюднила напередодні виборів Громадянська мережа ОПОРА у Хмельницькому. Згідно з висновками спостерігачів і аналітиків моніторингової структури, у цій кампанії задіяно значно більшу кількість технічних суб’єктів виборчого процесу, ніж було у попередніх кампаніях.

– Поряд із технічними кандидатами і технічними партіями, задіяними в передвиборній агітації, у формуванні виборчих комісій, спостерігаються й технічні спостерігачі, – повідомила регіональний координатор ОПОРИ у Хмельницькій області Наталія Шмурікова. – Наприклад, майже десять відсотків із 220 тисяч спостерігачів зареєстрували аж 68 громадських організацій, більшість із яких є малоактивними в третьому секторі. Тому є підстави припускати, що значна частина громадських організацій, які вестимуть спостереження в день голосування, перш за все виконуватимуть суто технічну функцію – представлятимуть інтереси окремих партій і кандидатів у виборчих комісіях.

Однією з таких громадських організацій у Хмельницькій області є зареєстрована управлінням юстиції 7 серпня цього року ГО «За конкретні справи». У статуті організації є положення про спостереження за виборами, на підставі чого вона зареєстрована у ЦВК як суб’єкт виборчого процесу. Цікаво, що керівником організації є Неоніла Вячеславівна Андрійчук – довірена особа кандидата в депутати Верховної Ради України по округу № 192 з центром у Дунаївцях Олександра Гереги.

На своїй фінальній стадії почастішали випадки «брудної агітації» в одномандатних округах, що зумовлено зростанням градусу боротьби між ключовими кандидатами за кожен голос виборця. «Зокрема у Хмельницькому чорний PR у цілковито міському окрузі № 187 вирує в основному у трикутнику Лукашук-Слободян-Янчук, – зазначив прес-секретар кампанії громадського спостереження Михайло Цимбалюк. – Олег Лукашук (ВО «Батьківщина»), претендує на продовження своєї депутатської кар’єри, що триває вже десять років. Попри те, що за рядом соціологічних досліджень найвищий рейтинг саме у нього, спокою його штабові не дає потужний фінансовий ресурс президента ЗАТ «Оболонь» Олександра Слободяна (член УНП, самовисування), зміцнений підтримкою деяких активістів Партії регіонів. З іншого боку на значну частину голосів хмельничан претендує лікар Микола Янчук (партія УДАР Віталія Кличка)».

В сусідньому окрузі № 188 «брудні» технології характеризують протистояння кандидатів Віктора Коліщака та Сергія Лабазюка, у Кам’янці-Подільському найбільше потерпає від некоректної агітації Ростислав Ярема. В арсеналі опонентів останнього задіяний навіть знаменитий кіт із бабцею.

Не втратили актуальності основні тенденції кампанії, які були характерними і для попередніх місяців, зокрема: масштабне використання адміністративного ресурсу, різні форми підкупу виборців. В умовах фінансового зубожіння населення використання форм матеріального заохочення виборців суттєво підриває легітимність всього виборчого процесу. Ключовим в розумінні негативних наслідків підкупу є той факт, що за ним йдуть фальсифікації. На жаль, практика використання адмінресурсу позбавляє виборчу кампанію конкурентоздатності. В той час, як одні кандидати за допомогою адміністративних важелів отримують переваги в агітаційній діяльності, інші політики зазнають тиску та перешкоджання з боку чиновників. Монополія на державні посади у представників однієї політичної партії саме й привела до того, що адмінресурс на виборах 2012 року є одним із ключових методів впливу.

І про підкуп. На кожному з семи одномандатних виборчих округів із числа кандидатів виділяються щедріші від інших. В аукціоні передвиборної щедрості, яка є відвертим, хоч і непрямим підкупом виборців, виростає своєрідний рейтинг:

– Олександр Герега (округ № 192)

– Сергій Буряк (округ № 190)

– Володимир Мельниченко (округ № 193)

– Віктор Бондар (№ 191)

– Олександр Слободян (округ № 187)

– Віктор Коліщак (округ № 188)

– Сергій Лабазюк (округ № 188)

– Василь Шпак (округ № 191)

– Ігор Корнійчук (округ №191)

– Анатолій Артемчук (округ № 189) і Олег Лукашук (округ № 187).

 

(За підсумками прес-конференції регіонального представництва Громадянської мережі ОПОРА).

Теги: ,
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.