Шевченківський районний суд Львова 16 лютого скасував постанову про закриття кримінального провадження щодо колишнього керівника управління СБУ у Хмельницької області Віктора Крайтора за ч. 2 ст. 425 ККУ (“Недбале ставлення військової службової особи до служби”).
Про це написала у “Фейсбуці” адвокат сімей загиблих “Небесної сотні” Євгенія Закревська.
Вона зазначила, що у березні 2015 року прокурор військової прокуратури Західного гарнізона закрив кримінальне провадження за ч. 2 ст. 425 КК проти Віктора Крайтора через відсутність складу злочину. Натомість, на думку адвоката, нескасована постанова могла унеможливити притягнення екс-керівника УСБУ до кримінальної відповідальності.
“Насправді це був досить цікавий процес. І не лише тому, що це важливий етап у справі Хмельницького Майдану.
Буде корисно проаналізувати повний текст рішення. А поки скажу лише, що дуже цікаво було спостерігати як прокурор Бурлака і адвокат Крайтора злились в спільній позиції, захищаючи постанову. Прокурор військової прокуратури Бурлака розповідав про те, як потерпілі втрачають свої права і перестають бути потерпілими після виділення нового кримінального провадження. І тому повідомляти про закриття провадження і надсилати постанову він потерпілим не мав. А потерпілі відповідно права на оскарження постанови теж не мають… тому в скарзі потрібно відмовити. А постанова його хороша і правильна. Бо не має складу злочину (недбале ставлення до військової служби) в діях Крайтора. Не знайшли. Про те, як шукали – окрема історія. Але жодних протиріч цієї позиції із тим, що наразі Крайтору повідомлено про підозру, зокрема, у вчиненні злочину передбаченому ч.2 ст. 365 ККУ прокурор не бачить… ст 425 не має… а 365-ту знайшли – ну знайшли і що? А те, що це ті самі події і дії самого Крайтора – ну той що. А те що при цьому було спростовано дані, які лягли в основу постанови – ну буває…” – розповіла Євгенія Закревська.
Як писав НГП, колишній керівник управління СБУ у Хмельницькій області Віктор Крайтор обвинувачується за ч. 1 ст. 119 (“Вбивство через необережність”), ч. 2 ст. 365 (“Перевищення влади”), ст. 128 КК України (“Необережне тяжке або середньої тяжкості тілесне ушкодження”). Йому загрожує позбавлення волі на строк до 10 років.
Також під слідством перебуває боєць спецназу “Альфа” Служби безпеки України Віталія Тарадая, який підозрюється в розстрілі активістів Євромайдану біля будівлі Управління СБУ в Хмельницькому.
Нагадаємо, що 19 лютого 2014 року кілька сотень мітингувальників з центрального Майдану вирушили під стіни Управління СБУ області. Внаслідок спроб проникути окремих активістів усередину адмінбудівлі співробітники СБУ застосували вогнепальну зброю. У результаті смертельне поранення одержала 72-річна Людмила Шеремет, яка згодом померла в лікарні.
Фактично ця подія спричинила подальшу ескалацію конфлікту. Група невідомих закидала будівлю “коктейлями Молотова”, що спричинило вигорання поверхів.
Ближче до вечора того дня від кулі загинув 21-річний Дмитро Пагор. Ще п’ять осіб отримали вогнепальні поранення різного ступеня тяжкості.
Згодом Президент удостоїв Шеремет і Пагора звання Героя України (посмертно).
Матеріальні збитки від підпалу будівлі СБУ у Хмельницькому оцілювалися на суму 6,98 млн грн.