Керівник ДП «Нігинський кар’єр» Ян Тітов розповів про плани розвитку підприємства та труднощі у роботі
– Шановний Яне Анатолійовичу, чи можете Ви коротко розказати про себе, попередній Ваш досвід роботи в галузі гірничо-видобувної діяльності?
– Я народився та виріс у місті Донецьку, де навчався та здобув як професійно-технічну, педагогічну так і юридичну освіту. Зі свого трудового стажу я більше 14 років працював на керівних посадах, в тому числі більшу частину своєї діяльності здобував досвід роботи в гірничо-видобувній діяльності як виробничник та керівник. Але, в силу трагічних подій я був змушений покинути свою домівку та роботу і переміститись разом із членами своєї сім’ї на підконтрольну Україні територію, де продовжив займатись трудовою діяльністю, в тому числі у сфері надання юридичних послуг.
Проте, мій дух виробничника та досвід роботи в гірничо – добувній сфері завжди спонукали мене діяти та боротись за можливість приносити державі користь саме на даному напрямку роботи, тому я подав свої пропозиції до Міністерства агрополітики та продовольства України, які були позитивно прийняті та в грудні 2018 року мені доручили фактично підіймати з руїн занедбане попередніми керівниками державне підприємство «Нігинський кар’єр», що розташоване у селищі Сахкамінь Камянець-Подільського району.
– З якими труднощами Вам доводиться зіштовхуватись та чому Ви вказуєте, що Вам треба «підіймати з руїн» державне підприємство?
– Стан ДП «Нігинський кар’єр» виявився жахливим як в економічному так і в технічному сенсі, фактично підприємство було доведено до межі банкрутства. Відсутність на підприємстві фінансової, економічної та виробничої, в тому числі гірничо-проектної документації, зупинений спецдозвіл на видобування надр, арешт основних засобів та продукції за численними кримінальними провадженнями, які перебувають в стадії досудового розслідування, в тому числі за фактами розтрати, розкрадань в особливо великих розмірах за період з 2015 по 2018 роки фактично на початку пригнітили мене. Протягом 5 – 6 місяців трудовому колективу, який чесно важко працював взагалі не виплачувалась заробітна плата, кредиторський борг підприємства, в тому числі по податках та інших платежах до бюджету та соціальних фондів фактично досяг критичної точки і становить майже 50 млн. грн.
– Що було чинником для Вас продовжити роботу на вказаному підприємстві, стан якого виявився майже безнадійним?
– Приступивши до виконання обов’язків директора ДП «Нігинський кар’єр» у грудні 2018 року я не міг зрозуміти яким чином при такому трудолюбивому колективі можливо було довести підприємство до ганебного та фатального стану.
Мене вразили факти оплати боргів за електроенергію підприємства простими працівниками, робочими, у яких не згасала надія про порятунок підприємства, зупинення роботи якого почало призводити до спустошення населених пунктів внаслідок виїзду на заробітки кваліфікованих працівників і членів їх сімей, які втратили засоби для праці та забезпечення себе і своїх рідних.
Саме ця біль і розпач в очах працівників за рідне їм підприємство змусили мене не здатись перед неймовірними труднощами та цілеспрямовано продовжити роботу по відновленню підприємства, його виробничих потужностей, відчуття підтримки трудового колективу стало основним джерелом моїх сил та натхнення. Залишити трудовий колектив було б для мене особисто його зрадою, тому я подав до Міністерства агрополітики та продовольства України відповідні документи для участі у конкурсі на посаду керівника ДП «Нігинський кар’єр» із власними пропозиціями відновлення фінансово-господарської діяльності підприємства.
– Чи можете Ви частково поділитись із планами по відновленню та реформуванню діяльності ДП «Нігинський кар’єр» та чи виникали труднощі або перепони при проходженні Вами конкурсного відбору у Міністерстві агрополітики та продовольства України з приводу цього?
– Так, у своїх конкурсних пропозиціях я чітко визначив плани відновлення та реформування діяльності ДП «Нігинський кар’єр»
Головними першочерговими цілями для ДП «Нігинський кар’єр», які повинні бути реалізовані є вирішення питання відновлення спеціального дозволу на використання надрами; вирішення питання розстрочки сплати податків до бюджету; питання зняття арешту з майна для відновлення господарської діяльності підприємства; питання відновлення роботи залізничної гілки підприємства; проведення реінжинірінгу процесів управління; відновлення господарської діяльності з стратегічними контрагентами; збільшення частки завантаження потужностей підприємства та рівень рентабельності виробництва продукції, зменшення собівартості продукції, шляхом зменшення витрат на енергоресурси та модернізацію виробничого процесу.
Дещо із планів поданих у якості конкурсної пропозиції менш ніж за 2 місяці мого перебування на посаді виконуючого обов’язки директора ДП «Нігинський кар’єр» почало реалізовуватись. Зокрема, з метою першочергового розблокування підприємства я веду перемовини з Державною Службою геології та надр України про відновлення дії спеціального дозволу; ведуться переговори з Державною фіскальною службою України щодо розстрочки сплати податків до бюджету; подано клопотання про зняття арештів з майна підприємства до суду.
Крім цього, укладено з підрядною організацією договір про проведення ремонтних робіт залізничних колій, які знаходяться на балансі підприємства, щодо усунення виявлених порушень комісією з контролю і використанню шляхів сполучення які використовує підприємство у своїй господарській діяльності.
Організовано та проведено повну інвентаризація майна підприємства та його зобов’язань з метою перевірки актуальності облікових даних. На черзі організація проведення аудиту договірної бази підприємства, виявлення та знешкодження правовими методами «договірного баласту», аудиту дебіторської заборгованості, розробка комплексу заходів щодо її зменшення. Розробка комплексу заходів щодо стимулювання своєчасних розрахунків за поставлену продукцію.
Але головне це звичайно відновлення технічної виробничої бази підприємства, адже, як встановлено в ході інвентаризації, фактично основні потужності потребують невідкладного ремонту та відновлення, значна частина розукомплектована, тому не менш важливим для цього є залучення інвестиційних коштів, що також детально було запропоновано мною у конкурсній пропозиції.
Проте не обійшлось на конкурсі без ганебних провокацій та замовного бруду проти моєї кандидатури, на мою думку, з боку саме тих осіб, які побоюються наслідків проведеного та організованого мною аудиту підприємства та відповідного блокування схем збагачення за рахунок державного підприємства, які на даний час розслідуються в ході кримінальних проваджень.
Цинічним є те, що замовники цього бруду не погребували при цьому використати війну на Донбасі, звідки я родом та умисно не висвітлюючи факт мого переселення на підконтрольну Україні територію та ділову репутацію, розпочали висвітлювати фейкову та наклепницьку дезінформацію з метою вчинення тиску на конкурсну комісію при прийнятті рішення.
З приводу вказаних провокацій мною невідкладно подано звернення до СБУ України з вимогою перевірити викладені відносно мене у ЗМІ фейкові відомості, встановити їх невідповідність дійсності та притягнути винних осіб до кримінальної відповідальності.
Валентин Осадчий.
PR.