Хмельницький історик Ігор Западенко висунув гіпотезу про те, що біля місцевого залізничного вокзалу, де будується новий офісний центр, під землею знайдено гармату радянського танку КВ-2.
Про це він написав у “Фейсбуці”.
“Те, що стирчить з-під фундаменту, найімовірніше є гарматою М-10Т радянського танку КВ-2. Залягає вона нижче денної поверхні, під шаром цегляних уламків, але не глибоко. Весь танк, і навіть башта КВ-2 (ще те одоробало) туди не влізе. Отже, швидше за все, за півгодини з-під фундаменту офісного центру здобудуть гармату М-10Т без башти.
Як вона опинилася під землею? Моя версія така. Ще до ВВВ там, де зараз прикордонна академія, розмістили 2-ге Горьковське танкове училище. Я сам народився і виріс у тому районі, і ще дошкільням мене дядьки військові брали до башти Т-55 поміряти шлемак, як і всіх хлопців з району. Лише у 1972 танкісти поступилися місцем артилеристам. Тобто, танкового мотлоху там не бракувало з кінця 1930-х років. А саме на тому місці, де будується офіс-центр, ще у радянські часи була рампа для завантаження віськової техніки на платорми залізничні. Маю підозру, що цю рампу влаштували ще німці, оскільки у наявності є фото кінця березня 1944 року, на якому сусідня базарна площа (нині територія міської лікарні) повністю заставлена німецькою бронетехнікою, яку не встигли вивезти”, – припустив історик.
“Як ця гармата могла опинитися нижче рівня землі? Як розповідали мої рідні, залізничну станцію неодноразово бомбили. На мою думку, цю гармату (певно, не боєздатну) закинули в одну з вирв від бомби як баласт, щоб засипати і вирівняти рампу біля колії”, – сказав Западенко.
У коментарі “Незалежному громадському порталу” завідуючий відділу охорони пам’яток історії та культури у Хмельницькій області при управлінні культури ОДА Сергій Шпаковський повідомив, що знахідкою може бути частина танку КВ-2 або гармати, можливо з бронепоїзду.
“Важливо, що спільними зусиллями активістів, пам’яткоохоронцями, було зупинено факт її приховання будівельниками. Наразі складено акти, передано до комунального підприємства міської ради. Після детального дослідження та оцінки буде відомо, рік випуску, марку тощо. Вважаю, ми зробили все можливе, аби цей унікальний артефакт поповнив музей історії Хмельницького”, – сказав він.
Шпаковський додав, що будівельні роботи зупинені, піротехніки ДСНС повинні детально обстежити прилеглу до знахідки територію на випадок суміжних знахідок.