Молодь, в тому числі випускники навчальних закладів, формує особливий спектр ринку праці, який значно відрізняється від інших складових ринку. З одного боку, молодий вік сприяє високій мобільності, відкритості, готовності до змін та пошуку роботи, а з іншого – молоді не вистачає відповідного досвіду, щоб конкурувати на ринку праці.
Так, в основному до служби зайнятості звертаються випускники вищих навчальних закладів (84%), серед них найбільше економістів, менеджерів, юристів.
Про це повідомляє Хмельницький обласний центр зайнятості.
Ці професії затребувані на ринку праці області, але роботодавці висувають вимоги до наявності досвіду роботи. Зараз навантаження на одну вакансію бухгалтера в середньому по області становить 9 осіб (середня заробітна плата по вакансіях складає 5000 грн.), менеджера – 7 осіб (4000 грн.), економіста – 24 особи (5500 грн.), юриста – 7 осіб (4000 грн.).
Серед випускників професійно-технічних навчальних закладів, які звертаються до обласної служби зайнятості (ОСЗ), найбільше кухарів, перукарів, мулярів, слюсарів з ремонту автомобілів, трактористів-машиністів сільськогосподарського виробництва.
Кожного року випускники навчальних закладів стикаються з проблемами працевлаштування. Більшість з них йде на перепідготовку, або підвищення кваліфікації, що потребує додаткових коштів та часу.
За сприяння ОСЗ працевлаштовується понад 25% молодих осіб до 35 років, які перебувають на обліку як безробітні (випускники – 20,5%), а 12% проходять підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації, які організовує обласна служба зайнятості (випускники – 7%)
Тому, необхідно формувати у молоді психологічну готовність до праці, міняти уявлення про робітничі професії, відроджувати інститут базових підприємств, які б забезпечували професійно-практичну підготовку учнів та студентів, створювати сучасну систему професійної освіти, яка має бути більш гнучкою та мобільною.