Депутатська палітра Хмельницької міської ради VII скликання після місцевих виборів 2015 року зазнала деяких змін порівняно з попередньою каденцією. Так, замість 60 обранців тепер їх — 42. Щоправда, основному кістяку (а це 13 обранців) вдалося переобратися на повторний п’ятирічний термін. Серед них представники бізнес середовища, працівники комунальних підприємств та бюджетної сфери. Із 6 діючих депутатських комісій половину контролюють “колишні”.
Нам вдалося публічним шляхом одержати доступ до декларацій усього депкорпусу міськради за 2015 рік. Приємно здивувалися, коли частина з “колишніх” “слуг народу”, виявилася офіційними мільйонерами.
Задекларовані мільйонери
Звання “ТОП-мільйонера” можна закріпити за депутатом від “БПП “Солідарність” (в минулому перебував у фракції “Сильна Україна”) Григорієм Галкіним. Його сукупний дохід за минулий рік становив 3 млн. 80 тис. грн. Найбільше вдалося заробити на дивідендах і процентах — 2,8 млн. грн.
Володіє Галкін трьома земельними ділянками площами 6500 кв. м, 600 кв. м, 3700 кв. м. Також має інше нерухоме майно площами 575,5 і 2200 “квадратів”.
Родзинкою декларації депутата є електроавтомобіль “Nissan Leaf”, 2011 року, придбаний за 171 тис. грн. Сьогодні така автівка в салоні коштує майже півмільйона гривень. Прив’язка до японського хетчбеку у пана Галкіна не випадкова, оскільки з 2003 року він є директором хмельницького автоцентру «Лига», який є авторизованим офіційним дилером автомобільних брендів Nissan, Hyundai, Lada, UZ-Daewoo, Богдан, Jac, Geely, SsangYong.
За даними сайту “Youcontrol”, Галкін має 5 млн. грн внесків до статутного фонду ПП “Автоцентр “Ліга люкс” і 6,4 млн. грн — ПП “Автоцентр “Ліга II”. Проте ця інформація відсутня в декларації обранця.
Ще один “порошенківець”, а донедавна член ВО “Батьківщина”, Андрій Кветко задекларував 1 млн. 709 тис. грн сукупного доходу за минулий рік. Статті доходів — дивіденди, проценти становили 614,7 тис. грн, дохід від провадження підприємницької та незалежної професійної діяльності — 966,2 тис. грн., дохід від відчуження рухомого та нерухомого майна — 36,1 тис. грн.
У його власності знаходиться три земельні ділянки загальною площею 317,3 тис. кв. м, житловий будинок 54,2 “квадратів”, квартира 55 “квадратів”, інше нерухоме майно 433,1 кв. м. Також є машина Lexus RX350, 2010 року випуску.
На банківських рахунках “Ексімбанку” депутат Кветко зберігає 11,9 млн. грн.
У недалекому минулому скандально відомий “регіонал”, а тепер депутат від фракції “За конкретні справи” Анатолій Собко, показав заробітки за 2015 рік на суму 1 млн. 232 тис. грн. Практично весь дохід одержаний від підприємницької діяльності.
За даними сайту “Youcontrol”, бізнес цього депутата є сімейним, де, крім нього, прибутки розподіляються між донькою Іванною, яка мешкає у Вінниці. Базовим підприємством депутата рахується приватне виробничо-ремонтне підприємство “Мазсервіс”, в якому він працює директором. Спільно з донькою обранець володіє ТОВ “Вікна” і ТОВ “Агроспецпостач”.
Собко у декларації вказав, що не має, ані землі, ані квартири, ані машини. Поза тим на членах його сім’ї записані “Тойота Ленд Крузер”, 2006 року випуску і “Мерседес Спрінтер”, 2001 року випуску.
Загальний розмір внесків Собка до статутних капіталів своїх підприємств становить 8,6 млн. грн, з них 38,7 тис. грн — минулого року.
Серед когорти депутатів-мільйонерів засвітився представник Об’єднання “Самопоміч” Віталій Коліщак з 1 млн. 219 тис. грн. Гроші отримані від відчуження рухомого і нерухомого майна — 480 тис. грн і від ведення підприємницької діяльності — 723 тис. грн.
За депутатом рахується земельна ділянка площею 386 кв. м, садовий будинок 67,8 “квадратів”, інше нерухоме майно — 14 кв. м.
У користуванні Коліщака зазначений “Land Rover”, 2012 року випуску. На рахунках у банках лежить 409,2 тис. грн.
Інший соратник партії Садового і директор хмельницького ТСК-ринок «Оптовик» Олександр Василишин задекларував 1 млн. 33 тис. грн. Майже вся сума отримана від ведення бізнесу.
Депутат володіє п’ятьма земельними ділянками (3067 кв. м, 2755 кв. м, 21 кв. м, 21 кв. м, 21 кв. м), квартирою 95 кв. м і чотирма гаражами.
Парк залізних коней обранця обмежується двома одиницями: “Mitsubishi “Outlander”, 2007 року виписку і “Nissan “Nike”, 2011 року випуску.
Впритул до зони мільйонерів наблизилися ще двоє депутатів із стажем. Це теперішній “герегівець”, який був дуже близьким до яценюківського “Фронту змін”, Руслан Афійчук і “батьківщннівець” Олег Певнєв.
Афійчук задекларував 946,5 тис. грн сукупного доходу за 2015 рік. Гроші одержані від ведення підприємницької діяльності. Володіє земельною ділянкою площею 4000 кв. м, Lexus LX570, 2010 року випуску.
Прізвище Афічука фігурує у засновниках і кінцевих бенефіціарах близько десяти підприємств Хмельницького, які спеціалізуються на будівництві та торгівлі. За відомостями сайту “Youcontrol”, разом із іншим депутатом міськради Олександром Скочелясом він контролює ТОВ “Діоніс Груп Плюс”, ТОВ “Стрибок”, ПП “Пектораль 1”.
Певнєв вказав у декларації 857,5 тис. грн доходів, які одержав від підприємницької діяльності. Він володіє низкою торгових місць на хмельницьких ринках. Є співзасновників і бенефініціаром ТОВ “Нова плюс сервіс”, яке спеціалізується на виробництві електродвигунів, генераторів і трансформаторів. А у будівельному МП “Ексім” разом із Ярославом Бляхарським (на цього добродія записано десятки будівельних фірм і він також прописаний юристом у ТОВ «Український будівельний капітал» (UBC), одним із засновників якого є депутат Скочеляс — авт.) є співзасновником та власником.
Крім цього, Певнєв володіє чотирма земельним ділянками (10 тис. кв. м, 3000 кв. м, 2500 кв. м, 1200 кв. м), житловим будинком 49,6 “квадратів”.
Жити на зарплату і без неї
Іншу категорію депутатів умовно можна назвати “народною”. Тільки за складовою відображення статків у деклараціях. Так ось, “свободівець” Віталій Діденко за 2015 рік задекларував 18 тис. грн доходу. Це зарплатні гроші, які він отримав на посаді керівника міської партійної організації. На решті сторінках декларації у націоналіста стоять прочерки.
Гірше матеріальне становище, якщо вірити офіційній інформації, було у побратима Діденка, депутата Олега Гунька. За рік він показав 800 гривень доходів, які одержав за статтею “страхові виплати”. При цьому у користуванні декларанта є автомобіль “Ауді А3”, 2009 року випуску.
Жив на одну річну зарплату у розмірі 28,1 тис. грн депутат від фракції “За конкретні справи”, директор ТОВ “Агріко” Сергій Паламарчук. У декларації обранець вказав, що має ¼ частину квартири площею 74,6 кв. м.
Що прикметно: фірма “Агріко” — це сімейний бізнес Сергія і Віктора Паламарчуків, заснований 1994 року. Віктор Паламарчук, який є співзасновником і вніс до статутного капіталу ТОВ 25,4 тис. грн, також обраний до міськради від партії “За конкретні справи” і очолює комунальне підприємство “Хмельницькелектротранс”.
Є у Хмельницькій міськраді два обранці, котрі минулий рік не отримували жодної копійки доходів. При цьому вели досить успішний та прибутковий бізнес. Це — депутати від ВО “Свобода” Володимир Ясенко і ВО “Батьківщина” Олександр Скочеляс.
У декларації пан Ясенко зазначив, що працює головою фермерського господарства “Ясенків сад”. Його підприємство з розміром статутного капіталу 0 грн займається вирощуванням зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур. Він володіє двома земельними ділянками площами 57600 кв. м і 1000 кв. м та міні-автотракторним парком: “Hyundai Accent”, 2012 року випуску, DAF, 2004 року випуску, тракторами МТЗ 80, 2006 року випуску і ЮМЗ 6, 1992 року випуску, комбайн “Сlass Mega”, 1994 року випуску.
Олександр Скочеляс за останній рік здобув славу активного хмельницького забудовника, який зводить житло на земельних клаптиках у центральній частині міста. Частина із будівельних проектів через суди була захищена, інша, попри скандали, впевнено “під протекторатом” доводиться до логічного завершення.
За даними сайту “Youcontrol”, Скочеляс має прямий стосунок до, щонайменше, десяти підприємств Хмельницького. Він є співзасновників і співкерівником ТОВ “Поділляжитлобуд”, бенефініціаром ТОВ “Ера спорту”, співзасновником ТОВ “Український будівельний капітал” (саме під брендом UBC зводиться елітне житло у Хмельницькій, Рівненській і Чернівеській областях), ТОВ “Хмельницька будівельна компанія “Поділля”, ТОВ “Будівельна компанія конструкція”, ЖБК “Гагаріно”, обслуговуючий кооператив “Мілан”. З депутатом Афійчуком володіють ТОВ “Діоніс Груп Плюс”, ТОВ “Стрибок”, ПП “Пектораль 1”.
У декларації “батьківщинівець” Скочеляс лише зазначив про володіння іншим нерухомим майно площею 1106 кв. м. Також до статутного капіталу підприємства обранець вніс 179,1 тис. грн.
… Декларації депутатів — це маленький крок до чесних відносин між владою і громадою. Наскільки правдоподібно відбувається фінансовий звіт слуг народу, настільки у населення формується думка про них. Адже цей тандем приречений від виборів до виборів постійно тримати один одного зарядженими.
Віталій Тараненко.